Cvičenie a pohyb sa počas dvoch náročných pandemických rokov presunuli z fitness cetier do exteriéru a o plnohodnotnom wellnesse či kúpeľnom pobyte sa dalo so slzou v oku len snívať. Zato stretnúť bežcov a cyklistov za každého počasia so šatkami prekrývajúcimi tvár nebolo žiadnou raritou. Rovnako bežné bolo vidieť jednotlivcov či skupinky ľudí v prírode, ktorá sa počas pandémie zmenila doslova na korzo – keďže to bolo jedno z mála miest, kde nebolo treba až tak striktne dodržiavať prísne opatrenia. Súkromné chaty boli výhrou v lotérii a aj zvyčajne vybookované ubytovacie zariadenia či lyžiarske svahy zívali prázdnotou.

Ilustračné foto
Zdroj: Getty images

Rozmohli sa aj aplikácie, ktoré pohybu chtivých vyškolili v joge, pilatese a rôznych iných zdraviu prospešných aktivitách. Na tie stačila karimatka, pár metrov štvorcových priestoru a minimálne vybavenie. Sociálne siete začali praskať vo švíkoch, naplnili sa trendmi a tipmi, ako sa čo najefektívnejšie udržať v dobrej kondícii aj napriek obmedzeným možnostiam aktívneho trávenia voľného času. Čo z toho ste skúsili vy? Pri čom ste zotrvali a čo považujete už len za vtipnú spomienku na zložité časy? Čo z nových trendov sa uchytilo a zostalo a čo má po pandémii narastajúci trend?

Cieľ zostáva, zmenila sa len cesta

Pandémiu nespomíname náhodou a sme radi, že je to viac či menej už iba spomienka. Podľa aktuálnych štatistík amerického Health & Fitness Journalu mala práve pandémia veľký dopad na to, ako sa ľudia postavili k starostlivosti o svoje zdravie. Vďaka alebo kvôli nej druhú priečku v roku 2022 obsadili domáce fitness workouty a aplikácie. Tie sa v roku 2023 prepadli až na 13 priečku- čo je signálom toho, že zvyky ľudí sa vracajú do obdobia pred pandémiou.

Aj cvičebné programy vo fitnesscentrách sa postupne šplhajú na svoje predpandemické pozície a aktuálne sú na 4. mieste rebríčka. Silným samostatným trendom roku 2023 je funkčný tréning pre dospelých, ktorý obsadil 5. priečku rebríčka trendov v starostlivosti o telo a zdravie. Aktivity vonku – ako spomínaný beh či bicyklovanie, ktoré počas pandémie zažívali renesanciu klesli na 6. priečku. Na siedmom mieste sa umiestnil už niekoľko rokov populárny HIIT tréning a rok 2023 sa nesie v trende návratu ľudí k aktivitám, ktoré sa vykonávajú v skupinách ako obľúbený kruhový tréning či najímanie si trénera vo fitness centre. Populárna joga ma v tejto štatistike 17. priečku a aplikácie na cvičenie, ktoré sa počas izolácie tešili veľkej popularite sú v súčasnosti až na 20. priečke spomínaného rebríčka.

Hýbať sa je základ, kvalitne si oddýchnuť je nutnosť

V rebríčku sa v prvej dvadsiatke dlhodobo umiestňujú aj dva trendy, ktoré zahŕňajú celostný prístup k zdraviu – ten spočíva v úprave stravovania, pohybových návykov a v snahe dosiahnuť celkový pocit spokojnosti a zdravia. Súčasťou zdravého životného štýlu je aj pravidelný a výdatný oddych, „vypnutie“ od pracovných povinností, či pravidelná dovolenka a 

Keď patríte k tým, ktorí sú si vedomí toho, že jedna kvalitná dovolenka či kúpeľný pobyt môže byť pre zdravie prospešnejší, ako rok driny bez kvalitného odpočinku - gratulujeme. Stačí vám kliknúť na www.ensanahotels.com/sk a presne budete vedieť, čo máte robiť. zmena prostredia. Tieto aspekty starostlivosti o seba majú nezastupiteľné miesto v celkovom pocite wellbeeingu a zdravia.

Ilustračné foto
Zdroj: Ensana Health Spa Hotels

Keď sa len oťukávate a svoju cestu k zdraviu a spokojnosti iba hľadáte, bude pre vás užitočná informácia, že za kvalitným relaxom s pridanou hodnotou v podobe zdravotných benefitov nemusíte cestovať na druhý koniec sveta.

Ensana Health Spa Hotels je svetoznámou sieťou ubytovacích zariadení s vysokým štandardom, ktoré stoja na miestach so vzácnymi prírodnými zdrojmi. Na piešťanskom Kúpeľnom ostrove si môžete vybrať z troch hotelov – buď hotel Splendid, ktorý takmer celoročne ponúka atraktívne All Inclusive rodinné pobyty alebo hotel Esplanade, ktorý prednedávnom získal prestížne ocenenie Meetings Star Award a obsadil 7. priečku v rebríčku Best Spa Meeting Hotels, či v svetoznámej perle secesie – v päťhviezdičkovom hoteli Thermia Palace.

Ilustračné foto
Zdroj: Ensana Health Spa Hotels

Priamo počas kúpeľných pobytov alebo počas čerpania vami zvoleného kúpeľného balíčka sa môžete poradiť s kúpeľným doktorom či fyzioterapeutmi a nechať sa nasmerovať na svojej ceste za lepšou kondíciou a zdravím a nastaviť si správne svoj plán na ceste za lepšou kondíciou a zdravím. Kúpele sú totiž ideálnou doplnkovou starostlivosťou v prípade, že si chcete zlepšiť zdravotný stav a dopracovať sa k celkovej pohode. Klamali by sme, keby sme tvrdili, že je to nový trend. Je to fakt, ktorého dôkazom sú tisíce spokojných klientov a viac, ako 100 rokov vynikajúcich výsledkov liečby ťažkostí pohybového a neurologického aparátu na piešťanskom Kúpeľnom ostrove.