Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat – zabudli sme ešte na niektorú z dôležitých sociálnych sietí? Najnovšie k nim pribudla celkom nová s prívlastkom Made in Slovakia, na ktorej fičia všetci milovníci jedla, módy, cestovania, topánok, a dokonca tetovania. Rozbehla ju partia mladých ľudí, ktorí veria, že ich web DayByMe raz pokorí nielen susedné krajiny, ale napríklad aj Ameriku.

Od skrípt k Instagramu

Dany Čačala a Kamil Šlosár študujú marketingovú komunikáciu, no miesto žúrovania na intráku radšej skúmajú sociálne siete. Kedysi prispievali na internetový magazín článkami o móde, ale ako typickí používatelia Instagramu a Facebooku sa rozhodli posunúť do ďalšieho levelu a vymyslieť sieť, ktorá by zhromažďovala iba to najlepšie z najlepšieho. Čosi ako crème de la crème z instagramových účtov.

Čítajte viac:

Aplikácia ako od umelcov: Stiahnite si ju aj vy a určite zabodujete!

A tak založili na Facebooku populárne stránky Dnes nosím, Dnes cestujem a Dnes jem, kam mohli ľudia posielať svoje tematické fotky a čakať na ohlas. Stránky sa rozbehli a fotiek pribúdalo, a tak šikovným študentom napadlo, že by sa hodilo všetky fotky zhromaždiť pekne na jednom mieste. Spolu s Igorom Záhradníkom teda založili DayByMe – prvú česko-slovenskú sociálnu sieť, ktorá z vás dokáže spraviť hviezdu a prilákať na váš profil státisíce používateľov.

„Doba je rýchla a nikto nemá čas surfovať na Instagrame celé hodiny a hľadať tie najinšpiratívnejšie fotky. Na sociálnych sieťach sa premelú milióny ľudí, a tak sme si povedali, že práve nový web, ktorý by ponúkal to najlepšie, by mohol mať obrovský úspech. Stačilo by použiť niektorý z čarovných slovenských hashtagov na Instagrame a človek by hneď videl fotky zo segmentu, ktorý ho zaujíma najviac, či už je to móda, cestovanie alebo jedlo,“ vysvetľuje Dany.

Cieľom bolo vypracovať projekt, ktorý by najobľúbenejšie témy instagramových fotiek spájal prehľadne na jednom mieste – sociálnu sieť presne na mieru používateľov. Takú, čo bude mapovať ich deň za dňom. Skrátka, niečo ako DayByMe. Aj Kamil o tom vie svoje, pretože ani on si nevie predstaviť ráno bez smartfónu, lenže podobne ako Danymu, ani Kamilovi sa nechcelo preklikávať cez všetky profily. „Takto človek nemusí tráviť priveľa času sledovaním stoviek účtov, len aby získal prehľad a inšpiráciu, čo ľudia nosia, jedia a kam cestujú.“

Najpoužívanejšie hashtagy

Po dvoch mesiacoch fungovania sa môže trojica šikovných mladíkov pochváliť instagramovými účtami, ktoré majú spolu vyše 360-tisíc followerov. Dnes nosím, Dnes jem, Dnes cestujem, Dnes obúvam, Dnes čítam, Dnes tetujem a samotný profil DayByMe na Instagrame sú mimoriadne obľúbené a ich hashtagy patria k najpoužívanejším na Slovensku aj v Česku.

Zaujímavé však je, že práve ich stránka Daybyme.com napreduje bleskovou rýchlosťou. Len za prvé dva týždne dosiahla pol milióna zobrazení a prilákala takmer dva a pol tisíca registrovaných používateľov. Ak sa pýtate, načo sa prihlasovať na DayByMe, keď tu predsa máme Instagram, chalani vysvetľujú, že kvôli prehľadnosti.

Robo Hubač

Čítajte viac:

Všetkého veľa škodí: Za vašu zlú náladu môžu aj sociálne siete

„DayByMe funguje ako sociálna sieť, na ktorú môžete pridávať fotky do niekoľkých kategórií, komentovať a preposielať fotky iných používateľov a prepojiť si svoj účet s tým na Instagrame alebo na Facebooku. A dokonca aj s vaším blogom alebo webstránkou. Čím je aktívnejší používateľ, tým väčšia šanca, že sa mu pohrnú na profil followeri,“ hovorí Igor Záhradník, ktorý sa stal investorom projektu.

„A čo je najlepšie, na followerov nemusíte čakať celé mesiace alebo si platiť za tisíce lajkov. Kto je šikovný, aktívny a robí dobré fotky s príbehom, určite ľudí zaujme. Naši používatelia sú toho dôkazom,“ dodáva Igor.

Podľa neho je projekt prácou na plný úväzok a treba sa jej naozaj obetovať. „Web musí fungovať stopercentne, takže nás bežne nájdete s dvoma smartfónmi v rukách a tretím pri uchu, a keďže práve my traja vyberáme tie najlepšie fotky do nášho DayByMe výberu, nemáme čas na nič iné,“ tvrdí Dany. „Nemôžete sa len tak zastaviť a vypnúť, pretože web je organický a musí žiť. A hoci fungujeme dvadsaťštyri hodín denne, nevnímame to len ako prácu. Možno práve preto nás to všetkých ohromne baví.“

Robo Hubač

Ako to funguje

Je jasné, že „slovenský Instagram“, ako DayByMe používatelia volajú, sme sa rozhodli otestovať aj my v redakcii. Prvé, čo vás po bezplatnej registrácii prekvapí, je obrovská komunita používateľov, ktorí sa chodia na web inšpirovať alebo si pozrieť naj fotky dňa. Po vyplnení profilu môžete okamžite na web pridávať fotky. Jediné, čo musia spĺňať, je správne zaradenie do kategórií – kulinárske špeciality na Dnes jem, cestovateľské zážitky na Dnes cestujem, fantastické tenisky na Dnes obúvam a celý váš outfit na Dnes nosím.

A potom, ako k fotke priradíte aj pár viet o jej vzniku, sa môžete tešiť na množstvo kliknutí. Ako pri všetkých sociálnych sieťach, aj tu platí, že na pravidelnosti záleží, takže ak vám skutočne ide o to, aby ste sa stali kráľovnou netu, jedna fotka raz za týždeň naozaj nestačí.

Čítajte viac:

Zabijak vzťahov menom sociálne siete: Ničia priateľstvá aj partnerskú lásku

Snaha sa však napokon vyplatí – pretože podľa Danyho, Kamila aj Igora sú followeri novou menou a môžu vás posunúť k instagramovej popularite, ale aj neuveriteľným spoluprácam. Stačí si len spomenúť na to, aké hviezdy zo šikovných dievčat dokáže vyrobiť Instagram a premeniť tak obyčajné postovanie fotiek na skutočný biznis. A to vôbec nie je na zahodenie, však?

Robo Hubač

Staň sa hviezdou

Chlapci nám poradili najlepšie triky, ako získať slávu na sociálnej sieti a zabezpečiť si stovky followerov.

  • Používajte správne hashtagy. Ak sa chcete pochváliť svojím outfitom napríklad na účte @dnes_nosim, použite pri fotke hashtag #dnesnosim. Aj vďaka týmto hashtagom sa do výberu dostanú tie naj fotky.
  • Fotky sa snažte nastylovať čo najlepšie, aby boli pekné, farebné, vkusné a kvalitné.
  • Fotky by mali mať príbeh. Na Daybyme.com si preto potrpia napríklad aj na recept k tomu, čo ste navarili, nastylovali a odfotili. Práve také obrázky používatelia ocenia obrovským počtom lajkov.
  • Najväčšia šanca, ako sa dostať do siene slávy Daybyme, je pridávať k fotkám informatívne opisy – napríklad čo máš na sebe, akú značku, ktorú kolekciu alebo konkrétne miesto, kam si vycestovala.
  • Čas je dôležitý. Najviac ľudí si fotku pozrie vo večerných hodinách medzi 21.00 a 22.00.

Robo Hubač

Foto: Robo Hubač

Čítajte viac:

Nepostuješ, neexistuješ: Ako vplývajú sociálne siete na slovenské krásky?