My ženy to máme ťažké. Keď materstvo odsunieme na druhú koľaj a sme ambiciózne v práci, prischne nám nálepka chladnej karieristky. No keď ostaneme doma starať sa o rodinu, sme len lenivé a nechávame sa vydržiavať. Máš na výber, tak si vyber, drahá EMMA. Vždy je však možné vybočiť z vychodených cestičiek a pustiť sa cez hustý porast a tŕnie do neznáma. Presne tak by sa dali opísať prvé kroky čerstvej mamičky, ktorá sa rozhodne skĺbiť svoje nové materské povinnosti s pracovným životom.

Mamy na home office

Zuzka nechcela zverejniť svoje meno ani firmu, pre ktorú pracuje. Pracovať začala, keď mal jej synček deväť mesiacov. Dôvodom neboli chýbajúce financie, ale túžba po kontakte so svetom. „Prvé týždne po pôrode ubehli rýchlo a spomínam si na ne akosi matne. Bola som unavená, malý stále plakal a ja som prvý raz po veľmi dlhom čase vôbec nevedela, čo robím a čo robiť mám. Keď som našla systém, ako spolu fungovať, bola som opäť vo svojej koži,“ hovorí Zuzka. Po chvíli ju však život na materskej začal nudiť. „Každý deň bol rovnaký a točil sa len okolo malého. Kŕmenie, prebaľovanie, kočíkovanie a stále tie isté rozhovory s tými istými ženami, ktoré sa stali rovnakým otrokom kočíka ako ja. Jedného dňa som priateľovi povedala, že keď nepôjdem späť do práce, buď ich oboch znenávidím, alebo sa zbláznim.“

Vrátiť sa na pozíciu, kde pracovala pred pôrodom, neprichádzalo do úvahy. „Hoci som chcela pracovať, zároveň som chcela byť so synom. Mala som šťastie, že ma môj šéf podržal a vybavil mi skrátený úväzok. Pozíciu na štyri hodiny štyrikrát v týždni. Vďaka tomu mám dosť času na rodinu, ale môžem sa aj ďalej kariérne rozvíjať,“ hovorí spokojne šťastná mama. Väčšinou pracuje z domu, keď malý spí, no vždy, keď má šancu, vybehne aj do kancelárie.

Zuzka má šťastie, že natrafila na osvieteného šéfa. Na Slovensku, bohužiaľ, ešte stále veľa firiem takýto postoj k mamám na materskej nemá. „Hoci je čoraz viac spoločností, ktoré na Slovensku ponúkajú možnosť pracovať aj z domu, v skutočnosti ide len o benefit, pri ktorom je home office možný iba pár dní v mesiaci. Podľa štatistík má takúto možnosť u nás na Slovensku necelých dvadsať percent zamestnancov,“ hovorí Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia. Keď sa však vyslovene bavíme o možnosti pracovať z domu, príležitostí je žalostne málo. „Z celkovej ponuky u nás na Profesii je to menej ako pol percenta. Mesačne nám pribudne asi len šyridsať takýchto inzerátov.“

Okrem práce z domu je u nás stále problém nájsť si džob na skrátený úväzok, čo by mnohým mamám tiež veľmi pomohlo. „Hoci aj v tomto smere vidíme istý posun, podobné úväzky u slovenských zamestnávateľov stále nie sú populárne. Ponúkajú ich iba v dvoch percentách inzerátov,“ priznáva Nikola Richterová. Ak teda chce mamička na materskej pracovať, musí si hľadať iné spôsoby. Najčastejšie sa rozhodne pre brigádu alebo živnosť. A tak na Slovensku, aj pre neochotu zamestnávateľov, pribúda čoraz viac podnikateliek. Takých, ktoré svoj biznis rozbehli na materskej.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.