Ešte pred pár rokmi Chorvátsko milovali najmä Európania, no potom prišiel seriál Hra o tróny. Vďaka nemu je  Dubrovník jedným z najlákavejších miest na svete a len tento rok narástol cestovný ruch v meste o vyše päťdesiat percent. No ak vás predstava dovolenkovej tlačenky neláka, poďte objaviť skryté poklady pri slovenskom mori.

LASTOVO

Odtrhnutý od sveta, tak by sme mohli nazvať tento ostrov v južnej Dalmácii. Je to jeden z najvzdialenejších ostrovov od pevniny. Nmôžete sa tam spoliehať ani na internetové pripojenie, ani na mobilný signál. Ideálny je na tichú a pokojnú dovolenku, keďže na celom ostrove nenájdete veľké rezorty ani hlučné nočné kluby. Celý ostrov je v skutočnosti národný park, má krásne a rozsiahle lesy a veľmi svieži vzduch. Na svoje si tam prídu aj milovníci pešej turistiky a bicyklovania – celým ostrovom sa pomedzi vinice a olivové háje tiahnu cyklistické a horské trasy. Kde-tu objavíte aj pekné kostolíky a kaplnky alebo pôvodné kamenné domy so zdobenými komínmi. Hovorí sa im fumari a v minulosti miestni obyvatelia súťažili, ktorá rodina má na svojom dome najkrajší. A tie pláže! Na Lastove sú naozaj nádherné, špeciálne v zátoke Zaklopatica na severe ostrova.

BIŠEVO

Malý ostrov s rozlohou necelých šesť štvorcových kilometrov patrí medzi najväčšie klenoty krajiny. Atrakciou ostrova sú jaskyne, ktorých je tam viac ako desať. Najznámejšia je Modrá jaskyňa v zátoke Balun na východnom pobreží. Prístupná je iba loďou úzkou a nízkou skalnou bránou. Samozrejme, len za predpokladu dobrých podmienok a pokojného mora. Je dlhá 31 metrov a široká 18 metrov a svetlo do nej preniká skalným otvorom pod vodou. Vďaka tomu sa svetlo láme a vzniká krásna svetelná šou, ktorá na hladine zobrazuje zaujímavé striebristé efekty. Preto ju porovnávajú s  jaskyňou Grotta Azzurra na talianskom ostrove Capri. Ak chcete vystihnúť ideálne svetelné podmienky, mali by ste sa do jaskyne dostať uprostred leta a ideálne medzi desiatou a dvanástou hodinou. Alebo si radšej pozriete pláž v zátoke Porat, ktorá má pieskové dno?

Modrú jaskyňu v zátoke Balun  porovnávajú s  jaskyňou Grotta Azzurra na talianskom ostrove Capri.
Modrú jaskyňu v zátoke Balun porovnávajú s  jaskyňou Grotta Azzurra na talianskom ostrove Capri.
Zdroj: Shutterstock

Pokrčovanie na ďalšej strane.