Teraz to dáš! Manuál, ako zahviezdiť na pracovnom pohovore
15. 2. 2016, 1:00

Zdroj: shutterstock.com
Idete na pracovný pohovor. Chcete zvíťaziť nad konkurenciou, čo zazerá z vedľajšej stoličky. Ako to dosiahnuť? Takto!
V prvom rade musíte prísť skôr ako ostatní. Obzriete si okolie a pokúsite sa spracovať vrátničku alebo recepčnú na svoju stranu. Kým vám bude robiť kávu alebo podávať pohár vody, rozhliadnete sa po okolí a skúsite v ňom odhaliť nejakú výhodu pre seba. A čo začítať sa do firemného časopisu a ohúriť potom slovami pána generálneho?
Kým sa miestnosť naplní ostatnými supmi loviacimi to isté miesto, vy ste už o krok pred nimi. Otvoria sa dvere a z nich sa ozve vaše meno. V horšom prípade len poradové číslo, v ešte horšom vás vyzvú na vstup len slovom: „Ďalší!“ Vy však nie ste nijaká ďalšia. Vy ste niekto! Niekto s menom, niekto, kto teraz vojde a nad tými vonku zvíťazí na celej čiare. Máte pred sebou pätnásť minút, maximálne pol hodiny, počas ktorej musíte presvedčiť o svojich kvalitách a o tom, že budú chcieť práve vás. Tak poďte do toho a nebojte sa, my ideme s vami!
Príprava nadovšetko
O tejto firme aj svojej pozícii ste si naštudovali všetko, čo sa dalo zohnať na Googli, od kamarátiek aj maminých kolegýň. Videli ste ich webovú stránku, facebookový profil aj výročné správy. Poznáte ich konkurenciu a podľa fotiek aj celé šéfstvo, čo bude sedieť pred vami a tváriť sa znudene. Nemajú vás čím prekvapiť. Už teraz ich viete pochváliť za niečo, čo sa im podarilo, a tiež povedať, ako by ste im pomohli, keby na túto prácu vybrali práve vás.
Nie kozy, ale rozum
Svojím outfitom chcete zapadnúť medzi tých, čo budú sedieť oproti vám. Ak ste prišli do firmy páchnucej naftalínom a tradíciami, máte na sebe klasický nevýrazný kostýmček. Mierne kopíruje vašu postavu, ale nedráždi úzkym strihom. Vaše šaty jednoducho neprekrývajú váš rozum. To znamená, že pán v komisii by si nemal pomyslieť: „Tá má super kozy,“ a pani by si nemala pomyslieť: „Tá čo chce tým výstrihom dosiahnuť?“
Rovnako ako váš výstrih by nemal byť po pás, ani sukňa by nemala odhaľovať viac, ako treba. Vysokopostavené ženy v zahraničných firmách chodia v tmavých sukniach a tmavých punčoškách. Vo svetlých vyzerajú nohy ako nahé a to sa na sebavedomú a ctižiadostivú ženu v biznise nepatrí. Rovnako zabudnite na príliš vysoké podpätky aj na dráždivé sexi platformy. Na pohovor sú najlepšie klasické lodičky à la Hugo Boss.
Prehovorte telom
Vchádzate do miestnosti, všetky oči sú na vás. Idete vzpriamene a pokojne. Vysielate tým pozitívny signál, že máte v sebe istotu a že si vážite samu seba. Ak vám nevyjde nikto oproti, aby vám podal ruku, sadnete si pokojne na pripravenú stoličku. Ak áno, podanú ruku prijmete a zovriete o čosi silnejšie, ako ste zvyknutá.
Potom sa posadíte tak, aby ste sa cítili fajn. Nemusíte sa ponáhľať, aj toto je súčasť hry. Snažte sa vyzerať pokojne, na tvári mať akýsi jemný poloúsmev namiesto nervov. Aj keď je to napínavé, nesmiete dať najavo, že máte strach. Hlavu držte rovno, uvedomujte si, či vám podvedome neklesá na niektorú stranu. Ak áno, dávate tým okoliu najavo, že sa im podvoľujete, že nie ste rovnako silná ako oni.
Ruky majte voľne položené na nohách. Palce neskrývajte v dlaniach. Hovorí sa, že tí, čo to robia, niečo taja. Alebo klamú. A to vy predsa nerobíte. Ak sa vám dá, radšej si nedávajte nohy jednu cez druhú. Prekrížená noha cez nohu totiž znamená uzavretosť a neistotu. Keby ste si k tomu navyše prekrížili aj ruky, hneď by na vás zbadali, že vo svojej pozícii nemáte nijakú istotu a vôbec si neveríte.
Keď sa s vami začnú rozprávať, nič na sebe nemeňte. Seďte vzpriamene a pokojne, nič nerobte zbrklo a s ničím sa nehrajte. Ani s prsteňom na prste, ani s perom v dlani. Aj to je signál neistoty a nervozity. A to najlepší nerobia. Najlepší sú pokojní a v diskusii pozerajú ľuďom rovno do očí.
Póza nestačí
Na najčastejšie otázky máte pripravené odpovede. Hovoríte pomaly a rozvážne a zbytočne sa neusmievate. Premýšľate o tom, čo púšťate z úst. Ak sa potrebujete zamyslieť, radšej pár sekúnd mlčte, ako by ste mali zo seba vyhŕknuť prvú hlúposť, čo vám napadne. Dávajte si bacha, aby ste pod tlakom nebrbtali. Základ je pripraviť si pár slov o predchádzajúcich zamestnaniach a prečo chcete nastúpiť práve sem.
Odlíšte sa od ostatných
Všetko ste zvládli na jednotku a z miestnosti odchádzate spokojná. Ešte treba urobiť niečo, čo vás odlíši od ostatných. Žiada si to nejaké elegantné gesto. Napríklad po pohovore napíšte ďakovný e-mail personalistovi alebo manažérovi a zostaňte s ním v kontakte. Tým svoje kvality dokonale zabodkujete.
Najčastejšie chyby podľa personalistov:
- Klišé
- Klamstvo
- Nízka motivácia
- Nepripravenosť
- Slabé komunikačné schopnosti
- Slabé jazykové znalosti
- Neznalosť vlastného životopisu
- Vysoké očakávania a finančné nároky
- Málo info o firme
- Meškanie";i:10;s:21:"Prehnané sebavedomie
Najlepšie vlastnosti víťazov konkurzov:
- Snaha
- Motivácia a nadšenie
- Sebareflexia
- Chuť vzdelávať sa
- Normálnosť