Všetko o predlžovaní mihalníc: Zvodný pohľad bez maskary? Áno!
24. 4. 2015, 20:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 18:01)

Zdroj: shutterstock.com
Technológie predlžovania mihalníc tak pokročili, že teraz sa dá krásnym pohľadom pýšiť nielen príležitostne, ale každý deň. Mať celé leto krásne výrazné oči, a pritom sa o nič nestarať, je lákavé, no treba si dať pozor, ako sa k nim dopracujeme.
Čo by Kleopatra dala za možnosti, aké máme dnes! Bola prvou ženou, ktorá si mihalnice líčila aj predlžovala zvieracou srsťou, aby jej pohľad nikomu neušiel a nenechal chladným jediné mužské srdce. Akurát to nebolo bez dôsledkov a trpela nielen počas predlžovacej procedúry, ale aj po nej. Našťastie, my dnes nemusíme!
„Je niekoľko spôsobov, ako zvýrazniť svoje oči. Napríklad nalepením klasických trsov umelých mihalníc. Tie však nie sú odolné voči vode, preto sa odporúčajú najmä pri výraznejšom líčení na nejakú príležitosť. Potom je lepšie ich odstrániť, aby zbytočne nezaťažovali prirodzené riasy,“ hovorí Ivana Kollárová, majiteľka salónu Pasarela, kde venujú pozornosť nielen šatám a doplnkom, ale aj mihalniciam žien.
„Okrem toho existuje metóda semipermanentného predĺženia a zahustenia mihalníc, ktorá je vhodná nielen na špeciálne príležitosti, ale celoročne. Ženy ju oceňujú najmä v teplých mesiacoch, pretože majú vždy istotu krásneho pohľadu a upraveného vzhľadu bez obáv, že sa im na kúpalisku alebo v letnom sparne rozmaže maskara. Pri profesionálnej aplikácii týchto mihalníc ide o šetrnú metódu, ktorá nezaťažuje, naopak, riasam sa ujde ešte väčšej starostlivosti než zvyčajne.“
Slzy za zviera
Predĺžiť si vlastné mihalnice umelými sa môže na prvé počutie zdať násilné a nejedna žena už vyskúšala alternatívu rias zo srsti rôznych zvierat. Ale nie všetko, čo je prírodné, skutočne robí dobre ľudskému oku. Mihalnice z veveričky, norky či iných zvierat spôsobujú vo vysokom percente prípadov alergické reakcie – oči v lepšom prípade slzia, v horšom sa celé zapália. Nepríjemné! Vtedy je skutočne lepšie siahnuť po syntetických mihalniciach a dať si pozor hlavne na lepidlo, akým ich v salóne prichytia o vlastné prirodzené mihalnice.
„Bežná klientka zvyčajne nemá šancu vopred odhadnúť kvalitu syntetických mihalníc, ktoré v salóne aplikujú, ale veľa o nej môže napovedať spôsob a priebeh aplikácie,“ upozorňuje I. Kollárová. „V prvom rade treba prirodzené mihalnice a okolie očí dôkladne odlíčiť a vyčistiť. U nás k tomu pridávame aj špeciálnu mikromasáž v oblasti korienkov, aby sme podporili ich rast. Až potom prichádza na rad samotná aplikácia umelých rias.“
Ako na to
V tomto bode existuje viacero možností. „Najideálnejším spôsobom bez absolútneho zaťaženia prírodnej riasy je aplikácia „jedna syntetická mihalnica na jednu prirodzenú“ a predĺženie o max. 2 mm. Novinkou v tejto oblasti je však inovatívna „Volumation“ technika. Spočíva v aplikovaní viac ako jednej umelej riasy na prirodzenú. Objemová volume technika predlžovania mihalníc je úplne bezpečná, ale je nutné dodržať základnú podmienku: hrúbka syntetickej riasy max. 0,05 mm! Takýmto spôsobom môžeme použiť aj viac rias bez zbytočného zaťaženia. Táto technika je podporená „Lash Kalkulátorom“, ktorý presne vypočíta možné množstvo a hrúbku aplikovaných rias,“ vymenúva rôzne techniky predlžovania rias majiteľka salónu.
Kým pomer jedna na jednu zaručuje najprirodzenejší vzhľad a najmenšie zaťaženie prirodzenej mihalnice, násobky zvyšujú aj nároky na „pôvodnú držiteľku“, ale sú zas riešením v prípadoch, kedy sú prirodzené mihalnice skutočne veľmi riedke, prípadne, keď z nich z rôznych dôvodov väčšia časť chýba.
Na čo sa oplatí dohliadnuť, je lepenie. V niektorých salónoch používajú lepidlá obsahujúce etylakrylát, ktorý priamo počas aplikácie dráždi sliznice nosa a úst a neskôr môže spôsobiť aj podráždenie oka a poškodenie prirodzených mihalníc. Tie potom vypadajú, a len tak ľahko nedorastú, takže tie krásne veľké oči s úžasným vejárom vystrieda nepekný „holý“ pohľad.
Počas aplikácie umelých mihalníc je oko zatvorené a jeho spodná časť zvykne byť prelepená ochranným prúžkom, prípadne v niektorých salónoch obyčajnou papierovou lepiacou páskou. „Účel možno splnia, ochránia spodné mihalnice pred zalepením, ale na druhej strane hrozí, že o ne klientka príde, keď sa páska odstraňuje. Nehovoriac o podráždení oka počas aplikácie, keď páska prichádza do kontaktu s okom. Podráždené oko je oveľa viac náchylné na infekcie, preto v lepších salónoch spodné mihalnice nelepia, ale chránia ich chladivou gélovou podložkou, ktorá nič neporuší,“ upozorňuje I. Kollárová.
Všetkého dočasu
Predĺžením a zahustením mihalníc sa dá docieliť nielen výrazný pekný kukuč, ale opticky dokonca zmeniť tvar oka. Chcete mať oči mačacie? Alebo skôr veľké a otvorené? Nie je problém, pretože si môžete vybrať rôzne hrúbky, dĺžky či zatočenie mihalníc. Rátať však treba s tým, že na oku budú držať iba dočasu. Ako dlho, je vysoko individuálne, no platí, že tak ako nám prirodzene padajú vlasy, vypadávajú aj mihalnice. Nahradia ich samozrejme nové, čerstvé a plné sily, ale tie krásne dlhé riasy na ne bude treba zase len nalepiť.
„Profesionálne zvládnuté predlžovanie a zahusťovanie prirodzené mihalnice neničí a nezaťažuje, naopak, v dobrom salóne im dodajú výživu už počas prvej aplikácie umelých rias. Potom môžu, obrazne povedané, oddychovať, pretože vďaka predĺženiu ich netreba zvýrazňovať maskarou. Životnosť syntetických mihalníc je rôzna, tie, ktoré sú aplikované priamo na živé mihalnice, vydržia toľko, koľko vydrží živá mihalnica. Podľa mojich skúseností ich treba dopĺňať v priemere raz za tri týždne,“ delí sa o skúsenosti majiteľka salónu Pasarela.
No a nakoniec si nalejme čistého vína o cene. Nie, nie je to lacný špás. Najmä nie v prípade použitia kvalitných umelých mihalníc a kvalitného hypoalergénneho lepidla. Oblasť očí by však mala patriť medzi tie, kde sa šetriť neopláca. „Skutočne by som bola veľmi opatrná s využívaním lacných procedúr. Veď ide nielen o krásu, ale aj o oko! Prvá aplikácia je zvyčajne časovo aj finančne náročnejšia, pretože treba nalepiť niekoľko desiatok syntetických rias, aby vznikol pekný vejárik. Niečo stoja aj výživové preparáty, ktoré sa pritom používajú. Ak sa však hneď prvý raz investuje do kvality, ďalšie náklady sú výrazne nižšie, pretože mihalnice netreba dopĺňať ani tak často, ani taký počet. Nezanedbateľným faktom je aj to, že živé mihalnice ostanú v dobrej kondícii,“ potvrdzuje I. Kollárová.
Pravdivý optický klam
Stále sa všade rieši, čo je to ten prirodzený vzhľad a kedy už žena začína vyzerať umelo. Krása nie je o tom, že každému hneď udrie do očí, že máte umelé riasy! Čaro spočíva v rafinovanosti. Klamanie telom je v tomto prípade uveriteľné, lebo vyzerá maximálne prirodzene. „Našou snahou je zvýrazniť oko, pretože s predĺženými mihalnicami sa pohľad stáva zvodnejší a krajší. Základné pravidlo profesionálneho skrášľovania predlžovaním rias v našom salóne pritom znie: kráse sa dá dopomôcť, ale nemusia o tom všetci vedieť,“ úsmevne uzatvára tému Ivana Kollárová.
Tri možnosti, ako mať z mihalníc krásny vejár
• Umelý oblúk
Ten si stačí kúpiť v drogérii a nalepiť doma pred zrkadlom. Ani náhodou však nevyzerá prirodzene. Tento spôsob navyše nie je vhodný pre alergikov, pretože lepidlo v balíčku obsahuje latex. No jedna žúrka sa dá zvládnuť aj s takto zvýraznenými očami.
• Trsy
V porovnaní s oblúkom je pohľad prirodzenejší a dá sa dosiahnuť aj doma, ibaže trsy vydržia tiež len chvíľu, pretože sa nekamarátia s vodou a lepia sa priamo na kožu. Pozor, lepidlo obsahuje latex!
• Umelé mihalnice
Jedna umelá riasa nalepená na jednu živú je optimálnou cestou, ako dosiahnuť pekný, výrazný a prirodzený pohľad. Možností je však viacero a na jednu riasu možno nalepiť aj dve až šesť umelých. Aplikácia umelých rias stojí nejaký čas aj peniaze, ale aj najdlhšie vydrží a je to jediný spôsob, ako mať zdravé vlastné riasy, a pritom byť aj bez líčenia upravená za každého počasia a v každú dennú či nočnú hodinu.