Kvízy rubrika

x

OTESTUJTE SA: Ovládate základy španielčiny? Zistite, či viete preložiť nasledujúce frázy!

Ako sa hovorí - koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Takáto znalosť nám umožňuje nielen bez problémov cestovať, ale aj rozširovať slovnú zásobu, ktorá je v poslednom čase priam vyžadovanou znalosťou pri pohovore do nového zamestnania. Trúfnete si zodpovedať nasledujúce otázky na plný počet bodov?

OTESTUJTE SA: Viete preložiť najpoužívanejšie skratky v angličtine? Zistite, ako na tom ste!

OTESTUJTE SA: Viete preložiť najpoužívanejšie skratky v angličtine? Zistite, ako na tom ste!

Dnešný uponáhľaný svet si neraz vyžaduje rýchle tempo, ktoré sa odráža aj v našej každodennej komunikácii. Skracovanie slov sa už stalo bežnou súčasťou písania správ, vďaka ktorým vieme jasne a stručne vyjadriť konkrétne myšlienky. Viete, čo v skutočnosti znamenajú nasledujúce výrazy?

x

OTESTUJTE SA: Ako dobre poznáte naše hlavné mesto? Dokážte, že sa skutočný patriot!

Okrem toho, že je Bratislava centrom kultúry a mestského života, môžeme tu nájsť aj množstvo historických pamiatok, ktoré dodávajú jej zákutiam to pravé historické čaro. Poznáte naše hlavné mesto skutočne tak dobre, ako si myslíte?

x

OTESTUJTE SA : Dohovorili by ste sa po poľsky? Zistite, či rozumiete našim severným susedom!

Aj napriek tomu, že je tento jazyk z veľkej časti podobný tomu nášmu, mnoho slov má v konečnom dôsledku diametrálne odlišný význam, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dokážete odpovedať na nasledujúce otázky bez jedinej chyby?

OTESTUJTE SA: Viete, kde sa narodili známe tváre showbiznisu? Zistite, odkiaľ pochádzajú!

OTESTUJTE SA: Viete, kde sa narodili známe tváre showbiznisu? Zistite, odkiaľ pochádzajú!

Aj keď väčšina z nich v súčasnosti pôsobí na hollywoodskych doskách, ich korene siahajú neraz ďaleko od Spojených štátov. Za ich exotický vzhľad či temperament teda môžu vďačiť najmä krajine, v ktorej sa narodili. Trúfnete si tipnúť, kde majú korene nasledujúce celebrity?

x

OTESTUJTE SA: Čo všetko (ne)viete o vegánstve? Zistite, či sa skutočne vyznáte!

Rastlinná strava sa v posledných rokoch dostáva do povedomia ľudí čoraz viac. Podľahlo jej dokonca už aj množstvo celebrít, ktoré si ju nevedia vynachváliť. Tento životný štýl sa však ešte stále spája s množstvom otáznikov a mýtov, ktoré sú s vegánstvom často spájané. Dokážete odhadnúť, ktoré z nasledujúcich tvrdení sú skutočne pravdivé?

x

OTESTUJTE SA: Poznáte význam týchto slovenských historizmov? Zistite, či ich viete preložiť!

Pôsobením angličtiny sa pomaly ale isto vytráca z nášho jazyku množstvo pôvodných slov, ktoré sa nám zdajú byť čoraz viac cudzie. Ak však trávite nejaký ten čas so staršou generáciou, niektoré z nich by ste predsa len poznať mohli. Otestujte sa s nami a zistite, či ovládate nasledujúce výrazy, ktoré sa už v súčasnosti považujú za historizmy.

x

OTESTUJTE SA: Viete doplniť najznámejšie slovenské prirovnania? Zistite, ako na tom ste!

Slovenčina nám vďaka jej bohatej slovnej zásobe ponúka mnoho zaujímavých prísloví, porekadiel, ale aj prirovnaní, vďaka ktorým môžeme naše každodenné rozhovory jednoducho obohatiť a výstižne pomenovať určitú situáciu. Poznáte tie najpoužívanejšie, s ktorými sa stretávame pravidelne?

x

OTESTUJTE SA: Páli vám to? Zistite, či viete rozlúsknuť nasledujúce ľudové hádanky!

Slovenský jazyk nám vďaka jeho pestrej slovnej zásobe ponúka mnoho príležitostí, ako ho naplno využiť. Za jednu z nich môžeme považovať aj tradičné hádanky, ktoré nie sú také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dokážete na ne správne odpovedať?

x

OTESTUJTE SA: Ako dobre ovládate najznámejšie slovenské frazeologizmy?

Slovenčina nám vďaka jej bohatej slovnej zásobe ponúka mnoho zaujímavých prísloví, porekadiel, ale aj slovných zvratov, vďaka ktorým môžeme naše každodenné rozhovory jednoducho obohatiť a výstižne pomenovať určitú situáciu. Poznáte tie najpoužívanejšie, s ktorými sa stretávame pravidelne?

OTESTUJTE SA: Poznáte skrytý význam svetoznámych značiek? Zistite, čo naozaj znamenajú!

OTESTUJTE SA: Poznáte skrytý význam svetoznámych značiek? Zistite, čo naozaj znamenajú!

Stretávame sa s nimi každodenne, no predsa nevieme, čo všetko je ukryté za vznikom ich loga. Čím sa inšpirovali firmy na počiatku ich tvorenia? Odhaľte skutočný význam svetových gigantov vďaka nášmu kvízu.

OTESTUJTE SA: Vianočná večera v zahraničí: Viete, aké menu preferujú cudzinci na Štedrý deň?

OTESTUJTE SA: Vianočná večera v zahraničí: Viete, aké menu preferujú cudzinci na Štedrý deň?

Vianočné sviatky sa nám nepochybne spájajú najmä s tradičným jedlom, ktoré dodáva Štedrému večeru to pravé čaro. Viete ale, aké menu preferujú v zahraničí? Otestujte sa a zistite, na čom by ste si pochutili v rôznych kútoch sveta.

x

OTESTUJTE SA: Viete správne používať predložky vo vetách? Zistite, ako na tom ste!

Človek sa počas celého života učí a inak tomu nie je ani pri našom rodnom jazyku. Aj keď ho používame každodenne, neustále zisťujeme, že jeho gramatika nás dokáže ešte stále prekvapiť niečím novým. Zvládnete dnešný kvíz na plný počet bodov?

OTESTUJTE SA: Spolu či oddelene? Viete, ako správne sa píšu nasledujúce slová?

OTESTUJTE SA: Spolu či oddelene? Viete, ako správne sa píšu nasledujúce slová?

Náš jazyk vie občas poriadne prekvapiť a aj keď sa s ním stretávame každodenne, niektoré výrazy nás jednoducho vždy zaskočia. Otestujte sa s nami a zistite, či sa môžete považovať za skutočného znalca slovenčiny.

x

OTESTUJTE SA: Ako znejú pozdravy vo svetových jazykoch? Zistite, koľko z nich ovládate!

Pokiaľ chceme vo veľkom cestovať a objavovať tie najkrajšie kúty sveta, mali by sme sa vedieť aspoň ako-tak dohovoriť. Okrem základných anglických fráz je dobré poznať aj pozdravy miestnych, ktorých touto znalosťou s istotou príjemne prekvapíte.

x

OTESTUJTE SA: Viete, ako uspieť na prvom rande? Zistite, či by ste zbalili svoju lásku!

Niet pochýb o tom, že prvé rande okrem motýľov v bruchu a príjemného vzrušenia prináša aj poriadnu dávku stresu a nervozity. Každá z nás chce predsa zanechať čo najlepší dojem a s dotyčným sa stretnúť znova. To sa ale nemusí stať, pokiaľ spravíte fatálne chyby, ktoré nie sú na takomto stretnutí vôbec ojedinelé. Zistite, či skutočne viete, ako na to!

Ste zvedaví, čo vás dnes čaká v živote? Pozrite si horoskop:

Hot video