V príjemnej lokalite bratislavských Kramárov žije Lukáš Kimlička už päť rokov. Novostavba je v teréne kopca, takže hoci do bytu vstupujete cez prízemie, byt je v skutočnosti umiestnený na treťom poschodí. „Vôbec tak nemusím používať schody či výťah, a to je veľmi pohodlné. Aby som sa v ňom cítil hneď ako doma, zútulnil som si ho kvetmi, na ktoré mám spomienky z detstva. Aj teraz na jar mám balkón plný kvetov a čakám už len, kedy mi rozkvitnú petúnie,“ hovorí Lukáš, pre ktorého je jeho byt ideálnou oázou oddychu. Najradšej má, keď sa len tak usadí na gauč, natiahne nohy a užíva si chvíľu pokoj. Alebo vybehne do lesa za domom či na Kolibu. A ako sám tvrdí, čo viac si priať?

Párty? Radšej nie!

Byt je trojizbový a dominuje mu priestranná centrálna časť s obývačkou, kuchyňou a jedálenskou časťou. Biela lesklá kuchynská linka  poskytuje dosť miesta na prípravu jedál, čo si sám Lukáš nevie vynachváliť. „Varím v nej veľmi rád. Dokonca takmer každý deň. Baví ma variť aj pre priateľov a krásne aranžovať jedlo na tanier, lebo jedlo musí pôsobiť príťažlivo aj na pohľad. Keďže som však začal cvičiť pod dohľadom trénera, dosť sa mi zmenil jedálny lístok, a tak pripravujem najmä morčacie a bravčové mäso či ľahké šaláty. Kedysi som dokonca aj piekol, no dnes už sladkosti u mňa veru nenájdete,“ smeje sa multitalentovaný Lukáš, ktorému vôbec neprekáža privstať si hoci aj každý deň o piatej ráno, len aby odštartoval deň v posilňovni.

Divoké žúry však v byte nerobí. Radšej si užíva domácu pohodu alebo vybehne k susede na kávu či pohárik vína, „Párty? To ma veľmi nebaví, nie som na to ten správny typ. Skôr si vážim oddych a ‚pokec‘ s kamarátmi. Napríklad každý deň vybehnem o poschodie vyššie k susede Norike, ktorá varí najlepšiu kávu na svete. Keď chcem byť sám, pustím si dobrú hudbu, otvorím vstup na terasu a pracujem. Milujem dni, keď mi do bytu svieti slnko.“

Čítajte viac:

Jaromír Jágr, ako ho nepoznáte: Vrhne sa na modeling?

Zdroj: Lukáš Kimlička

Tón v tóne

V byte dominujú zemité odtiene, takže preto je zvolený aj nábytok či podlaha v neutrálnych tónoch. Aby však byt nepôsobil príliš tmavo a fádne, priestor je presvetlený farebnými plochami, doplnkami a dekoráciami – oranžovou stenou pri jedálenskom stole a na chodbe, červenou skrinkou v spálni alebo oranžovou knižnicou za gaučom. Byt zdobí množstvo zarámovaných fotografií, ktorých autorom je práve Lukáš.

„Vždy som túžil mať doma obrazy a zarámované fotografie. Keďže sám fotím, vybral som si fotky, ku ktorým mám špeciálny vzťah – sú to napríklad zábery z fotenia v New Yorku, fotografie mojich šiat alebo portréty známych osobností.“ Lukáš však nezbiera žiadne lapače prachu, takže sošky, svietniky a nezmyselné vázičky u neho nenájdete. Len pár suvenírov z ciest mu pripomína miesta, ktoré navštívil a ktoré sa mu spájajú so spomienkami na krajinu. „Viete, čo by som si nikdy nedal do bytu? Nástenné hodiny! Neznášam, keď je ticho v byte a jediné, čo počujete, je tikot hodín. To by ma asi dosť znervózňovalo,“ prezrádza Lukáš.

Zdroj: Lukáš Kimlička

Šatník snov

Lodičky, plesové róby, náhrdelníky, šaty a doplnky v návrhárovom byte sú to, prečo tak rady k Lukášovi chodia jeho kamarátky. Vôbec sa im nečudujeme, pretože nabitý šatník, ktorému je vyhradená celá jedna izba, priam láka skúšať si všetky dizajnérske vychytávky. „Každá žena, ktorá ku mne príde, je zo šatníka unesená,“ usmieva sa Lukáš.

„V miestnosti zhromažďujem svoje staršie kolekcie, látky a veci na šitie. Je to vlastne taký ‚šatníkosklad‘. Mnoho vecí z neho používam napríklad pri stylingoch alebo požičiavam kamarátkam na rôzne príležitosti. Už neraz som ich takto so šatami zachránil v hodine dvanástej. Aj topánok na vysokom podpätku sa u mňa nájde požehnane. Tie zas slúžia na módne prehliadky a fotenia.“ Takže, už viete, u koho zazvoniť v prípade núdze, však?

Zdroj: Lukáš Kimlička

Foto: Lukáš Kimlička

Čítajte viac:

EMMA na návšteve: Pozrite sa, ako býva dizajnérka šperkov Iv Santa