Dnešní cestovatelia chcú viac. Chcú zážitky, emócie, splynúť s miestnymi, najesť sa v lokálnych podnikoch, vyrobiť si suvenír vlastnými rukami či zájsť na miesta, ktoré nie sú uvedené v žiadnych turistických sprievodcoch. O to vlastne ide. Fantázii sa medze nekladú a ak aj vy máte nejakú zaujímavú vášeň, talent alebo poznáte miesta, ktoré by cudzinci mali vidieť, využite to a ponúknite prostredníctvom Airbnb. Turisti budú nadšení a vy si privyrobíte. Ako na to?

Ak sa chystáte do Tokia a chcete
si odniesť originálny suvenír,
Japonka Kumiko vás oblečie do
pravého kimona a urobí vám tie
najautentickejšie fotografie.
Ak sa chystáte do Tokia a chcete si odniesť originálny suvenír, Japonka Kumiko vás oblečie do pravého kimona a urobí vám tie najautentickejšie fotografie.
Zdroj: Archív

Ponúkam aperitív

Ako pri všetkom inom, potrebujete niečo, čo má silný efekt a dobrú štruktúru. Premyslite si, ako by to celé malo prebiehať, inšpirujte sa od „kolegov“, ktorí už na stránke svoje služby ponúkajú. Jedni vás zoberú na stanovačku k sútoku riek, iní ponúkajú školu varenia bryndzových halušiek či potulky mestom po stopách zločinu. Kopa zahraničných podnikavcov sa živí tým, že učí svojich hostí vyrábať miestne suveníry. Buďte originálna a stavte na emócie, ktoré u vašich potenciálnych klientov zážitok má vyvolať. Ešte prv než to celé naplánujete, skúste sa vcítiť do kože hostí, aby ste vymysleli naozaj jedinečný projekt. Z vlastnej skúsenosti vám môžeme odporučiť, že je fajn si to celé odskúšať aj nanečisto, aby ste prípadne vylepšili niektoré detaily. Ja žijem na toskánskom pobreží, kde je toho naozaj veľa, turizmus je tu hlavný zdroj príjmov a väčšina ľudí si zarába na živobytie hlavne cez letné obdobie. Aj moja rodina je s turizmom úzko spätá, keďže vlastní malý agroturistický rezort v prímorskom meste Cecina a s Airbnb spolupracujeme.

S našimi hosťami prichádzam do každodenného kontaktu a mnohí sa pýtajú hlavne na to, čo by mali navštíviť. Mnohých láka okrem mora skvelé toskánske víno, ktoré, ako vieme, k tomuto miestu patrí. A keďže víno aj jeho kultúra patria k mojej vášni a osobne poznám aj okolité vinárstva, začala som občasne turistov sprevádzať po vinárstvach. Keď som potom dostala ponuku viesť skupinku ľudí po mojom milovanom vinárskom mestečku Bolgheri, prišlo rozhodnutie. Prečo by som takýto zážitok nemohla ponúknuť aj iným záujemcom? „Aperitív pri západe slnka v Bolgheri“, čo je milá prechádzka, a následné posedenie v milej vinotéke s pohárom výborného Bolgheri DOC. Okrem klasických rozprávačiek okolo histórie sa často dostaneme hlavne k tomu, ako sa v tejto oblasti žije, aké je vlastne to ospevované dolce vita, a verte či nie, atmosféra Bolgheri v kombinácii s výnimočným vínom mojich hostí na počkanie prenesie do slastného talianskeho pomalého bytia. Na záver ešte spoločná fotka v lúčoch zlatej hodiny a príjemné popoludnie ako vyšité sa zapisuje do kalendára spomienok pre obe strany.

Dovolenka s pridanou hodnotou: Nebaví vás relax v rezortoch?  Skúste to inak: Máme super nápady

Buďte originálna

A čo všetko budete na sprostredkovanie vášho zážitku potrebovať? Ak už máte originálny názov, premyslený aspoň približný program, ujasnite si, koľko si za svoje služby chcete pýtať. Pozor, cena je v tomto prípade naozaj zásadná. Ak budete pýtať príliš málo, môže vás to zahltiť klientmi alebo sa hosťom vaša ponuka môže zdať pofidérna. Naopak, ak žiadate príliš, vaši zákazníci budú za svoje peniaze očakávať nadštandardné služby a luxus. Buďte si teda istá v tom, že čo ponúkate, viete aj splniť. Ako vo všetkom, aj tu platí, že predáva prvý dojem, a teda kvalitné fotky. Na fotografii by mala byť zobrazená osoba ponúkajúca zážitok zachytená pri čine, v obklopení účastníkov zážitku. Ak môžete, prejdite si trasu alebo zážitok najprv s kamarátmi, najlepšie, ak medzi nimi bude aj šikovný fotograf, ktorý vám celú parádu zachytí. V tom prípade platí, že predávajú hlavne momentky, žiadne strojené či portrétové fotky. Fotografia by mala zachytiť presne to, čo vašim potenciálnym hosťom chcete predať. Ak ste sa dostali až sem, môžete prejsť rovno na platformu Airbnb a váš trip nahrať (airbnb.cz/host/experiences). Nie je to však také jednoduché, musíte si totiž počkať na schválenie, až potom začnete „pracovať“.

Po schválení ponuky vám neostane nič iné, ako opäť čakať na záujemcov, s ktorými si dohodnete presný termín, čas aj miesto a hor’ sa do spoznávania. Ako to už chodí, Airbnb si zakladá na recenziách, ktoré budú vašou hlavnou vizitkou, preto si od svojich hostí nezabudnite pýtať spätnú väzbu. A ešte malá rada od skúsených: „Ak váš zážitok zahŕňa aj posedenie v kaviarni, vinotéke či reštaurácii, dohodnite sa vopred s majiteľmi, ktorí vám za takúto propagáciu a prínos klientov radi poskytnú skupinovú či vernostnú zľavu. A pozor, na Slovensku ešte neexistujú takmer žiadne ponuky, takže čím skôr sa do toho pustíte, tým lepšie! Len ako príklad, v Prahe je v ponuke prehliadka mesta cez Vltavu na stand-up paddle, ochutnávka piva, výroba originálnych zápisníkov alebo aj denný fotokurz.

Super dovolenka môže mať veľa podôb
Super dovolenka môže mať veľa podôb
Zdroj: Archív

Noví priatelia

Airbnb prišlo s nápadom sprostredkovať zážitky už v roku 2015, vo svetových metropolách, odkiaľ sa presunuli do všetkých kútov sveta. Aktuálne je v ponuke asi 7-tisíc zážitkov v 75 mestách. Asi nebudete prekvapení, že najvyhľadávanejšie sú „food“ zážitky, teda rôzne kurzy varenia alebo návšteva miestnych trhov. Ale zažiť môžete naozaj čokoľvek, od kajakovania v Tokiu, hľadania hľuzoviek v Toskánsku, prezliekanie do dobových šiat až po fotenie v Londýne. Originalite sa medze nekladú. Čo vám takýto zážitok prinesie? Už nikdy nebudete len obyvateľom svojho mesta, ale celého sveta. Cudzinci sa stanú kamarátmi a získate nové kontakty, nové pohľady na svet, z ktorých si môžete veľa osvojiť. Stanete sa súčasťou komunity, podporíte ľudí, ktorí majú vášne a zaujímavé hoby. Nie nadarmo sa očakáva, že trend zážitkov, ktoré ponúka Airbnb, sa stane fenoménom tejto doby. A čo dodať, azda len veľká vďaka platforme, že takouto formou dáva možnosť ľuďom robiť to, čo ich napĺňa a baví, na mieste, kde žijú a ktoré milujú.

Ak milujete módu a vyhľadávate vintage
kúsky, Daniela vás počas jej Vintage shopping
tour po Prahe prevedie tými najzapadlejšími
obchodíkmi, ktoré ako domáca dokonale pozná.
Pomôže vám vybrať správne kúsky,
ale aj zjednať z pôvodnej ceny.
Ak milujete módu a vyhľadávate vintage kúsky, Daniela vás počas jej Vintage shopping tour po Prahe prevedie tými najzapadlejšími obchodíkmi, ktoré ako domáca dokonale pozná. Pomôže vám vybrať správne kúsky, ale aj zjednať z pôvodnej ceny.
Zdroj: Archív

Super dovolenka môže mať veľa podôb
Super dovolenka môže mať veľa podôb
Zdroj: Archív

Čítajte viac:

Milujete cestovanie, ale nemôžete si ho dovoliť? Prezradíme vám ako na to

Najväčšie dovolenkové fiaská: Stratená batožina a ukradnuté doklady nie sú ani zďaleka tie najhoršie!

Chcete tipy na výlet? Navštívte niektoré z týchto čarovných miest Slovenska

Toto je práca VIP letušky: Aké prekvapenia pri privátnych letoch zažila Natália? Budete sa čudovať

Slovenské unikáty vo svetovom dedičstve: Ktoré pamiatky sú zapísané v zozname UNESCO?