Nie je Valentín ako Valentín: Takto vyzerá sviatok zamilovaných vo svete
12. 2. 2017, 1:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 17:53)

Zdroj: shutterstock.com
Deň svätého Valentína neznamená len sladké bonboniéry, valentínky a gýčové kytice červených ruží. Za hranicami vyzerá sviatok lásky často originálne.
Patríte do tímu žien, ktorým Valentín pripadá ako gýčový a komerčný americký sviatok? Tak to asi budete prekvapená, že si ho nevymysleli „Amíci“, aby zvýšili predaj spodnej bielizne a čokolády, ale jeho korene nájdeme v Taliansku! Aj tu platí, že všetky cesty vedú do Ríma. Práve tam žil v období Rímskej ríše kňaz Valentinus, ktorý napriek cisárovmu zákazu sobášil ríšskych vojakov. V tých časoch totiž prevládal názor, že ženatí vojaci nemôžu dobre vykonávať svoje povinnosti. Keď na to Valentínovi prišli, odsúdili ho na smrť, ale ešte pred popravou vraj stihol poslať zaľúbený odkaz dcére žalárnika, do ktorej sa vo väzení údajne zamiloval. A ako vyzerá sviatok Valentína dnes? Budete prekvapená!
Čítajte viac:
Studená Škandinávia
V Dánsku je Valentín ešte nováčik, oslavuje sa len od deväťdesiatych rokov. Napriek tomu je veľmi obľúbený a okrem romantických valentínok si zaľúbenci vymieňajú aj lisované snežienky. Valentínky sa tu zásadne nepodpisujú menom, ale bodkami a prijímateľ musí uhádnuť, od koho valentínka je.
Ak sa mu to podarí, na Veľkú noc dostane čokoládové vajíčko. V Nórsku zasa koluje legenda, podľa ktorej je párik vtáčikov znamením lásky, preto ľudia 14. februára trávia prechádzkami v prírode a hľadajú ich. Vo Fínsku o romantike nemôže byť ani reči – 14. február je doslova „deň priateľstva“ a Fíni ho trávia najmä žúrovaním s kamarátmi!
Čítajte viac:
Zdroj: shutterstock.com
Ako vyzerá sviatok Valentína vo svete? Budete prekvapená!
Pre každého niečo
V Južnej Kórei si každý príde na svoje! Valentín je najmä sviatok mladých párov a jeho variácie sa opakujú tri mesiace za sebou. Všetko sa začína 14. februára, keď ženy prekvapia svoje polovičky kvetmi, sviečkami a čokoládou.
Presne o mesiac, 14. marca, sa karty obracajú a muži nielenže majú svoju lásku zaplaviť čokoládou a kvetmi, ale jej aj darovať originálny darček – tento sviatok sa nazýva Biely deň. A pre tých, ktorí sú single, je tu 14. apríl, teda Čierny deň, keď nezadaní mladí ľudia jedia špeciálne čierne rezance s fazuľovou omáčkou.
Čítajte viac:
Tajomné britské legendy
Niektoré Angličanky ešte stále oslavujú sviatok lásky starým zvykom, podľa ktorého si pred spaním na vankúš položia päť vavrínových listov – do každého rohu a do stredu. Vďaka tomu sa im má v noci prisniť ich budúci manžel. Vo Walese žiadneho Valentína nepoznajú, ale 25. januára oslavujú deň svätého Dwydwena, keď si zaľúbenci vymieňajú špeciálne vyrezávané drevené lyžice. Tie sa stali také obľúbené, že sú aj častým svadobným darom.
Vo veľkom štýle
V domácom Taliansku Valentín milujú! Stará talianska legenda hovorí, že prvý muž, ktorého slobodná žena v tento deň stretne, sa do roka stane jej manželom. Alebo aspoň nejaký veľmi podobný muž... Romantická večera a kvety sú samozrejmosťou, obľúbeným darčekom je Bacci Perugina, teda malé orieškové čokoládky v tvare srdiečka. Ak dostanete od Taliana červené ruže, pozorne ich spočítajte, každý počet má totiž svoj význam!
12 ruží znamená „Zostaň so mnou“, 3 vravia „Milujem ťa“ a 9 znamená „Spolu na celý život“. Ak ste dostali presne 108 ruží, tak gratulujeme, práve vás bez slov požiadal o ruku!
S pravdou von
V Juhoafrickej republike sprevádzajú deň sv. Valentína hlavne festivaly a kvety. Milým zvykom je, že ženy si v tento deň pripínajú na rukáv meno muža, ktorému patrí ich srdce. V niektorých prípadoch sa práve takto muž dozvie o tajnej obdivovateľke! Zvyk pochádza ešte zo starovekého Ríma.
Hviezdna noc
Číňania oslavujú svoj sviatok lásky vždy siedmy deň v siedmom lunárnom mesiaci a volá sa Festival siedmej noci alebo jednoducho Quixi. Podľa tradičnej rozprávky sa do seba zamilovali chudobný pastier kráv Nulang a krásna dcéra hviezdnych bohov Činu, zosobášili sa a mali spolu dvojičky. Bohovia sa však na dcéru nahnevali, že sa vydala za chudobného muža, a tak sa musela vrátiť domov.
Keď počuli nárek detí, dovolili manželom stretávať sa vždy aspoň raz do roka, v deň Quixi. V tento deň ženy pripravujú melóny a iné ovocie ako obetu pre Činu v nádeji, že im pomôže nájsť dobrého manžela, a páry navštevujú chrámy, aby sa pomodlili za dobrú budúcnosť. V noci Číňania pozorujú hviezdy a dúfajú, že tam zazrú práve zamilovanú Činu a Nulanga v podobe hviezd.
Čítajte viac: