Reklama

Menštruácia práve počas dovolenky? Poznáme bezpečné spôsoby, ako ju oddialiť

Reklama

Letná dovolenka je už dohodnutá a zaplatená, keď vám radosť prekazí pohľad do kalendára? Že práve vtedy dostanete „krámy“? Aj tento problém sa dá vyriešiť.

Pre niektoré ženy nie je menštruácia žiadnou veľkou témou ani na cestách či pri mori. Skrátka si šupnú do kufra k plavkám a opaľovaciemu krému škatuľku tampónov a vyrazia za letným dobrodružstvom. Lenže nie každá má to šťastie užívať si „svoje dni“ bez problémov a nepríjemných kŕčov. Obzvlášť ženy, ktoré majú silnú či bolestivú menštruáciu, sa s príchodom leta hrnú do gynekologických ambulancií po dobré rady od lekárov. Alebo si skúšajú pravidelné krvácanie posunúť všemožnými babskými receptami. A boli by ste prekvapené, koľko „zaručených“ spôsobov dokážete na internete vygoogliť, keď si do prehliadača zadáte slovíčka menštruácia a oddialenie. Dá sa však na ne skutočne spoľahnúť?

Zdroj: shutterstock

Nie každá má to šťastie užívať si „svoje dni“ bez problémov a nepríjemných kŕčov.

Zákon schválnosti

Niektoré veci jednoducho dopredu neovplyvníte. Napríklad super first či last minute za neodolateľnú cenu, ktorého termín sa ako naschvál prekrýva s vašou menštruáciou. Kúpiť? Nekúpiť? Váhate a zvažujete všetky za a proti. Oželiem pár dní z dovolenky bez kúpania? Prvý deň menštruácie asi pretrpím v izbe so zatiahnutými závesmi, no potom mi už bude možno lepšie. Ale čo ak ma to chytí práve počas výletu alebo ešte horšie rovno počas cesty do vysnívanej destinácie?

Zdroj: Shutterstock

Podľa lekárky príležitostné manipulovanie s cyklom nie je vôbec také nebezpečné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

S týmito otázkami má množstvo skúseností aj gynekologička MUDr. Lucia Mešinová. „Počas obdobia dovoleniek je to častá otázka v ambulancii. Ale stretávame sa s tým aj pri iných príležitostiach. Vtedy vieme veľmi účinne zasiahnuť u žien, ktoré majú napríklad veľmi silnú menštruáciu, bolestivú a čaká ich nejaká dôležitá udalosť, pri ktorej si nemôžu dovoliť poľaviť z tempa. V lete je to však najčastejšia situácia.“ Podľa odborníčky dokonca príležitostné manipulovanie s cyklom nie je vôbec také nebezpečné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Samozrejme, všetko s mierou. Príležitostné znamená maximálne raz či dvakrát do roka, inak si môžete cyklus úplne rozhádzať. Rozhodne však nebudete prvá ani posledná pacientka, ktorá sa s prosbou o oddialenie menštruácie obráti na svojho gynekológa.

Existujú dva spôsoby

Lekár vám spravidla navrhne jeden z dvoch najbežnejších spôsobov, akým sa menštruácii v nevyhovujúcom čase vyhnete. Tým prvým je užívanie noretisterónu a odporúča sa pacientkam, ktoré neužívajú hormonálnu antikoncepciu. „Je to hormonálna forma, ktorá sa nasadí dva až tri dni pred očakávanou menštruáciou. Dávkujeme ho v závislosti od hmotnosti pacientky, väčšinou jednu až dve tabletky denne v pravidelných 12-hodinových intervaloch. Pravidelnosť je pri tejto forme oddialenia cyklu veľmi dôležitá a pacientka užíva tieto lieky počas celého obdobia, keď nechce mať menštruáciu,“ vysvetľuje skúsená gynekologička a pôrodníčka.
Po skončení dovolenky tieto hormonálne lieky vysadíte a približne do týždňa sa menštruácia opäť dostaví.

Ďalší spôsob, ako bezpečne oddialiť menštruáciu, si prečítajte na ďalšej strane >>>

Druhý trik na oddialenie krvácania už zrejme poznajú všetky ženy, ktoré pravidelne užívajú hormonálnu antikoncepciu s dvojkombináciou estrogén a gestagén. Vtedy 21 dní užívate lieky a potom nasleduje sedemdňová pauza, kým ich začnete užívať znova. „Vtedy ak pacientka nechce dostať menštruáciu alebo jej to vychádza práve počas dovolenky, jednoducho stačí, aby si tú sedemdňovú prestávku neurobila a začala užívať hneď ďalšiu dávku liekov. Keď si pauzu neurobí, menštruácia nepríde,“ radí doktorka Mešinová.

Zdroj: shutterstock

Lekár vám spravidla navrhne jeden z dvoch najbežnejších spôsobov, akým sa menštruácii v nevyhovujúcom čase vyhnete.

Varuje však, že v ojedinelých prípadoch, najmä ak pacientkam hormóny nestačia, môže dôjsť k slabému špineniu. No priamo k menštruácii by dôjsť nemalo. „Tento spôsob sa však odporúča len u žien, ktoré už antikoncepciu berú a sú na ňu nastavené. Predpisovať ju len kvôli oddialeniu menštruácie počas dovolenky nemá zmysel.“

Ako to funguje?

Ako svoje dni oddialiť, je teda jasné. Ale ako to funguje a čo sa vtedy vlastne deje v našom tele? Veď celý život sa snažíme dosiahnuť to, aby sme mali cyklus pravidelný a aby sme ho dokázali čo najlepšie predpovedať a očakávať, a zrazu si ho ideme kvôli dovolenke úplne rozhádzať? „Princíp menštruačného cyklu spočíva v tvorbe hormónov, ktoré produkujú vaječníky. V prvej polovici cyklu sa vo väčšej miere tvoria estrogény, ktoré spôsobia nárast sliznice v maternici, a počas ovulácie, približne v strede cyklu, dochádza k uvoľneniu vajíčka. Vtedy sa vytvorí takzvané žlté teliesko, ktoré produkuje vo väčšej miere prevažne gestagén. Ten má za úlohu pripraviť sliznicu na uhniezdenie vajíčka, aby mohlo dôjsť k oplodneniu,“ vysvetľuje gynekologička a dodáva, že ak oplodnenie nenastane, v druhej polovici cyklu prichádza k poklesu hormónov a k následnému odlúčeniu sliznice, čiže ku krvácaniu.

Zdroj: shutterstock.com

S oddialením menštruácie vám môže pomôcť aj antikoncepcia.

Celý princíp oddialenia menštruácie spočíva v tom, že vďaka užívaniu noretisterónu, čo je vlastne syntetický gestagén, sa poklesu hormónov dá vyhnúť, čiže nedôjde ani k odlúčeniu sliznice a následnému krvácaniu. Len čo tento noretisterón vysadíte, nastane pokles hormónov a, voilà, menštruácia je naspäť. Treba sa však zmieriť s tým, že do pôvodných dátumov, v akých ste boli na menštruáciu dovtedy zvyknuté, sa už nedostanete. „Cyklus nabehne späť bez problémov, niekomu skôr, niekomu neskôr, no približne do desiatich dní sa krvácanie opäť objaví. Žena vo väčšine prípadov nabehne na pôvodný 28- až 30-dňový cyklus, aký mala predtým, k výraznému posunu obvykle nedochádza, len si bude musieť zvyknúť na nové dátumy,“ objasňuje MUDr. Lucia Mešinová.

Ktoré ženy by mali zvýšiť opatrnosť si prečítajte na ďalšej strane >>>

Pozor, nie je to pre všetky ženy!

Ak ide o lieky, špeciálne tie na hormonálnej báze, ktorými si môžeme pomôcť pri oddialení menštruácie, aj tu platí, že nie sú vhodné pre každú. Kedy treba zvýšiť opatrnosť? „Na pozore musia byť najmä pacientky, ktoré trpia poruchou zrážavosti krvi, ale aj tuhé fajčiarky a ženy s kardiovaskulárnymi ochoreniami ako srdcovo-cievne choroby, varixy či kŕčové žily, pretože im hrozí väčšia pravdepodobnosť tvorby krvných zrazenín. V takýchto prípadoch hormonálnu liečbu neodporúčame vôbec. Rizikom sú aj pacientky s poškodením pečene, pretože antikoncepcia sa odbúrava aj pečeňovými bunkami,“ varuje gynekologička. Ak trpíte niektorou z týchto diagnóz, asi vám nezostáva iné, ako menštruáciu pretrpieť aj na dovolenke alebo si lepšie naplánovať jej termín.

Zdroj: Shutterstock

Babské recepty môžu do určitej miery ovplyvniť cyklus, ale nie je to stopercentné, varuje odborníčka.

Céčko, víno a iné fígle

Samozrejme, dá sa to risknúť aj pofidérnymi babskými receptami. Určite ste už počuli, že urýchliť menštruáciu môže pitie červeného vína v kombinácii s horúcim kúpeľom. Len pozor, aby ste neskončili ako Whitney Houston a nie, nie je to hlúpy vtip, ale realita. Mnohé dovolenkárky zase prisahajú na doping vitamínom C či už vo forme tabliet, alebo jedením citrónov, ríbezlí a iného ovocia, ktoré obsahuje veľa céčka. Je dokázané, že tento vitamín môže trochu pomôcť pri skrátení či zmiernení krvácania, no nebudeme si klamať, skutočne ho nedokáže zastaviť.

Zdroj: Shutterstock

Mnohé dovolenkárky prisahajú na doping vitamínom C.

Svoj názor na takéto finty má aj gynekologička, ktorá už o podobných rafinovaných trikoch počula tiež. „Babské recepty môžu do určitej miery ovplyvniť cyklus, ale nie je to stopercentné, dokonca to nefunguje ani na osemdesiat percent. Vlastne to nie je žiadna istota. Ak žena plánuje dovolenku alebo má nejakú dôležitú udalosť, pri ktorej potrebuje byť fit a menštruácia by ju úplne vyradila z kvality života, určite by som jej neradila skúšať to červeným vínom ani citrónovými šťavami. Takýchto receptov je veľa, ale v žiadnom prípade sa na ne nedá spoľahnúť,“ krúti hlavou doktorka Mešinová.

Ak vás teda oblieva pot už len pri predstave, že si pre menštruáciu neužijete dovolenku naplno, najlepšie bude zaklopať na dvere gynekologickej ambulancie. Verte, že podobnú požiadavku už váš lekár či lekárka počuli od začiatku leta aspoň stokrát. Nie je to nič nové pod slnkom a dá sa to ľahko vyriešiť.

Vyberáme pre vás niečo PLUS