Vernosť je samozrejmosťou, vynikajúce postavenie v práci tiež. Keď je nám na figu, on hýri vtipom, že sa chytáme za brucho a má poriadne široké ramená. Ktorými nás objíme a učičíka. A pod štýlovou košeľou sa ukrýva pekne vymakané brucho. Zoznámte sa. Náš idol. Psychologička Jolana Kusá sa usmieva a vraví, že je s nami všetko v poriadku, ak sme si vysnívali ideálneho chlapa. Vraj za to môže naša skúsenosť s tým mužom, ktorý sa skláňal nad našou kolískou a ako sa k nám správal. “To je dôvod, prečo je pre ženy otec dôležitým vzorom, ktorý im pomáha dozrieť z dievčatka na ženu. Nejako sa správa aj k matke, je buď akceptovaný alebo odmietaný a naše učenie je v plnom prúde. Obraz, ktorý si postupne vytvárame, je niečo ako 3D model a má všetko, čo je ľudské: telo, dušu, charizmu, rozum, šarm, citlivosť. V zázračnom špeciálnom mixe. V puberte sa k tomu pridá k aj sila skupiny rovesníkov. Partička, do ktorej sa zaradíme, má svoje idoly a my bez toho, aby sme si to uvedomili, priradíme výberu svojho osudového partnera aktuálne rysy”, vysvetľuje psychologička a dodáva, že až rozum a pud sebazáchovy nás zvyčajne vrátia na zem do reality. Zazvoní zvonec a rozprávky je koniec. Domov si nakoniec privedieme chlapíka, ktorý má s našou vysnenou predstavou spoločného veľmi málo.

Podľa jednej teórie si muža nášho života vyberieme podľa princípu podobnosti alebo odlišnosti. Inštinktívne uprednostníme samca, ktorý je schopný zaistiť či zvýšiť šance prežitia nášho druhu.
Podľa jednej teórie si muža nášho života vyberieme podľa princípu podobnosti alebo odlišnosti. Inštinktívne uprednostníme samca, ktorý je schopný zaistiť či zvýšiť šance prežitia nášho druhu.
Zdroj: Shutterstock

Intelektuál bez padáku

Alebo aj vôbec nič. A hola hej, je z toho láska až za hrob. Laure jej vysnívaný idol jej zoskočil do života roky predtým, ako povedala áno svojmu manželovi. “Bola som presvedčená, že je to ON. Vysoký, svalnatý, vlasy úplne nakrátko a zádumčivý pohľad, taký namakanec z posilky, neskôr sa z neho stal výsadkár. Nič som o ňom nevedela, ale po piatich minútach som už volala najlepšej kamoške, že som stretla muža svojich snov. Naozaj sme potom štyri roky fungovali spolu. Dvakrát ma požiadal o ruku. Druhýkrát už tesne pred rozchodom, kedy tušil, že je zle a chcel náš vzťah zachrániť. Pre mňa bol Adonis a ja som bola do neho zamilovaná až po uši. Aj on do mňa, ale jeho večne nespokojná povaha mi začala prekážať. Bývali sme spolu rok, v cudzom meste, kde sme obaja začínali od nuly. Nevyšlo to. Nestretli sme sa v čase. Keď som ja chcela rodinu, on váhal a keď mal chuť rozmnožovať sa on, ja som sa na to necítila,” opisuje mladá žena trecie plochy vo vzťahu. Ktoré sú prirodzené. Keď dozrievajú dvaja ľudia, nikde nie je zaručené, že idú podobným smerom.

Otec je pre ženy dôležitým vzorom, ktorý im pomáha dozrieť z dievčatka na ženu. Nejako sa správa aj k matke, je buď akceptovaný alebo odmietaný a naše učenie je v plnom prúde. Obraz, ktorý si postupne vytvárame, je niečo ako 3D model a má všetko, čo je ľudské: telo, dušu, charizmu, rozum, šarm, citlivosť. V zázračnom špeciálnom mixe.
Psychologička Jolana Kusá

Pripočítajte si k tomu mechanizmus fungovania lásky, telo zaplavené endorfínmi a skreslený pohľad na realitu. Hladina hormónov šťastia klesá alebo kolíše a my veci vidíme v inej perspektíve. Už zrazu nie je také dôležité, aký obvod má jeho biceps a či sú oči modré alebo zelené. Laura sa s výsadkárom rozišla a každý išiel svojou cestou. Až prišiel deň D a jej sa po rokoch ozval bývalý kolega. Ktorý podľa psychologičky Laure naplnil jej potrebu. Citovú, vývinovú, duchovnú. Potrebu, ktorá dovtedy nebola naplnená. “Vtedy dávno som ho zaradila do kategórie “šálový umelec z VŠMU” a navyše aj totálne ucho. Pozval ma na drink, debatovali sme o všetkom možnom a mňa neskutočne očaril. Štýlový, galantný, ale nie prvoplánovo. Bola som v bare s kolegom, ktorého som poznala sedem rokov, ale som ho vlastne vôbec nepoznala. Je to chlap, ktorý mi aj dnes nosí kvety, geniálne varí a je gurmán vo všetkom. Rád žije, užíva si a z nemenovaných zdrojov viem, že predo mnou žil dosť bohémskym životom. Ale... chcel rodinu a založili sme si ju spolu. Po troch mesiacoch sme sa zhodli, že chceme dieťa a po pol roku snaženia bol tehotenský test pozitívny. Hneď na to ma vo Verone požiadal o ruku”, rozpráva svoj príbeh a vie, že toto je chlap, s ktorým chce zostarnúť. Aj keď je úplne iný, akého si vysnívala.