Reklama

Hviezdy, ktoré sa priznali k psychickým problémom: Prečo sú také nešťastné keď majú všetko?

Známe tváre sú bohaté, slávne, a teda by mali byť aj šťastné. Realita je však úplne iná.

Zdroj: Profimedia

Reklama

Ani celebrity nemajú na ružiach ustlané, a tak často končia na gauči u psychiatra. Prečo sú také nešťastné a zúfalé? Lebo psychické problémy si nevyberajú a nezaujíma ich stav konta ani počet followerov.

Áno, my obyčajní ľudia si myslíme, že hviezdy majú super hviezdny život. Veď čo by ich už len mohlo trápiť, keď im na konte svieti toľko prachov, že by ich mohli vidlami prehadzovať. Každý je k nim milý, chce sa s nimi kamarátiť, a tak sa im pchá, veď viete kde... A vôbec. Známe tváre sú bohaté, slávne, a teda by mali byť aj šťastné. Lenže to je jeden veľký omyl, zvolali by psychiatri, ktorí o tom vedia svoje. Napríklad mladý francúzsky lekár Jean-Victor Blanc, ktorý počúva pop aj R'n'b a vyzná sa nielen v hudbe, ale aj v mentálnom zdraví ľudí, ktorí tú hudbu tvoria. A ako odborník si všíma, že známe tváre majú za posledné roky obrovský nábeh na psychické problémy.

A čo je ešte prekvapivejšie, nepchajú hlavu do piesku ako pštros, ale otvorene sa k tomu priznajú tak ako Justin Bieber, Kendall Jenner či Britney Spears. Aj preto tento mladý lekár uvádzal v Európe úspešný dvojročný cyklus prednášok na tému Popkultúra a psychiatria, ktorú ukončil vydaním rovnako úspešnej knihy Pop&Psy: Ako nám popkultúra pomáha pochopiť psychické ťažkosti. Ozaj, pomáha nám vôbec? Áno, myslí si Jean-Victor Blanc a tvrdí, že najdôležitejšie je zabudnúť na nezmyselné predsudky typu – čo by už len mohlo trápiť hviezdy, ktoré majú všetko? Pretože aj keď možno v očiach fanúšikov majú slávu, vplyv, peniaze aj obdiv, to ešte neznamená, že sú automaticky šťastní. No nie sú, práve naopak. Tu je len zopár príkladov.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Mariah Carey trpí bipolárnou afektívnou poruchou

Ešte v roku 2018 Mariah v rozhovore pre magazín People otvorila svoju Pandorinu skrinku a priznala, že bojuje s bipolárnosťou. Potvrdila, že má manické fázy, počas ktorých pracuje ako o život, vôbec neoddychuje a takmer nespí, lebo je napumpovaná nekonečnou energiou. A potom ju zvalcuje obdobie, keď nezvláda vôbec nič, ani vstať z postele. „Bolo pre mňa neskutočne ťažké uvedomiť si, že som psychicky chorá, aj sa k tomu priznať pred mojimi fanúšikmi, ale považovala som to za svoju povinnosť. Pretože to dáva nádej ostatným, že takéto problémy sú úplne normálne a že sa to stáva aj známym ľuďom.“

Na čo to bolo dobré?

Mariah Carey potrebovala veľa odvahy, aby sa verejne priznala k tomu, že ju valcuje bipolárna porucha, pri ktorej si pripadá ako na „húsenkovej“ dráhe, raz je psychicky hore a raz úplne na dne. „Toto ochorenie je náročné na diagnostiku o to viac, že pacienti sa počas manickej fázy cítia relatívne dobre a v duševnej pohode. Až tá depresívna fáza ich ničí a postupne privádza do ambulancií odborníkov. Smutné je, že toto ochorenie, ktoré sa kedysi nazývalo manická depresia, verejnosť stále neberie vážne. Vidieť to aj na lavíne kritiky, ktorá sa spustila na speváčku, keď sa k nej priznala na sociálnych sieťach. Ľudia a fanúšikovia si myslia, že mať psychické ťažkosti je teraz v móde, akoby to bol nejaký nový trend. Že zrazu je celý celebritný svet bipolárny a že všetci predsa poznáme fázy, keď je nám raz dobre a inokedy horšie. Ibaže tu ide o skutočné psychické ochorenie, veľmi vážne a obmedzujúce. Veď si predstavte človeka, ktorý je bipolárny a od niekoho zo svojho okolia počúva tie hlúpe reči typu – neboj sa, to rozchodíš, veď to je len zlá nálada. Preto je dôležité, aby ľudia o týchto poruchách vedeli viac, a práve známe tváre tomu môžu pomôcť. Už len tým, že sa k svojim problémom verejne priznajú,“ myslí si psychiater.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Michelle Williams a depresia

Jej fanúšikovia to možno ani netušia, ale minulý rok sa Michelle, členka hudobnej skupiny Destiny Child, ocitla na pár týždňov v nemocnici. Dôvod? Depresia. Psychická choroba sa u nej objavila prvýkrát už pred rokmi, keď ich kapela bola na vrchole slávy. Už vtedy krásnej speváčke povedal manažér kruté slová – práve si podpísala zmluvu na päťstotisíc dolárov, naozaj si myslíš, že máš dôvod byť deprimovaná? Zdá sa však, že ten dôvod Michelle skutočne mala a dnes spomína, že si prešla fázami obrovského a neznesiteľného smútku, kedy nebola schopná vstať z postele ani vyjsť do kúpeľne a umyť si vlasy. Aj tak totiž vyzerá depresia, ktorá sa dá dostať pod kontrolu iba vďaka liekom.

Na čo to bolo dobré?

Michelle je speváčka, ktorá často hovorí o pocite viny. Cíti sa zodpovedná za svoje „depky“, čo je stav, s ktorým sa trápia mnohí pacienti v podobnej situácii. „Má to súvislosť s tým, že počet ľudí trpiacich depresiou z roka na rok prudko narastá. Asi preto, že ich lekári dokážu rýchlejšie diagnostikovať, ale svoju rolu pri tom hrajú aj ekonomické a sociálne faktory. Ľudí, ktorí sú zo seba unavení, totiž pribúda,“ uvažuje odborník.

Bodaj by nie, keď zo všetkých strán počúvame, aké máme byť krásne, úspešné a výkonné. Tlak na našu dokonalosť sa zvyšuje a priamo úmerne narastá aj počet tých, ktorí ho jednoducho nezvládajú. A čo je na tom najhoršie? Že okolie si o ľuďoch trpiacich depresiou myslí, že nemajú žiadnu pevnú vôľu, že im chýba snaha, pričom je to úplne naopak. „Na to, aby ste dokázali bojovať s depresiou, potrebujete neskutočnú silu aj odvahu. Michelle Williams to má ešte o čosi ťažšie, lebo má tmavšiu pleť, a tak zažíva dvojnásobnú diskrimináciu. Pretože je mulatka a aj preto, že trpí depresiou, hoci na prvý pohľad na ňu nemá nárok. Dnes je všeobecne známe, že v USA majú černošské ženy s depresiou veľký problém, aby si ich vôbec niekto vypočul.“

Pokračovanie na ďalšej strane.

Selena Gomez a jej psychická porucha v dospievaní

Keď Selenu v roku 2013 zložilo na kolená autoimunitné ochorenie lupus, prepadla ju hlboká depresia. Zasiahla ju natoľko, že musela zrušiť koncertné turné a na niekoľko mesiacov skončila v nemocnici. Vtedy hrdinsky svetu a najmä svojim 160 miliónom fanúšikov priznala, že má vážne psychické problémy, z ktorých sa nedokázala vyhrabať sama, ale museli jej pomôcť odborníci. Táto odvaha jej nakoniec vyniesla cenu McLean Awards 2019, ktorá sa udeľuje osobnostiam, ktoré búrajú mýty o psychických ochoreniach a snažia sa vzbudiť viac empatie v otázkach mentálneho zdravia.

Na čo to bolo dobré?

Mladá speváčka patrí k tej generácii mladých hviezd, ktoré sa dnes už nehanbia rozprávať o psychických problémoch, zatiaľ čo generácie ich rodičov ich pred rokmi radšej skrývali. „Toto priznanie pred verejnosťou je mimoriadne dôležité, pretože tak ako sa dnes oveľa častejšie otvárajú ženské témy a názory žien sa berú do úvahy viac ako kedysi, podobný posun by mal nastať aj v otázke mentálneho zdravia. A príklad Seleny ukazuje, že tieto problémy sa čoraz viac týkajú mladej generácie. Psychické ochorenia zasahujú už mladých vo veku 15 až 25 rokov, pretože tínedžeri a dospievajúci si prechádzajú ťažkým obdobím, sú krehkí a ešte nemajú vybudované vlastné sebavedomie. Aj preto mladí potrebujú vedieť, že v tom nie sú sami a že existuje spôsob, ako sa im dá pomôcť,“ zamýšľa sa skúsený psychiater.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Cara Delevingne a jej stavy úzkosti aj samovražedné sklony

Počas Svetového zhromaždenia žien v roku 2015 vyšla slávna topmodelka s pravdou von. Verejne sa priznala, že hoci podpisuje miliónové honoráre ako modelka aj ako herečka, v skutočnosti vôbec nie je taká šťastná, ako si jej fanúšikovia myslia. „Už ako tínedžerka som mala stavy totálnej úzkosti. Až také silné, že sa mi nechcelo ani žiť. Cítila som sa opustená, akoby som bola sama na svete. Aj keď som si nahovárala, že na to nemám právo, lebo mám skvelú rodinu aj úžasných priateľov, nepomáhalo mi to. Jediným riešením sa mi vtedy zdalo to, že odídem zo sveta.“ Uf, takéto silné slová od ženy, ktorá je krásna aj úspešná, boli silnou kávou pre jej fanúšikov.

Na čo to bolo dobré?

Cara sa priznala aj k stavom hlbokej depresie, z ktorej sa okrem liekov dostala aj vďaka psychoterapii. Pretože z problémov, ktoré u nej odštartovali v puberte, sa nevyhrabala ani po rokoch. „Každý deň je pre mňa iný. Ale každý deň sa ráno zobudím, cvičím jogu a meditujem, to mi trošku pomáha, aby som sa cítila lepšie. Depresiu dnes má každý piaty človek a tí, čo ňou trpia, ju často prehliadajú alebo sa za ňu hanbia. Preto chcem pomôcť najmä mladým, aby sa nebáli priznať, že majú psychické problémy. Lebo v tom nie sú sami. Na svete je nás takých oveľa viac a nie je dôvod si to vyčítať. Je to choroba ako každá iná a s chorobou treba ísť za lekárom,“ tvrdí Cara a jej osvete dávajú palec hore aj odborníci. Pretože práve takéto vyhlásenia sú v boji s psychickými ochoreniami kľúčové. O to viac, že dávajú nádej, že aj tento problém sa dá riešiť.

„Ja si pravidelnú dávku smiechu doprajem tak, že nakrúcam vtipné videá, ktoré potom postujem na Instagram. A mnohé ma vedia rozosmiať tak, že sa pri nich rozplačem,“ prezrádza modelka svoj recept na splín. Či to zaberie aj u iných, však negarantuje, každý má totiž ten svoj recept na to, ako zvládnuť slabšie chvíľky.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Brooke Shield a jej popôrodná depresia

Keď sa známej herečke v roku 2006 narodilo druhé dieťa, čerstvá mama sa v jednom rozhovore priznala, že nemá práve najšťastnejšie obdobie svojho života. Prechádzala si popôrodnou depresiou, dokonca prežívala samovražedné sklony, keď mala chuť vyskočiť z okna, a tak si nechala predpísať antidepresíva. A na toto intímne priznanie prišla reakcia od jej kolegu a „kamaráta“ Toma Cruisa. Ten jej v televíznej relácii priateľsky odkázal, že by určite nemala jesť žiadne lieky, lebo popôrodná depresia sa lieči fyzickou aktivitou a vitamínmi. Našťastie, Brooke sa nedala a svojmu kolegovi štipľavo odpovedala, že „Tom by mal pokračovať v zachraňovaní sveta pred mimozemšťanmi a nechať ženy, nech sa samy rozhodnú, aká liečba je pre ne tá správna.“

 

Na čo to bolo dobré?

Na to sa dá povedať len jedno – že Tom Cruise je nielen mačo, ale ešte aj totálny ignorant. Úplne znevážil slová svojej kolegyne, akoby ani nebola svojprávna a akoby on najlepšie vedel, ako sa cíti. „To sa pri psychických ochoreniach stáva často. Že ľudia na ne vyjadrujú svoj názor a rozdávajú nevyžiadané rady. Ale dovolil by niekto svojmu blízkemu radiť, ako sa má liečiť, keby mal vážnu chorobu ako rakovina či cukrovka? A predsa sa to v prípade psychických problémov deje a každý sa cíti kompetentný takémuto pacientovi radiť. Správanie Toma Cruisa zároveň veľmi presne odráža otrepané klišé, aké má bežná verejnosť o antidepresívach. Že sa stačí trošku posnažiť, trošku viac chcieť a nebudete ich potrebovať. To je však signál, že takí ľudia o depresii nevedia vôbec nič,“ myslí si skúsený odborník a dodáva, že mentálne ťažkosti vôbec nie sú nový trend, len oveľa rýchlejším tempom pribúda ľudí, ktorí na ne trpia. Aj medzi celebritami, ktoré nie sú výnimkou.

Vyberáme pre vás niečo PLUS