Reklama

Tampón ako zabijak: Čítali ste si niekedy priložený leták o vedľajších účinkoch?

Lauren mala pred sebou úspešnú modelingovú kariéru. Po hrozivej skúsenosti sa z nej stala bojovníčka za práva.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Jana Mutňanská

Redaktorka magazínu EMMA

Americkú modelku Lauren Wassen už nepozná svet len ako dievča so zlatými nohami, najnovšie sa stala zarytou aktivistkou. Bojuje proti syndrómu toxického šoku. Práve ten ju pripravil o zdravie.

Obyčajný menštruačný tampón vymyslel v roku 1929 doktor Earle Haas, takže oslavuje už svoje deväťdesiate narodeniny. A dlhú históriu. O veľký škandál sa však už pred rokmi postarala americká spoločnosť Procter & Gamble, keď na trh uviedla superabsorpčné tampóny Rely, ktoré sľubovali doslova zázrak. Tampón totiž obsahoval špeciálnu látku karboxymetylcelulóza, ktorá umožnila tampónu zväčšiť svoju veľkosť a objem až dvadsaťkrát. Ideálne na to, by ho ženy počas svojej menštruácie vôbec nemuseli meniť. Zvrátené? To teda áno, veď netrvalo dlho a desiatky žien prišli o život práve pre TSS (Toxic Shock Syndrome), ktorý vyvolali. Päť rokov trvalo, kým ich stiahli z trhu, no riziko tohto infekčného ochorenia trvá dodnes, aj keď sa týka len jednej zo stotisíc menštruujúcich žien. Svoje o tom vie aj tridsaťjedenročná modelka z Kalifornie, ktorej doslova zničilo život.

Zdroj: Shutterstock

Modelke z Kalifornie spôsobil tampón toxický šok. Ten ju pripravil o zdravie.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Jej príbeh je posolstvom

„Viete, že cigarety zabíjajú, a ak fajčíte, je to váš výber. Keby som bola poučená o následkoch TSS, nikdy by som tieto tampóny nepoužila,“ začína svoju krutú spoveď Lauren, ktorej sa v roku 2012 život otočil o stoosemdesiat stupňov. Amputovali jej obe nohy. Áno, pre tampón. Či skôr pre syndróm toxického šoku, ktorý jej spôsobil. Ako sama hovorí, žila vo svete dokonalosti. Bodaj by nie, keď jej mama supermodelka Pamela Cook pracovala po boku takých hviezd ako Cindy Crawford či Stephanie Seymour. Mladej Lauren sa kariéra modelky zapáčila tiež, až kým neprišla nečakaná rana. A tak dnes svet módy a módny kolotoč vidí úplne inak. „Je dôležité vedieť, že v tom nie ste sama,“ tvrdila vo svojom prvom príspevku na Instagrame. Písal sa 18. jún 2015 a Lauren konečne nabrala odvahu vyrozprávať sa zo svojho trápenia. Dnes ju na profile @theimspossiblemuse sleduje vyše stotisíc ľudí a jej neuveriteľný príbeh nesie v sebe silný odkaz pre ženy na celom svete.

Zdroj: Shuttesrtock

"Keby som bola poučená o následkoch TSS, nikdy by som tieto tampóny nepoužila,“ hovorí Lauren, ktorej sa život otočil o 180 stupňov.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Ako obyčajná chrípka

„Mám veľmi silnú menštruáciu, a tak odjakživa používam tampóny s vysokou absorpčnou schopnosťou. Keď som si ho zaviedla, zrazu mi prišlo nevoľno. Najskôr som si myslela, že na mňa len čosi lezie, ale večer som už mala pocit, že moje telo zvnútra horí. Mama chcela zavolať lekára, ale ja som ju presvedčila, že si pôjdem ľahnúť. A že sa jej ozvem ráno,“ spomína Lauren. Na druhý deň ju však mama našla bezvládnu ležať na dlážke. Jej dcéra dostala masívny infarkt a orgány jej začali jeden po druhom zlyhávať. V umelom spánku ju lekári udržiavali dva týždne. „Mame v nemocnici oznámili, že môj stav je natoľko vážny, že bude najlepšie, keď začne pripravovať pohreb.“ V nemocnici strávila ešte niekoľko mesiacov a nasledujúci rok bola pripútaná na vozík. Môže za to obyčajný tampón.

Zdroj: Shutterstock

„Mame v nemocnici oznámili, že môj stav je natoľko vážny, že bude najlepšie, keď začne pripravovať pohreb.“

Aj vás pri tom príbehu mrazí? To, čo sa na začiatku javilo ako obyčajná chrípka, bol toxický šok spôsobený obávaným rezistentným kmeňom mikroorganizmov Staphylococcus aureus, čiže zlatý stafylokok. V dôsledku toho jej začali odumierať nohy. Lekári jej museli amputovať pravú nohu, z ľavej jej najskôr odstránili časť chodidla s prstami, no keďže nepomáhali žiadne lieky, liečba v pretlakovej komore ani ďalšie moderné metódy, bolo len otázkou času, kedy príde aj o celú ľavú nohu. „Trpela som hroznými bolesťami. Počítala som s tým, že príde k druhej amputácii. Ale život už bude lepší,“ napísala na svoj Instagram silná bojovníčka, ktorá je od minulého roka bez oboch nôh. Nosí na nich zlaté protézy. A ako hrdo. Vďaka nim ju pozná celý módny biznis, v ktorom úspešne pláva naďalej. Ako modelka.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Bojovníčka z práva

A teraz úprimne, ktorá z vás si pri kúpe tampónov všíma aj ich zloženie? Ktorá si číta priložený leták o vedľajších či nežiaducich účinkoch? Ani Lauren nebola iná, až kým ju tampón Kotex Natural Balance (so spoločnosťou sa súdila) nepripravil o dve nohy. Lauren sa snaží zmeniť legislatívu a aktívne spolupracuje s americkou kongresmankou Carolyn Maloney na úprave zákona, ktorý by mal prísnejšie dohliadať na zloženie dámskych hygienických potrieb. „Myslím, že to je teraz moja úloha,“ vyjadrila sa zanietená bojovníčka pre Washington Post. „Aby sa ženy poučili a vedeli, aké následky môže mať používanie menštruačných tampónov. Syndróm toxického šoku zabíja a ubližuje ženám už viac ako 30 rokov, tak to poďme konečne zmeniť. Alebo chceme čakať, kým to zmení ďalšie životy?“

Zdroj: Shutterstock

Čítali ste si niekedy priložený leták o vedľajších či nežiaducich účinkoch?

Pokračovanie na ďalšej strane.

Ako sa ochrániť proti TSS?

Účinnou prevenciou vzniku TSS je pravidelné umývanie rúk, pred zavedením vaginálneho tampónu aj potom. Treba si ho meniť čo najčastejšie (maximálne 4 až 6 hodín, po plávaní v bazéne okamžite – v mori to neplatí, pretože ide o prirodzené dezinfekčné prostredie). Čím dlhšie ho máte zavedený v tele, tým viac baktérií sa v ňom množí. Ak sa v pošve nachádzajú mikrorany, je okamžitou vstupnou bránou pre baktérie. V noci sa tampónom zďaleka vyhýbajte a ak sa preň rozhodnete cez deň, vyberte si taký, ktorý má čo najvyšší podiel bavlny. Skúste siahnuť po ekologických tampónoch z certifikovanej biobavlny, bez chemických a syntetických látok a nebielené chlórom. Už nezávislý výskum vykonaný na New York University Medical School naznačuje, že použitie 100-percentnej bavlny v tampónoch môže v porovnaní s tampónmi, ktoré obsahujú umelý hodváb, výrazne znížiť riziko syndrómu toxického šoku.

Zdroj: Shutterstock

Čím dlhšie ho máte zavedený v tele, tým viac baktérií sa v ňom množí, preto treba dodržiavať prísne hygienické pravidlá.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Jana Mutňanská

Redaktorka magazínu EMMA
V mediálnom prostredí sa pohybuje už takmer pätnásť rokov. Po vyštudovaní masmediálnej komunikácie a žurnalistiky v Prahe začala pracovať ako moderátorka módnej televízie, neskôr ako lifestylová novinárka v rôznych slovenských tituloch. Dnes pôsobí v najväčšom mediálnom dome na Slovensku, NMH, predovšetkým ako redaktorka magazínu EMMA, pripravuje produkcie na fotenia, tvorí scenáre a natáča videá pre jednotlivé redakcie. Venuje sa aj spisovateľskej činnosti, PR a marketingu.