Na to, aby ste objavili ideálne miesto, odkiaľ pozorovať hviezdne nebo, budete zrejme musieť opustiť svoju komfortnú zónu, pretože vo veľkých mestách ich pre osvetlenie a svetelný smog len tak neuvidíte. Ideálne by ste si mali vyšliapať aspoň na menší kopec nad mestom, odkiaľ toho uvidíte o niečo viac. Alebo čo keby ste zbalili stan s prežiť romantickú noc niekde na osamotenej lúke?

Nočný piknik

Spojte príjemné s užitočným a pripravte malé občerstvenie. Pri pozorovaní určite oceníte aj fľašu dobrého vína, vďaka ktorému sa vám lepšie otvoria zmysly a možno tie padajúce hviezdy naozaj uvidíte. Nezabudnite na deku (oceníte ju, aj keby ste mali počas tejto noci pikantnejšie zámery), teplejšie oblečenie a takisto na plnú obuv, aby ste nemali mokré nohy v šľapkách, keď začne padať nočná rosa. Ak to chcete mať naozaj tip-top, tak si zabaľte aj záhradné ležadlo, na ktorom to bude o čosi pohodlnejšie. Môžete pridať mäkké vankúše a zamatovú prikrývku. Pri chystaní jedla myslite na to, že svietiť vám budú len hviezdy, tak pribaľte nejaké fingerfood a pochutiny a máte vyhraté. A ešte niečo. Majte poruke aj účinný repelent, aby vám dotieravý hmyz nepokazil pohodu vášho astrovečera.

Ideálne podmienky

Takúto noc asi budete musieť trochu plánovať dopredu, lebo nie je jedno, kedy a kam sa vyberiete. Zistite si, v akej fáze sa nachádza Mesiac, lebo aj jeho žiara na nočnej oblohe môže vplývať na to, koľko hviezd uvidíte. Určite vynechajte fázu, keď je Mesiac v splne, a vyhľadajte si v lunárnom kalendári nov. Presne vtedy je ideálny čas na sledovanie nočnej oblohy. Dôležitým faktorom je aj počasie, pretože ak bude pod mrakom, nič prevratné asi neuvidíte. Skúsení astronómovia odporúčajú vydať sa za hviezdami niekoľko hodín po zotmení.

Keď padajú hviezdy

Sledovať nočnú oblohu môžete počas celého leta, ak však chcete niečo viac, naplánujte si to v období, keď môžete zahliadnuť aj padajúce hviezdy. Nejde doslova o hviezdy, sú to perzeidy, meteorické roje, ktoré sú najčinnejšie od 10. augusta. V Taliansku a v ďalších štátoch južnej Európy je táto noc známa ako Noc svätého Lorenza, noc padajúcich hviezd, a na jeho počesť sa konajú slávnostné večere a párty. Je to noc vyslovených prianí, pretože kto takúto hviezdu uvidí, povinne by si mal niečo želať. Perzeidy sú viditeľné aj voľným okom, takže nemusíte hneď kupovať drahú techniku a ďalekohľady. S čím sa však môžete pohrať, sú objektívy fotoaparátov a šikovné smartfóny, vďaka čomu si domov okrem zážitkov odnesiete krásne fotky. 

Hviezdne aplikácie

Ak vám samotná astronómia príliš veľa nehovorí a jediné, čo si zo školy pamätáte, je Malý a Veľký voz či Polárka, siahnite po technike, ktorá vám ukáže všetky súhvezdia. Pre Androidy je ideálna aplikácia SKY MAP. Stačí, ak svoj múdry telefón namierite na nočnú oblohu, a on vám všetko ukáže. Pre nadšencov Mliečnej dráhy je aplikácia STAR CHART, ktorá vám vykreslí všetky hviezdy aj s opisom. Podobne funguje STAR WALK či STARLIGHT, ak nočnú oblohu sledujete prostredníctvom iPhonu.

TIP EMMY: Hviezdny playlist

Nalaďte sa do astronomickej nálady už doma! Vybrali sme pre vás piesne, vďaka ktorým sa vám o hviezdach bude aj snívať.

COLDPLAY: A SKY FULL OF STARS

ONE REPUBLIC: COUNTING STARS

ED SHEERAN: ALL OF THE STARS

MOBY: WE ARE ALL MADE OF STARS

THE ROLLING STONES: STAR STAR