Prvýkrát ich Sylvia začala brať v sedemnástich. Vtedy na to ešte potrebovala súhlas mamy, ale tá nebola proti, lebo hormonálna antikoncepcia sa jej zdala lepším riešením ako prípadné tehotenstvo svojej nedospelej dcéry. „Lekárka mi vtedy o iných možnostiach ani nehovorila a ja som to veľmi neriešila. A tak som mesiac čo mesiac hltala pilulky a každý deň myslela na to, aby som si ich nezabudla vziať.“ Lenže dnes má Sylvia tridsaťštyri rokov a už prestáva vidieť zmysel v tom, aby do seba zbytočne pchala každodennú dávku hormónov. O to viac, že momentálne je single a nemá stáleho frajera. „Gynekologička mi poradila, aby som antikoncepciu načas vysadila a spoľahla sa na prezervatívy. Tak som ju poslúchla a odvtedy vidím na sebe obrovskú zmenu. Cítim sa oveľa lepšie, som menej nafúknutá a nemám také výkyvy nálad ani splíny, akými som doteraz trpela. Nikdy predtým mi nenapadlo, že za tým môžu byť antikoncepčné tabletky, ale teraz už viem, aká je pravda. A som rozhodnutá, že aj keď znovu budem mať frajera, už ich brať nebudem. Moje telo sa mi poďakovalo, že som antikoncepciu po toľkých rokoch vysadila, a neprichádza do úvahy, aby som sa k nej vrátila.“ Presne ako Sylvia, aj mnohé iné mladé ženy majú skúsenosť s tým, že tabletky boli jedinou možnosťou, ktorú im lekár v gynekologickej ambulancii ponúkol. A presne tak ako Sylvia, aj mnohé iné ženy si kladú otázky, prečo je to tak. Na tento problém si posvietila aj francúzska novinárka Sabrina Debusquatová, ktorá o ošemetnej téme napísala knihu S tabletkami končím a píše v nej, že „tento problém je taký vážny, že dnes radšej hľadáme informácie na internete, než by sme sa mali opýtať lekára. Lenže ženy by si mali tú najvhodnejšiu formu antikoncepcie vybrať dobrovoľne a bez zbytočného zatajovania pravdy.“

 Na problém s antikoncepciou si posvietila aj francúzska novinárka Sabrina Debusquatová, ktorá o ošemetnej téme napísala knihu S tabletkami končím.
Na problém s antikoncepciou si posvietila aj francúzska novinárka Sabrina Debusquatová, ktorá o ošemetnej téme napísala knihu S tabletkami končím.
Zdroj: Shutterstock

Čo na to ženy?

Pozor, tento náš článok nemá vyvolať nenávisť k hormonálnej antikoncepcii. Veď tento obrovský vynález nielen chráni pred nechceným tehotenstvom, ale dáva nám obrovskú slobodu. Netreba zabúdať ani na to, že generácie žien pred nami za túto slobodu celé desaťročia bojovali a keď sa im to konečne podarilo, bola to pre nežné pohlavie doslova malá revolúcia. Aj preto francúzska novinárka Sabrina Debusquatová hneď v úvode svojej knihy upozorňuje, že jej cieľom nie je proti pilulkám bojovať, práve naopak. „Je dôležité, aby ženy dostali priestor, ktorý nemali predtým, než sa vymysleli antikoncepčné pilulky. A je dôležité udržať si práva, ktoré generácie pred nami vybojovali,“ tvrdí autorka knihy, ktorá nemá za cieľ démonizovať hormonálnu antikoncepciu, len sa na ňu pozrieť reálne, zo všetkých uhlov. Pravda je totiž taká, že pri tejto téme by každá z nás mala mať na výber. Veď v hre je naše vlastné telo, zdravie aj duševná pohoda, takže je namieste poznať všetky dostupné možnosti, ich výhody, nevýhody aj možné riziká.

O tom sa nehovorí

„Keď som svojmu lekárovi povedala, že odkedy som začala brať antikoncepciu, cítim sa horšie a tabletky majú na mňa veľa vedľajších účinkov, len pokrčil plecami,“ spomína Linda na jednu návštevu gynekológa, ktorý ju vyprevadil z ambulancie so slovami, že to prejde. Tabletky sú predsa najpohodlnejšie riešenie. „Lenže ja už o tom nie som až taká presvedčená. Vlastne, verím tomu čoraz menej,“ pokračuje dvadsiatnička, ktorá zatiaľ nemá deti, ako vysokoškoláčka ich len tak skoro neplánuje, a tak by ju čakala perspektíva, že tie tabletky bude ďalších pár rokov veselo hltať ďalej. A nie je jediná, ktorá začína rozmýšľať, či je to naozaj jediné správne riešenie. Aj v Čiernej knihe gynekológie, ktorá vyšla minulý rok vo Francúzsku, sa píše, že „vďaka sociálnym sieťam dnes mnohé ženy prestávajú mlčať a hlásia sa o slovo. Spájajú sa do rôznych združení, zverujú sa jedna druhej so svojimi skúsenosťami, podporujú sa navzájom a snažia sa šíriť vedecké, medicínske aj právne informácie. Dnes je totiž pre ženy dôležitá nielen sexuálna sloboda, ale aj to, aby mohli o svojom tele rozhodovať v každej etape sexuálneho života.“ Hormonálna antikoncepcia má totiž okrem nesporných výhod zopár slabších stránok.

Podľa prieskumu, ktorý do svojej knihy robila Sabrina Debusquatová, sa pokles chuti na sex týka až sedemdesiatich percent žien, ktoré užívajú tabletky, a to nie je zanedbateľné číslo.
Kniha S tabletkami končím

Trebárs výrazný pokles ženského libida. Podľa prieskumu, ktorý do svojej knihy robila Sabrina Debusquatová, sa pokles chuti na sex týka až sedemdesiatich percent žien, ktoré užívajú tabletky, a to nie je zanedbateľné číslo. Lenže ako čosi také vysvetlíte gynekológovi, ktorý má na vás v ambulancii priemerne dvadsať minút času a ktorý vás navyše bude presviedčať, že tento problém by nemal riešiť on, ale psychológ či sexuológ? Pritom aj samotní lekári pripúšťajú, že medzi užívaním hormonálnej antikoncepcie a zníženou chuťou na sex môže existovať priama súvislosť. Pretože ak je v tele menej estrogénov, nachádza sa tam viac progesterónov, čo vyvoláva pocit suchosti vo vaginálnej oblasti a tým aj znížené libido. A viete, čo je na tom najhoršie? Že ak by sa takýto princíp fungovania vyskytol u mužov, odborníci by to nazvali chemická kastrácia. „Vyhlasovať, že hormonálna antikoncepcia nemá žiadny dosah na pohlavnú túžbu, je na jednej strane nečestné a zároveň je to dôkaz o neznalosti princípov, na akom funguje. Je to jednoducho realita, o ktorej sa doteraz vôbec nehovorilo, ale fakty nepustia. Antikoncepčné pilulky sú založené na fungovaní, ktoré je nekompatibilné s tým, čomu sa hovorí sexuálna revolúcia,“ upozorňuje Sabrina Debusquatová.

„Je dôležité, aby ženy dostali priestor, ktorý nemali predtým, než sa vymysleli antikoncepčné pilulky. A je dôležité udržať si práva, ktoré generácie pred nami vybojovali.“
Sabrina Debusquatová

Trpieť či netrpieť?

Pokles sexuálnej túžby však nie je jediný problém, na ktorý sa užívateľky tabletiek sťažujú, mnohé si na sebe všimli aj obrovské výkyvy nálad. Tak ako tridsaťtriročná Lucia, ktorá po pôrode prvej dcéry prvýkrát stavila na pilulky a nestačila
sa čudovať, čo to urobilo s jej psychikou. „Zrazu mi začalo byť smutno, večne mi bolo do plaču a bola som doslova bez nálady. Odrazu som na nič nemala chuť, energiu ani motiváciu a sama som sa nespoznávala. Keď sme sa potom s rodinou presťahovali do iného mesta, zmenila som aj lekára a moja nová gynekologička mi navrhla novú antikoncepciu. Vyskúšala som náplasti, no s tými som nebola spokojná, takže som si dala zaviesť vnútromaternicové teliesko. Moje výkyvy nálad okamžite prešli. Znovu sa zo mňa stala žena, akou som bola predtým. Veselá a optimistická.“ Aj Sabrina Debusquatová potvrdzuje, že mnohé užívateľky antikoncepčných piluliek sa gynekológom sťažovali na nekontrolovateľné zmeny nálad či psychické ťažkosti, ale lekári tieto symptómy zaškatuľkovali do kategórie neurózy. Pritom aj vedecké štúdie potvrdzujú, že u nich je dvakrát vyššie riziko vážnych psychických problémov či dokonca depresií ako u žien, ktoré pilulky neberú.„Je pravda, že výsledky dánskej štúdie, ktorá skúmala vyše milióna užívateliek hormonálnej antikoncepcie žien vo veku od 15 do 34 rokov, ukázali na súvislosť medzi depresiou a užívaním antikoncepcie. Najmä u adolescentiek. Vo svojej praxi sa však s tým takmer vôbec nestretávam,“ upozorňuje košický gynekológ a pôrodník Vladimír Kraus. No zvýšená náladovosť či pesimistické myšlienky sú len jeden jav z balíka problémov, pretože riziká tromboembólie, čiže vzniku krvných zrazenín, sa pri užívaní tabletiek tretej a štvrtej generácie zvyšujú trojnásobne. A to nie je práve nízke číslo, všakáno?

Mnohé užívateľky antikoncepčných piluliek sa gynekológom sťažovali na nekontrolovateľné zmeny nálad či psychické ťažkosti, ale lekári tieto symptómy zaškatuľkovali do kategórie neurózy. Pritom aj vedecké štúdie potvrdzujú, že u nich je dvakrát vyššie riziko vážnych psychických problémov či dokonca depresií ako u žien, ktoré pilulky neberú.
Mnohé užívateľky antikoncepčných piluliek sa gynekológom sťažovali na nekontrolovateľné zmeny nálad či psychické ťažkosti, ale lekári tieto symptómy zaškatuľkovali do kategórie neurózy. Pritom aj vedecké štúdie potvrdzujú, že u nich je dvakrát vyššie riziko vážnych psychických problémov či dokonca depresií ako u žien, ktoré pilulky neberú.
Zdroj: Shutterstock

Rovnoprávnosť? Ha-ha

Aby bolo jasné, EMMA určite nechce, aby ste po dočítaní týchto riadkov svoj blister s pilukami šmarili do koša. To ani
náhodou. Len by možno nebolo od veci zamyslieť sa nad tým, že antikoncepcia vôbec nie je iba čisto ženská záležitosť.
Že žien sa týka rovnako ako mužov, a tak by si obaja partneri mali zodpovednosť deliť fifty-fifty. Keby to tak naozaj
bolo aj v skutočnom živote a nežné pohlavie by si to uvedomilo viac ako doteraz, asi by ženy prestali dobrovoľne brať na svoje plecia všetky tie nepríjemnosti a ťažkosti, ktoré im antikoncepcia spôsobuje. A ktovie, možno by si viac dali
záležať aj na jej výbere. Ale vyzerá to tak, že ľady sa začali hýbať a možno práve preto milióny žien po celom svete s tabletkami končia. Áno, platí to aj o Slovensku, veď podľa štatistických údajov Národného centra zdravotníckych informácií ju v roku 2007 u nás užívalo vyše 327-tisíc žien, no o dekádu neskôr, čiže v roku 2017, ich bolo už len 158-tisíc. Vôbec nejde len o nedôveru voči chémii či hormónom, skôr to treba brať ako signál, že časy sa menia a dnešné moderné baby si chcú vyberať. Že svoje telo, svoju sexualitu aj vlastné nálady chcú mať vo vlastných rukách. Veď bolo načase, no nie?