Keď speváčke Miley Cyrus umrel psík Floyd, jeho odchod zo sveta ohlásila na Twitteri. Aj módny návrhár Marc Jacobs sa stoštyridsiatimi znakmi pochválil, že jeho retríver Spinee šťastne prežil operáciu. A Choupette, chlpatá kamarátka Karla Lagerfelda, je samostatná kapitola, pretože má už aj vlastné konto na Instagrame a na Twitteri vyše štyridsať tisíc tweetov.

Čítajte viac:

Svetové módne kampane vs. naše kópie: Nájdeš rozdiel?

Žeby sa človek a zviera stali novou trendy dvojkou, ktorá valcuje módny svet? To teda áno. A máme aj niekoľko dôkazov. Napríklad taká Cara Delevingne. Topmodelka, ktorá si, mimochodom, dala vytetovať leviu hlavu na malíček, pózovala v kampani Mulberry s papagájom, s koňom aj so psíkom. A to stále nie je všetko. Už aj tvrdí rockeri a hudobníci s divošským imidžom sa najnovšie menia na milovníkov zvierat, pretože sa ako o život dávajú fotiť s mačkami, so psíkmi a s inými chlpatými miláčikmi.

Foto: Instagram.com/cartier

Ako doplnok? Nie!

Lebo zvieratá sa momentálne vezú na vlne úspechu, čo potvrdzuje aj Emma Fricová, lovkyňa nových trendov, ktorá pracuje v parížskej agentúre Peclers. „Nie, zvieratá nie sú pre slávnych ľudí žiadny nový módny doplnok, ale jednoducho ich viac vidieť. A to je výsledok ekologického zmýšľania, ktoré je momentálne v kurze. Ekologické katastrofy, ochrana životného prostredia, láska k zvieratám, o tom sa teraz hovorí viac ako inokedy a ľudia s pozitívnym vzťahom k prírode sa mobilizujú, aby na tieto problémy upozornili. Aj preto Stella McCartney začala navrhovať modely z rastlinnej kože a Vivienne Westwood na svojich prehliadkach pravidelne upozorňuje na problémy globálneho otepľovania.“

Čítajte viac:

NAJsexi veterinár ♥ Z tohto fešáka odpadne každá milovníčka zvierat

Prečo je zviera vec?

Problém nie je len v témach týkajúcich sa životného prostredia, ale aj v tom, že zvieratá sa v mnohých krajinách stále považujú za vec, nie za živé bytosti. Aspoň podľa zákona. Vo Francúzsku sa už ľady pohli a tunajší obyvatelia petíciou dosiahli, že poslanci v parlamente odhlasovali zmenu zákona, ktorý zviera konečne považuje za „živú a cítiacu bytosť“. Aj v susednej Českej republike už novelizovali Občiansky zákonník, podľa ktorého zviera prestáva byť vecou, no na Slovensku sme stále pozadu.

„Kým táto zmena nepríde, človek, ktorý týra napríklad psov, stále nemôže byť obvinený zo zlého zaobchádzania ani ho za to nikto nepotrestá,“ hovorí právnička Romana Klimeková, ktorá založila občianske združenie Pes v núdzi. A ktorá vytrvalo bojuje za to, aby sa u nás spoločenské zvieratá nepovažovali za vec, ale za živé stvorenia.

„Živočíchy síce nepoznajú čosi také ako morálka, nerozoznávajú dobré od zlého ani sa nevedia zamyslieť nad tým, kto sú a odkiaľ prichádzajú, ale dokážu sa pretvarovať alebo sa správať vypočítavo. Ja som dokonca videl šimpanza bonobo, ako používa pazúry na to, aby prerezal lano. Presne takým istým spôsobom, ako to robili ľudia v prehistorickom období,“ tvrdí francúzsky biológ Yves Christen, ktorý na túto tému napísal knihu Je zviera osobnosť? A o tom, ako svoju radosť a lásku dávajú najavo štvornohí chlpáči, asi písať netreba, však?

„Dlhé roky sa experimentálna psychológia venovala tomu, aby sa prostredníctvom zvierat riešili problémy, ktoré trápia ľudí. Lenže dnes už aj zvieratá považuje za samostatné bytosti. Aj preto vedci a biológovia starostlivo skúmajú, čo si zvieratá myslia a čo nám chcú povedať,“ myslí si odborník na správanie živočíchov, etológ Boris Cyrulnik. A to, že sa čoraz častejšie objavujú v módnych kampaniach a sú hviezdami sociálnych sietí, je len ďalší krok k tomu, aby sme zvieracie dušičky začali brať vážne. Lebo keď raz miluješ, nie je čo riešiť.

Čítajte viac:

FOTOparódia na fashion kampane: Takto by vyzerali v podaní priemernej ženy