V meste parfumov: Malé provensalské mestečko vás úplne očarí
5. 2. 2017, 9:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 17:53)

Zdroj: Peter Šimončík, Profimedia.sk
Vo francúzskom Grasse sa rodí najkrajšia voňavá story. Poďte sa na ňu pozrieť spolu s nami.

Zdroj: Peter Šimončík, Profimedia.sk

Zdroj: Peter Šimončík, Profimedia.sk
Zdroj: Peter Šimončík, Profimedia.sk
Galéria k článku
Výhľad z Grasse si treba zaslúžiť. Malebné provensalské mestečko, ktorému slávu tak trošku kradnú susedné metropoly Nice a Cannes, je totiž ukryté vysoko v kopcoch. Musíte sa sem vyštverať po kľukatých serpentínach, ktoré sú plné zákrut a ktoré pri jazde autom alebo tunajšou hromadnou dopravou dajú poriadne zabrať. A keď vystúpite v samotnom centre, žiadne veľké prekvapenie sa nekoná, pretože medzi starými budovami a malebnými uličkami sa nevznáša nijaká špeciálna vôňa. Jedine tá z výfukov, malých pekárničiek alebo z blízkych fast foodov.
Čítajte viac:
Doslova na každom kroku tu však narazíte na malé obchodíky, kde sa všetko točí okolo parfumov a kúpite tu mydielka za päť eur aj flakóny za stovku. Ale bez toho by to nešlo, veď až šesťdesiat percent všetkých vôní, ktoré sa predávajú vo svete, sa mieša v tomto meste.
V jeho okolí je totiž vyše tridsať fabrík na výrobu parfumov, kam privážajú voňavé esencie z celého sveta. Bergamot z Talianska, santal z Indie, ylang ylang z Maurícia, pačuli z ďalekých Filipín. Aj vďaka tomu si tie Vo francúzskom Grasse sa rodí najkrajšia voňavá story. najslávnejšie parfumy Chanel 5 či Miss Dior môžu do rodného listu napísať ako miesto narodenia práve Grasse. Vitajte v kolíske parfumov.
Zdroj: Peter Šimončík, Profimedia.sk
V meste parfumov: Malé provensalské mestečko vás úplne očarí
Najvoňavejšie kvety kvitnú v Grasse
Lenže skutočný voňavý príbeh sa začína na okolitých poliach. Tunajšie podnebie krajiny medzi morom a neďalekými Alpami, kde sú zimy príjemné a letá horúce a vlhké, praje pestovaniu kvetov. „Grasse je požehnaný kraj. Máme šťastie na výnimočnú pôdu, ktorá je obkolesená morom aj horami, a tak má úžasnú kvalitu s obsahom solí. A príjemná klíma dodáva kvetom čosi nenapodobiteľné, čo nikde inde nemajú. Tak ako kvalita pôdy ovplyvňuje chuť vína, zem v Grasse dodáva kvetom stopu, akú by nikde inde nezískali,“ tvrdí Carole Biancalana, ktorá pochádza z rodiny pestovateľov kvetov.
A vie, že mimóze a kvetom pomarančovníka sa najviac darí v nadmorskej výške na hladine mora, o tristo metrov vyššie kvitne jazmín, tuberóza, ľalia aj známa májová ruža a divoká levanduľa či narcis potrebujú výšku až deväťsto metrov nad morom. Tradičné rodiny pestovateľov z okolia Grasse dodávajú kvety pre parfumérske domy už celé desaťročia a vedia, že je to celá veda. Napríklad jazmín začína kvitnúť v auguste a zbiera sa skoro ráno od piatej, keď je jeho vôňa najintezívnejšia, tulipány končia v košoch zberačov od polnoci a slávna májová ruža, ktorá kvitne len štyri týždne v roku, sa musí trhať na svitaní.
Čítajte viac:
Šikovná zberačka zvládne odtrhnúť za hodinu aj päť kíl ružových lupeňov, no na kilo šťavy ich treba až štyristo kíl. A v každej tridsaťmililitrovej fľaštičke slávneho Chanel N° 5 je ukrytých dvanásť májových ruží. Zato s pestovaním konvaliniek to tu ani neskúšajú, pretože jej esenciu sa zo živých kvetov nedarí získať, a tak ju parfuméri v laboratóriách vyrábajú synteticky. Nie, nebudem sa hrať na múdru, toto všetko som sa dozvedela až v múzeu parfumov, kde na vlastné oči môžete vidieť, ako sa rodia vône. Tri parfumérske domy Fragonard, Molinard a Galimard vám dokonca dovolia nakuknúť do svojich fabrík.
Zdroj: Peter Šimončík, Profimedia.sk
V meste parfumov: Malé provensalské mestečko vás úplne očarí
„Princíp je podobný ako v lekárni. Dostaneme presný recept a podľa neho miešame vône,“ vysvetľuje Marie v bielom plášti, keď do skúmaviek práve kvapká voňavé esencie. Samozrejme, tie musia spolu ladiť, takže vo veľkých fľašiach aj niekoľko dní oddychujú, aby sa dobre premiešali. Odtiaľ putujú do oceľových kadí, z ktorých stačí otočiť kohútikom a naplniť flakóny. Ale prečo si rovno nenamiešať vlastný parfum? Áno, aj to je v Grasse možné a na dve hodiny sa tu môžete stať parfumérskym učňom.
Parfum na mieru
V štúdiu vôní Galimard to vyzerá ako v malom laboratóriu. Všade samé skúmavky, pipety, sklenené misky a okolo pracovného stola v troch radoch zoradené fľaštičky s kvetinovými esenciami. Je ich presne 127, aj keď sprievodca nášho kurzu Jacques Maurel ich dokáže rozoznať viac než tri tisícky. Bodaj by nie, veď je to Pán Nos, ktorý nám parfumérskym učňom vysvetľuje, že najskôr si treba namiešať základ po 20 ml z pomaranča, citróna aj bergamotu. A potom sa začína skutočná alchýmia.
Zdroj: Peter Šimončík, Profimedia.sk
V meste parfumov: Malé provensalské mestečko vás úplne očarí
„Z týchto deviatich fľaštičiek si vyberte tú, ktorá sa vám páči najviac,“ vysvetľuje a všetkým podáva flakóny bez mien, len s farebnými nálepkami. Modrá predstavuje drevité tóny, hnedá korenisté a keď v mojom výbere končí žltá, maestro hneď vie, že mám najradšej ľahké citrusové vône. „Najdôležitejšie je vybrať si správny základ, pretože ten vydrží najdlhšie. Aj niekoľko hodín,“ pokračuje, kým všetci pipetou do skúmavky starostlivo pridávame ďalšie esencie. Kvapku za kvapkou. Drevitá zmes, santal, ambra, všetko si treba starostlivo poznačiť.
Čítajte viac:
Je to celá veda
Poznáte ten pocit, keď si v parfumérii skúšate nové vône na zápästie a po chvíli vám už všetky voňajú rovnako? Asi tak nejako si pripadám, keď otváram asi tridsiaty flakón v poradí. Teraz treba vybrať srdce, čiže stredné tóny parfumu, a tak v skúmavke končí zmes konvalinky, hyacintu aj jazmínu. Lenže hra na alchymistu sa ešte nekončí. „Vysoké tóny sú tie, pre ktoré si zákazník kupuje parfum. Sú síce najľahšie, no vytvárajú prvý dojem vône, a preto si na tónoch hlavy treba dať záležať,“ odhaľuje Jacques Maurel tajomstvá voňavej pyramídy, keď z najvyššieho radu vyberie ďalších šesť fľaštičiek. Hoci vône sa mi už začínajú zlievať do jednej, stále privoniavam k ďalším, porovnávam, rozhodujem sa, aby v konečnom výbere nakoniec skončil zelený čaj, ruža a vetiver.
Úprimne? Výsledok nestojí za veľa a keď to so smiechom priznávam nášmu učiteľovi, privonia si k mojej skúmavke a radí mi, aby som to ešte skúsila vylepšiť kvapkou pačuli a pomarančového listu.
Zdroj: Peter Šimončík, Profimedia.sk
V meste parfumov: Malé provensalské mestečko vás úplne očarí
„No miešanie vône nie je také jednoduché, ako si ľudia myslia. Aj tí najslávnejší parfuméri sa priznávajú, že veľa ich pokusov skončí v koši. A na to, aby sa človek stal profesionálom, treba len donekonečna trénovať čuchovú pamäť. Skúšať a ovoniavať a mixovať.“ Ešte počkám, kým sa esencie v skúmavke premiešajú a dvojhodinové voňavé dobrodružstvo za 65 eur sa končí. Mojich sto mililitrov vône dostáva vlastný flakón aj registračné číslo, môžem mu vybrať meno a z ateliéru si nesiem vlastnoručne namiešaný parfum. Lebo odísť bez voňavého suveníru z Grasse, ktoré je kolískou parfumov, je jednoducho nemožné.
Čítajte viac: