GOZO ( Malta)

Že ste o ňom ešte nepočuli? Asi preto, že patrí k súostroviu Malty, je iba na skok od juhu Sicílie a turisti ho ešte len začínajú objavovať.

Malý ostrov Gozo turisti ešte len začínajú objavovať.
Malý ostrov Gozo turisti ešte len začínajú objavovať.
Zdroj: Shutterstock

Ako sem vyraziť?

Najskôr sa musíte odviezť na Maltu, odkiaľ na Gozo každú hodinu jazdí trajekt, a potom si už budete užívať nedotknutú prírodu, krásne skalnaté útesy a rozprávkový výhľad na tyrkysové more. Tento malý raj má síce rozlohu len 68 kilometrov štvorcových, no je prešpikovaný malými plážičkami, ktoré môžete mať iba pre seba. V hlavnom meste Victoria, ktoré dostalo meno po anglickej kráľovnej, úzke kamenné uličky lemujú terasy kaviarní, baroch a obchody a na tunajšom námestí si každý deň na trhu nakúpite čerstvé olivy, kapari alebo gozitánsky ovčí syr. Vidiecky charakter ostrova však najviac cítiť v malebných dedinkách- v Xewkiji stojí za návštevu starý veterný mlyn, v San Lawrenz sklársku dielňu, kde si môžete vyfúknuť vlastný suvenír a v Xaghre by bol hriech nevidieť jaskyňu, kde vraj sedem rokov strávil v zajatí Homérov hrdina Odysseus.

Zaujímavosti: Najkrajším miestom ostrova  je Azúrové okno, čiže skalnatý oblúk nad hladinou mora, pod ktorým sa ešte kedysi dalo potápať. Pred dvomi rokmi sa síce táto atrakcia zrútila, ale  ten krásny  výhľad na otvorené Stredozemné more stále zostal. A  je odtiaľto naozaj božský.