Tak, ako sa to stalo nám. Dizajnérka s chorvátskymi koreňmi vybudovala nádherný moderný dom v bratislavskom Lamači od základov a len čo sme vošli do veľkých priestorov ateliéru na prízemí, bol to neskutočný zážitok. Toľko výrazných lesklých farieb, ktoré vyžarovali jej sklenené diela, sa len tak ľahko nevidí.

Magické číslo sedem

Kto sem vojde prvýkrát, okamžite mu padne do oka sedem vedľa seba zavesených obrazov. Tie totiž vytvárajú srdce aj pilier celého ateliéru a Gordaninej tvorby. „Všetko v tomto ateliéri by malo mať svoj zmysel. Ja som svoju tvorbu stelesnila do týchto siedmich obrazov, lebo sedmička je veľmi silné číslo. Znázorňuje šťastie. Každý obraz symbolizuje jeden dôležitý element, ktorý potrebuje pre život každý človek. Srdce, životného partnera, kamarátstvo, rodinu, šťastie, pokoru. Zo všetkých týchto elementov sa snažím pridať zákazníkovi do jeho diela to, čo potrebuje,“ opisuje svoje poslanie umelecká sklárka. A minimálne to svoje srdce vložila do zariaďovania svojho vzorového bytu, ktorý je nad ateliérom.

Čítajte viac:

Bývanie s atmosférou: Sviežosť nového s charizmou pôvodného

Splnené fantázie

Do skleneného sveta na poschodí vedú nádherné kovové schody s výrazným zábradlím. Gordana celý priestor zariadila podľa vlastnej fantázie a každý kúsok ateliérového bytu zdobí jej tvorba. „Snažila som sa vytvoriť dokonalú predstavu pre každého, kto sem vstúpi. Mnohí z mojich zákazníkov si nevedia predstaviť, ako nádherne sa sklo dá zapracovať do interiéru. Práve tu im chcem splniť všetky fantázie a ukázať, že podobne to môže vyzerať aj u nich doma,“ vysvetľuje svoj zámer umelkyňa, ktorá sklo využila aj na miestach, kde by to nikto nečakal.

Sklenené kráľovstvo: Dom dizajnérky Gordany Glass vás úplne uchváti!
Zdroj: Robo Hubač

Zamerané na detail

Gordana sa pohrala aj s tými najmenšími detailmi v každej miestnosti. Mňa ako milovníčku parfumov absolútne dostal nápad, že aj vrchnáčiky z flakónov sa dajú využiť kreatívne. Vrchnáčikmi z parfumu J‘adore od Diora totiž vyzdobila zrkadlové výklenky v hosťovskej kúpeľni. Vraj preto, že je to jej jediná a milovaná vôňa, ktorú používa roky. Tomu sa povie geniálny nápad! Každý kút interiéru bytu je zariadený v inom štýle a farebnosti. Moderne a čisto v bielej, pre milovníkov minimalizmu, ale aj farebne a extravagantne pre tých, ktorí by si svoj dom či byt radi zariadili odvážnejšie.

Zdroju energie

Najväčšie prekvapenie však čaká na konci. Veľká zelená terasa priamo na okraji lesa, z ktorej vyžaroval neskutočný pokoj. Čosi ako skrytý poklad, pre ktorý si Gordana tento pozemok vybrala.

„Táto časť lesa je najpokojnejšia a odtiaľ vychádza všetka energia. Preto som celú terasu postavila v prírodnom duchu a každý použitý materiál je priamo z prírody. Ktokoľvek sem príde, nevie od tohto miesta odtrhnúť pohľad. Je to bývalé prírodné napájadlo a ešte aj dnes sa stáva, že sem zablúdia zvieratá z lesa. Ten pohľad je na nezaplatenie,“ hovorí Gordana.

Celá záhradná terasa je vytvorená podľa feng-šuej, čo ešte viac umocňuje silu prírody, a kto k známej dizajnérke príde na návštevu, rada mu uvarí vynikajúci čaj z byliniek, ktoré vlastnoručne zasadila aj vypestovala.

Sklenené kráľovstvo: Dom dizajnérky Gordany Glass vás úplne uchváti!
Zdroj: Robo Hubač

Hra skla a svetla

V každom kúsku interiéru vždy objavíte nový a nový detail, ktorý vás príjemne prekvapí. K tomu pomáha jedinečná vlastnosť skla – priehľadnosť. V kombinácii so správnym nasvietením vytvorí neopakovateľné efekty, ktoré sa nedajú nahradiť žiadnym bytovým doplnkom. Sklo sa ukrýva aj tam, kde by ste ho možno nehľadali.

„Dávam si záležať aj na tých najmenších detailoch. Žiarivým príkladom je veľký jedálensky stôl, ktorého vrchná doska je celá zo skla. Tú hneď každý obdivuje. Keď však odsuniete stoličku, čaká vás ďalšie sklenené prekvapenie. Aj to bol môj cieľ, aby moji zákazníci objavovali stále niečo nové a tešili sa aj z maličkostí,“ vysvetľuje Gordana, ktorá aj na malom kúsku priestoru vďaka svojej fantázii dokázala vytvoriť nádhernú oázu plnú svetla, farieb a prírodnej harmónie. Také malé sklenené kráľovstvo.

Čítajte viac:

Lapač návštev: Bývanie Romi Klimekovej vás nadchne a inšpiruje