Vôňa levandule a grilu sa šíri celým okolím agriturismu, na parkovisku konečne zaparkovali talianske aj zahraničné autá a okrem spevu vtáčikov a kikiríkania kohúta počuť aj šťastný detský smiech. Zvyčajne tu takto všetko ožíva už v polovici mája, ale tento rok je celá sezóna opozdená a všetci sa tešia, že je to aspoň tak, ako to je. Ale ľudí je všade stále viac a viac, Taliani si jednoducho leto užívajú so všetkým, čo k nemu patrí. A tento rok možno aj o čosi viac. Predsa len, situácia posledných mesiacov donútila viacerých zamyslieť sa a začať si vo väčšej miere vážiť to, o čo sme boli ukrátení.

Odteraz budem písať články z tohto letného pracoviska. V plavkách, spod slnečníka.
Odteraz budem písať články z tohto letného pracoviska. V plavkách, spod slnečníka.
Zdroj: Veronika Nováková

Vtedy, keď sme museli byť zatvorení doma a nemohli sa vzdialiť viac než sto metrov od domu, by mi ani vo sne nenapadlo, že raz budem tvrdiť, že celá tá pandémia a opatrenia priniesli aj zopár pozitívnych vecí. Tak napríklad včera poobede sme sa vybrali k moru. Už v aute si tak hovoríme, že možno sa k nemu ani nedostaneme, veď je nedeľa. A naozaj, všade po ceste boli zaparkované autá, pekne jedno za druhým, takže predstava popoludnia stráveného pri mori pomaly vyprchávala. Našťastie, my „domáci“ vždy poznáme nejaké miestečká, ktoré nie sú až také známe, a tak sme odbočili na našu pláž. Parkovisko bolo dosť plné, ale našlo sa aj voľné miesto. A po príchode na pláž nastalo veľké prekvapenie. Bolo tam na môj vkus viac ľudí, ale všetci pekne s odstupom, žiadne tlačenice ani slnečník pri slnečníku, jednoducho dostatok miesta pre všetkých. A to je strašne super zmena. Takže niektoré obmedzenia naozaj priniesli aj úžitok. Konečne sa v lete na talianskej pláži dá voľne dýchať a nemusíte sa nepriamo zúčastňovať konverzácií odvedľa.

S týmto výhľadom ide práca hneď viac od ruky.
S týmto výhľadom ide práca hneď viac od ruky.
Zdroj: Veronika Nováková

Čo ma prekvapilo ešte viac bola teplota vody v mori, ktorá je naozaj viac než príjemná. Na pobreží pofukoval vietor, takže v tej vode bolo nakoniec ešte príjemnejšie ako na suchu. Keďže mňa to kúpanie až tak nelákalo, z diaľky som sa dívala na windsurfistov a na syna, ako si radostne šantí vo vlnách. Dopriala som si aj prechádzku po pobreží, pretože nepoznám nič krajšie ako chodiť po jemnom piesku obmývaným slanou morskou vodou. A keďže je na tejto pláži voda naozaj plytká, chodila som priamo vo vode, ktorá mi siahala po kolená. Výborný aktívny relax. A ako sa dá krajšie zakončiť popoludnie na pláži, než osviežujúcim mojitom s výhľadom na zapadajúce slnko? Letné aperitívy pri mori sú obľúbenou časťou dňa väčšiny domácich a čím ďalej, tým viac aj turistov. A to nie je všetko.

A keď myšlienky neprichádzajú, malé osvieženie vždy prinesie nejaké nápady.
A keď myšlienky neprichádzajú, malé osvieženie vždy prinesie nejaké nápady.
Zdroj: Veronika Nováková

V agriturisme sme konečne mohli otvoriť aj bazén, takže odteraz vám články budem písať priamo spod slnečníka, v plavkách a s vôňou opaľovacieho krému. Ale aj pobyt pri bazéne má svoje opodstatnené opatrenia. Obmedzený je počet ľudí, ktorý pri ňom môžu byť a podľa metrov štvorcových aj počet ľudí v bazéne. Zatiaľ je to tu jedna veľká pohodička, ale neviem si predstaviť taký august, keď to tu budeme mať plné. U nás má každý apartmán pri bazéne svoj slnečník s lehátkami, ktoré sme rozmiestnili v bezpečnej vzdialenosti. Museli sme kvôli tomu odstrániť posedenie, kde si ľudia užívali pohár vína alebo aperitív, ale nariadenia sú nariadenia. Neviem si celkom predstaviť, ako bude možné ustrážiť to, aby v bazéne naozaj bolo naraz len 20 ľudí. Možno budem mať v lete funkciu „počítačky ľudí“ a budem kontrolovať a prepočítavať počet kúpajúcich sa. Dosť absurdná predstava, že?

Kancelária pod holým nebom je dosť dobrá voľba.
Kancelária pod holým nebom je dosť dobrá voľba.
Zdroj: Veronika Nováková

Musím povedať, že tak, ako sme sa tejto sezóny obávali, tak je teraz každým dňom viac a viac reálna. Bary aj reštaurácie sú už otvorené, na večeru môžete ísť s priateľmi a nikto sa vás nepýta, či ste rodina alebo priatelia. Lebo aj takéto prognózy tu boli, že za jeden stôl v reštaurácii bude môcť zasadnúť len rodina a kamaráti by mali sedieť pri vedľajšom stole. Ale z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že toto tu neplatí. Okrem toho cez víkend otvorili aj zábavný park v blízkej dedinke, kde si však lístok treba objednať online a na atrakciách je povinné nosiť rúško. A na moje príjemné prekvapenie, od júla otvorí aj akvapark, ktorý mal byť toto leto úplne zatvorený. Nuž talianske leto je tu, v jeho plnej forme, so stále sa uvoľňujúcimi opatreniami. Stále farebnejšie a šťavnatejšie.

Vďaka tohtoročným opatreniam máme zrazu na pláži viac miesta a väčšie súkromie. Všetko zlé je na niečo dobré.
Vďaka tohtoročným opatreniam máme zrazu na pláži viac miesta a väčšie súkromie. Všetko zlé je na niečo dobré.
Zdroj: Veronika Nováková