Po chodníku kráča mladá žena s výraznými červenými vlasmi. Na tvári má akúsi čiernu masku, krátka kožená bundička odhaľuje lesklú podprsenku. Na bokoch ma ležérne nasadený opasok s veľkým písmenom R a ramená jej objímajú dva nebezpečne vyzerajúce červené kruhy. Nie, nie ste na natáčaní najnovšieho sci-fi filmu, ale práve ste sa stretli s cosplayerkou v kostýme kirišima. Vo voľnom čase sa prezlieka do komplikovaných kostýmov známych aj menej známych postavičiek z videohier, anime či mangy, prepracovaných do detailu a vyrobených na mieru. A možno o tom neviete, ale aj na Slovensku je cosplayeriek čoraz viac.

Záľuba, ktorá vás dostane

Cosplay pochádza zo spojenia slov „costume“ a „play“, teda „kostýmová hra“. Hráči a hráčky sa prevteľujú do vymyslených postáv pomocou ručne vyrobených kostýmov zo sveta sci-fi, fantasy, anime či mangy. Nejde len o kostým, účes a líčenie, ale aj o verné napodobnenie správania. Všetko sa to začalo niekedy pred prvou svetovou vojnou na sci-fi výstave v New Yorku, kde sa jeden z fanúšikov komiksov obliekol do kostýmu podľa svojho obľúbeného hrdinu. O rok neskôr sa už jednotlivec rozrástol na skupinu a o desať rokov mali nadšenci prezliekania svoj vlastný festival. Samotné slovo cosplay vzniklo v 80. rokoch v Japonsku, ktoré si ako domov anime a mangy novú záľubu rýchlo privlastnilo a doviedlo ju do dokonalosti. Dnes sa s cosplayom dá stretnúť aj na Slovensku a na to, že je to pomerne mladé a náročné hobby, slovenské cosplayerky sú na profesionálnej úrovni. Hoci ani jedna sa zatiaľ týmto koníčkom neživí, v jednom majú všetky jasno. Ak sa do toho raz pustíte, s cosplay už nebudete vedieť prestať.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Young Genji je asi najobľúbenejší cosplay, ktorý Ayako kedy vytvorila.
Young Genji je asi najobľúbenejší cosplay, ktorý Ayako kedy vytvorila.
Zdroj: Archív cosplayeriek

„Skôr ako sa začalo moje ‚cosplay obdobie‘, prešla som dlhou anime érou. Obdivovala som nápadité dizajny postáv a ako každý správny weeb som trávila hodiny na tumblri, kde som náhodou natrafila na cosplay. Dostala som nápad, že aj ja by som mohla vyzerať ako moja obľúbená postavička. Samozrejme, nešlo to hneď, ale keď som sa s kamarátom vybrala na festival zameraný na anime, k-pop, sci-fi a inú popkultúru, povedala som si, že tam nemôžem prísť v bežnom oblečení. Vtedy vznikol môj prvý kostým,“ vysvetľuje devätnástročná Barbora Kubincová, alias  Ayako. Pod týmto menom totiž vystupuje na internete. Aj Simona, ktorá má dvadsaťsedem rokov a v cosplay komunite je známa ako Kana, sa k tomuto trendu dostala cez anime. „Už desať rokov je to môj koníček. Keď sme s kamoškami prišli na prvú na anime show a videli tam ľudí prezlečených za postavy z obľúbených komiksov, bola to láska na prvý pohľad. Mne sa vtedy otvoril nový svet a hneď som si povedala, že to musím skúsiť tiež. Vybrala som si postavičku, nakúpila látky a ušila si outfity. A drží ma to dodnes,“ spomína na svoje začiatky.

Cosplayerka Simona alias Kana ako androidka YoRHa číslo 2 z videohry NieR:Automata.
Cosplayerka Simona alias Kana ako androidka YoRHa číslo 2 z videohry NieR:Automata.
Zdroj: Archív cosplayeriek

Pokračovanie na ďalšej strane.