Svojho chlapa stretla Lívia pred piatimi rokmi na žúre u spoločných priateľov. Ich zblíženie malo rýchlosť smrtiaceho tobogánu. Na konci akcie už zalezení v izbe ovoniavali svoje vône a ochutnávali svoje chute. Vážny vzťah? „Keď viete, že chalan o pár týždňov nasadne do lietadla a povie adieu, ma chérie, tak ani v najdivokejšom sne.“ Ona mala jasno, teda v momente, keď sa vymotala spod periny, si to ešte myslela. Tomáš bol kočovník, roky pendloval po svete, žiadna pevná kotva, zázemie. Našiel si prácu aj s bývaním a keď ho zasvrbeli chodidlá, zbalil ruksak a presunul sa pokojne aj o celý kontinent ďalej. „Vášnivo sme si užívali každý jeden deň a úprimne si mysleli, že nám musia stačiť iba krátke vzrušujúce okamihy.

Lenže poznáte to, človek mieni, plánuje a osud to zariadi za vás,“ smeje sa Lívia pri spomienke na začiatok ich príbehu. V deň jeho ďalšieho odletu to už bolo pre oboch niečo oveľa viac ako iba krátkodobý flirt. Netušili, či zvládnu vzťah na diaľku, veď sa poznali tak žalostne krátko a takéto romániky zvyčajne nekončia zvonením svadobných zvonov, nie? Psychologička Daniela Pikulová to vidí menej dramaticky. „Pár to určite dokáže zvládnuť aj dlhodobo, ak predpokladáme, že ide o zrelých ľudí, ktorí sú schopní si dôverovať a komunikovať o svojich pocitoch a očakávaniach.“ Príbeh Lívie a Tomáša, ktorí dnes už niekoľko rokov spolu tvoria pár a žijú ako dvojica, dnes už v Sydney, jej teóriu potvrdzuje.

Čaro rituálov

Každú sobotu a občas aj cez týždeň sa pritúliť pod perinou. Po výdatnom milovaní voňavá káva. Spoločné večere, z jednej sedačky obľúbený seriál. Pre vás jediný prípustný scenár partnerského spolužitia? Pokoj. Byť stále spolu nie je zárukou naplneného vzťahu. Verte nám, že mnoho žien sa cíti osamelejšie s chlapom fyzicky nablízku. „Ak sa na to dáme, oveľa častejšie si kladieme otázky, či to všetko vôbec stojí za to. Trápi nás, či nás miluje tak veľmi ako my jeho. Vytvorte si preto iné, nové rituály, uskutočniteľné aj vo vzťahu, kde sa nevidíte denne a možno ani týždenne,“ odporúča doktorka Pikulová a ponúka aj konkrétne tipy: „Posielajte si darčeky. Pred odchodom si navzájom darujte talizman, ktorý vám bude toho druhého pripomínať. Poslali ste niekedy rukou písaný list? Nie? Nastal ten správny moment. Plánujte pravidelné návštevy, snažte sa vopred dohodnúť, kedy kto pôjde za kým, dohadujte si rande v rôznych kútoch sveta.“ Že je to nemožné? Namiesto dvadsiatej siedmej kabelky a tridsiatych šiat investujte do letenky. A alfou aj omegou je komunikácia, každé ráno a každý večer si poprajte dobré ráno a dobrú noc. Presne tak, ako keby ste sa videli každý deň.