Reklama

Igráček vs. Playmobil: Kto koho skopíroval a ktorá z postavičiek vstala z mŕtvych?

Ilustračné foto.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Zatiaľ čo vo svete sa deti hrajú s Playmobilom, u nás sa už viac ako 40 rokov teší obľube Igráček. Dnes už legendárne figúrky vznikli takmer súčasne na nemeckej aj československej strane, napriek tomu sa prvenstvom pýši len jedna z nich.

Ktorá z nich to bola a ako je možné, že aj po toľkých rokoch je oňho stále záujem?

Spoločný duchovný otec

Duchovným otcom oboch postavičiek je jeden a ten istý človek – Jiří Kalina, ktorý chcel na trh prísť s alternatívou cínových vojačikov. K spolupráci prizval Máriu Pavlíčkovú Krejchovú, ktorá mala na starosť dizajn postavičky, a nemeckého kolegu Hansa Becka. Práve ten nakoniec stál pri zrode Playmobilu, ktorý si Nemecko vyžiadalo so slovami: „Keď ho môžu mať v Československu, prečo nie my?“

Prvenstvom sa pýši Playmobil

V dôsledku dlhotrvajúcich výrobných a schvaľovacích procesov nakoniec Playmobil uzrel svetlo sveta o dva roky skôr. Deti v Československu sa tak mohli prvý krát hrať s figúrkou murára až v roku 1967. murára čoskoro doplnila ženská postavička, zdravotná sestrička, a rady Igráčka sa potom každý rok rozširovali o štyri nové typy. Celá zbierka ich tak dnes má viac ako päťdesiat.

Za všetkým hľadaj jednoduchosť

Veľkej obľube sa postavičky Playmobil a Igráček tešili predovšetkým z dvoch dôvodov. Tým zásadným bola a stále je ich geniálna jednoduchosť, ktorá pri hraní ponecháva priestor detskej fantázii. Nemecká postavička s pohyblivými končatinami, otočnou hlavou a schopnosťou uchopovať predmety bola navyše doplnená radom ďalších predmetov, ktoré tvorili svet Playmobilu. Tým druhým dôvodom bol fakt, že ako Nemecko, tak Československo ťažilo z existencie železnej opony, a teda aj nedostatkom konkurencie na trhu.

Na scénu prichádza LEGO

Po páde železnej opony na scénu prichádza dánska stavebnica LEGO, ktorá si čoskoro získava srdce detí. Playmobil a Igráček si tak len ťažko udržia svoje miesto v detských izbách, pričom Playmobilu sa to darí predsa len o trochu lepšie. Veľkým odbytiskom pre neho je francúzsky trh, ktorý je fascinovaný už zmienenou jednoduchosťou figúrok.

Igráčkov koniec

Zatiaľ čo výroba Playmobilu sa od jeho vzniku nikdy nezastavila, Igráček také šťastie nemal. V roku 2008 opúšťa továreň posledných pár kúskov, aby sa po nich na nasledujúce dva roky doslova zľahla zem. Nielen konkurencia v podobe stavebnice LEGO, ale aj nástup elektronických hier a hračiek spôsobili výrazný prepad záujmu.

Igráček dostáva facelift

V roku 2010 sa Igráčka ujíma Miroslav kotlík stojaci v čele novoveselskej firmy EFKO-karton, s. r. o. Pod jeho rukami slávne postavičky Igráčka znovu ožívajú, a dokonca dostávajú celkom nový rozmer. Igráček sa tak dnes vozí v multifunkčnom aute s vymeniteľnými korbičkami MultiGo alebo nosí kufrík Handy, ktorý sa po rozložení premení napríklad v obchod alebo policajnú stanicu. Dokonca aj vzhľad Igráčka dostal pár zmien – pribudol vystúpený nos, širší úsmev a zmenila sa technológia potlače tváre.

Zaspomínajte na svoje detstvo

Postavička Igráčka a stavebnice Playmobil dodnes môžete v hračkárstve vídať v rovnakom regáli. Ich jednoduchosť ich udržiava pri živote už viac ako 40 rokov a s najväčšou pravdepodobnosťou budú robiť radosť aj v budúcnosti. Zaspomínajte na svoje detstvo spoločne s vašimi potomkami alebo vnúčatami a kúpte im jednu z legendárnych figúrok. Všetky nájdete prehľadne zoradené podľa obľúbenosti na Heureka.sk.

PR článok