Určite to poznáte. Na večierku ste to zase prehnali so zákuskami aj s bublinkami, potom vás čaká uzávierka v práci a to ponocovanie v robote nemá konca, takže sa nestíhate vyspať. Do toho nešťastný rozchod, z ktorého ste sa ešte psychicky nedostali, preto ste znovu začali fajčiť. Lenže tieto nepríjemné životné udalosti sa neprejavujú len na vašej nálade, ale aj na zdraví a stave pokožky. Ale nesypte si popol na hlavu. Stačí si na starostlivosť o svoju krásu vyčleniť trochu viac času a prehrešky odčiníte. Okrem vhodnej kozmetiky si to bude žiadať aj zopár dobrých rád od odborníkov a správny výber stravy, len tak sa dá všetko do poriadku. Aj vaša zničená pokožka.

PREHNALA som to s alkoholom a cukrom

Balíček keksov namiesto poriadnych raňajok, na obed sendvič z bieleho chleba, tri-štyri miešané kokteily a problém v podobe nepekných vyrážok je na svete. Je to však prirodzené, pretože väčší príjem cukru stimuluje zvýšenú produkciu inzulínu, ktoré podporujú činnosť mazových žliaz. Ďalším problémom, dokonca dlhodobejším, je proces glykácie, ktorá poškodzuje kožné bunky a spôsobuje starnutie. Cukor sa totiž viaže na kolagénové vlákna, ktoré stvrdnú podobne ako karamel na spodnej časti hrnca. Výsledkom je, že vrchná vrstva pokožky starne rýchlejšie a objavujú sa na nej výraznejšie vrásky.

Cukor sa podieľa na rýchlejšom stárnutí našej pokožky.
Cukor sa podieľa na rýchlejšom stárnutí našej pokožky.
Zdroj: Shutterstock

Prvá pomoc

Čo s pleťou? Ideálnym riešením sú beauty prípravky zamerané na akné, ktoré si nanesiete pred bežným denným či nočným krémom, najlepšie v podobe číreho gélu. Ak chcete zabojovať aj proti vráskam, vaším najväčším spojencom by mal byť retinol, ale pod podmienkou, že ho pleti budete dávkovať postupne a opatrne. To znamená najskôr dvakrát do týždňa, potom tri, potom päť a nakoniec si odeň doprajete povinnú dvojdňovú prestávku.

Čo na tanier? Dôležité je nahradiť cukor jeho lepšou formou, v podobe fruktózy v ovocí alebo čiernou čokoládou. Ak viete, že nedokážete odolať nezdravému jedlu a drinkom na oslave, aspoň dva týždne predtým vypite každé ráno pohár vlažnej vody s citrónom a kúskom zázvoru, do ktorej pridáte pár kvapiek olivového oleja. Pôsobí to preventívne ako očista tráviaceho traktu a tesne po návrate z večierka schrúmte pár listov surovej kapusty, pretože to telu pomôže lepšie spracovať alkohol.

Čo v salóne? S nečistou pleťou si najlepšie poradí OxyGeneo terapia, ktorá zbavuje vrchné vrstvy pokožky nečistôt, vyskúšajte napríklad ošetrenie v Medicínsko-kozmetickom centre MEDISKIN. Exfoliácia, čistenie pleti a jej okysličenie sa kombinuje s tripolárnou rádiofrekvenciou, ktorá vyvoláva regeneráciu kolagénu a elastínu v pleti. Ošetrenie stojí 60 E.

Pokračovanie na ďalšej strane.