Nie je ľahké striasť z pliec všetok balast bežných dní a nasadiť si na chrbát ruksak bezstarostnosti. Najmä teraz, keď nás prenasleduje niečo ako silvestrovský syndróm, predstava, že všetko musí dokonale dopadnúť. Musí, pretože vy predsa potrebujete perfektné fotky na všetky posty a storky, ktoré od vás vaši známi očakávajú. Je to však správne? Nenesie to v sebe rozpor s tým, prečo sme sa vlastne rozhodli cestovať? Že sme chceli utiecť od bežných dní, starostí aj povinností a uvoľniť sa? Menej špekulovať, viac si užiť moment. Byť jednoducho slobodná? Zamyslite sa...

Žiada si to správne naladenie

Pri cestovaní totiž vôbec nejde o perfektné naplánovanie. Ide o to, na čo máte chuť. Pretože len vtedy, keď si svoju dovolenku budete užívať, si skutočne oddýchnete. Kontrola je dobrá vec. Aspoň tak sa hovorí. Čo sa stane
v láske, ako to pôjde ďalej v práci a ako bude prebiehať cesta – všetky tieto veci sa jednoducho nedajú nechať len tak na náhodu. Mať ich pod kontrolou zaručuje istotu – na jednej strane. Na druhej nás to však brzdí, pretože všetko musí byť perfektné. Cieľ, ktorý aj tak nikdy nedosiahneme. Ak sa chcete na dovolenke uvoľniť, musíte sa vzdať kontroly. Čo ak všetko do poslednej bodky nenaplánujem? Čo sa stane, ak nerezervujem miesto v tej vychytenej strešnej reštaurácii a nekúpim cez internet lístky na delfíniu šou?

Nie sú to len krásne miesta. Aj toto sú dôvody, kvôli ktorým sa rozhodneme cestovať!
Nie sú to len krásne miesta. Aj toto sú dôvody, kvôli ktorým sa rozhodneme cestovať!
Zdroj: Shutterstock

Odpoveď znie: Nič. Nič sa nestane. Zato vás čaká veľa prekvapivých momentov a možno aj hnačka. Lenže aj zdanlivo negatívne skúsenosti obohacujú, sú to ony, ktoré nás dostanú z komfortnej zóny, a len keď ich prekonáme, prekonáme svoj horizont. Skúste pred najbližšou dovolenkou urobiť jediné – správne sa naladiť. (A nájsť dočasný domov pre svojho kocúra). Zabudnite na to-do listinu, skôr si o vysnívanej krajine prečítajte román, počúvajte podcasty, čítajte blogy a cestopisy ľudí, ktorí vám prezradia viac ako len to, kde je najvýkonnejšia wi-fi okamžite po pristátí.

V dobrom aj v zlom

Ak ste našli spriaznenú dušu, s ktorou sa vám cestuje najlepšie na svete, držte sa jej ako kliešť. A pokojne jej vyznajte lásku napríklad takto:

Milý kamoš,
práve ma prepadla TÚŽBA po diaľkach. Pritom som musela myslieť na Teba a na to, že by som s Tebou šla aj na KONIEC SVETA. A najlepšie OKAMŽITE. Pretože s Tebou sa viem na všetkom zasmiať, o všetkom porozprávať, meditovať nad divmi sveta aj úplnými hlúposťami. Pritom inštinktívne vieš, kedy radšej nemáš POVEDAŤ NIČ. Dokonca akceptuješ, keď sa vykašlem na potulky po bazári a dám si lenivý DEŇ pri BAZÉNE. Neotáčaš každý cent medzi prstami, napriek tomu máš BUDGET vždy pod kontrolou. Niekedy si dáme len HRANOLČEKY s kečupom, inokedy sa ideme fajn najesť. S Tebou by som dokázala azda mať aj spoločnú KEFKU. Aha, veď aj to sa nám už stalo. Si mi veľmi blízky a pritom mi nechávaš PRIESTOR. Zároveň ma dokážeš vytiahnuť z KOMFORTNEJ ZÓNY. Bez Teba by som nemala kopu nových SKÚSENOSTÍ, ktoré sa stali mojimi NAJMILŠÍMI SPOMIENKAMI. Chcem sa ti z celého srdca poďakovať a zároveň Ťa preklínam za to hnusné tetovanie s motýľom na pleci, ktoré si mi nevyhovoril. Každopádne, je čas na nové dobrodružstvo. IDEŠ DO TOHO?

Neriešte

Cesta je cieľ. Čím spontánnejšia budete, tým ľahšie ho dosiahnete. Naša najdôležitejšia rada preto znie: Nechajte sa unášať! Čas? Nikdy ho nemáme dosť a najmä tie krásne veci dokážu hrozne rýchlo ubehnúť. Dobrý argument na to, aby ste si pred cestou všetko dokonale pripravili, naplánovali a potom si to tam užili na tristo percent. Ale je toto zmyslom dovolenky? Nie je to práve ten tlak, že musíme draho zaplatených 24/7 stráviť čo najefektívnejšie, hrozne stresujúci? Ako často ste počuli vetu: „A teraz by som potreboval ešte týždeň ničnerobenia,“ od niekoho, kto sa práve vrátil z dovolenky? Strašidelne často, však? Ak chcete naozaj oddychovať, musíte voľné dni prežiť ináč než tie bežné. Zabudnite na to, že vždy obedujete o 11.30.

Vychutnajte si krásy, ktoré okolo seba uvidíte!
Vychutnajte si krásy, ktoré okolo seba uvidíte!
Zdroj: Shutterstock


Nechajte mobil na izbe a vyberte sa na pláž bez neho. Skúste sa celé dni nepozrieť do zrkadla. Vlasy, póry, celulitída? Haló, uvoľnite sa! Ostať v posteli, aj keď vonku praží slnko? No a čo? Jasné! Urobte to. A potom sa večer vyobliekajte a choďte na hriešne drahú večeru. Porozmýšľajte, kedy ste počas cestovania boli najšťastnejšia. Pri stavaní hradu z piesku? Tak ho znova postavte. Ale len ak sa vám chce. Ak máte chuť na drink, páči sa! Strávte s ním v ruke hoci aj celé dva týždne! Hlavne sa uvoľnite! Je tu vaša vysnívaná dovolenka!