Stačila na to jediná esemeska. Po vyše dvadsiatich rokoch si dali zbohom cez telefón. Zvláštne? Možno, ale Adriana už nemala energiu viac riešiť ten búrlivý rozchod s najlepšou priateľkou. A to sa s Leou poznali od základnej školy. „Lenže posledné roky ma naše priateľstvo dosť unavovalo, lebo som od nej večne počúvala, aká som nemožná a šibnutá a nezodpovedná. Vždy som ju pred sebou ospravedlňovala. Hovorila som si, že Lea to nemá v živote jednoduché a že sa predsa poznáme odmalička, no keď som jej vtedy zdvihla telefón a ona mi po tisíci raz len nadávala, zrazu som toho mala plné zuby. Akoby mi docvaklo, že Lea ma večne len kritizuje a očierňuje. Keď sme potom mali ísť spolu na kávu, dve hodiny pred stretnutím som jej napísala, že mi jej správanie prekáža a že by sa mala zmeniť. Ona mi na to odpísala o. k. a viac sa neozvala. A úplne zmizla z môjho života,“ spomína Adriana na bolestivý rozchod so svojou BFF, Best Frend Forever.

Asi to však nebolo také silné priateľstvo, lebo Lea si Adrianu okamžite vymazala z Facebooku a viac o sebe nedala vedieť. „Po dvadsiatich rokoch to bol pre mňa trošku šok, takže ju občas špehujem na sieti. Presne tak, ako som to kedysi robila s bývalým frajerom. Ja viem, asi nie som celkom normálna.“ Podľa odborníkov je však takéto správanie úplne v norme, psychológovia dokonca tvrdia, že krach priateľstva sa dá porovnať s koncom partnerského vzťahu. „Čím viac času a energie ste doň investovali, tým horšie budete jeho koniec prežívať a vnímate to ako zradu. Niekedy je to dokonca bolestivejšie ako pri partnerskej láske, lebo tam existuje šanca, že dvojica sa dokáže zmieriť v posteli,“ myslí si psychologička Elena Brozmanová.

Úhlavná nepriateľka?

Za rozpadom dlhoročného priateľstva sú vraj najčastejšie dva dôvody – zrada alebo rozdielne životné cesty. Istá štúdia dokonca tvrdí, že za koniec najčastejšie môže presťahovanie (až 45 percent), potom nedostatok času (42 percent), nezhody v životnom štýle (24 percent), svadba (22 percent) a osobnostný vývoj (4 percentá).

Lenže takýto rozchod môže byť aj poriadna podpásovka, najmä ak ste natrafili na „toxické“ kamarátstvo tak, ako sa to stalo Kristíne. Keď jej pred pár rokmi náhle zomrel otec na infarkt, akosi viac sa upla na starú kamarátku z detstva, ktorá sa veľmi rýchlo posunula do kategórie superkamoška. „Olívia bola ten typ šťastnej a usmiatej ženy. Vždy sa jej všetko darilo, vždy vedela, ako ďalej, a priznávam, že keď som mala najväčšie depky a keď som bola psychicky na dne, dosť mi pomohla. Lenže po dvoch rokoch som sa trošku otriasla, začala som zase normálne žiť a potom som od nej dostala mail. Poriadne hnusný mail, v ktorom mi napísala neuveriteľné bludy. Vraj som ju strašne sklamala, lebo som ju odkopla, ukradla som jej kamošky a podobné hlúposti. Vážne som to nechápala,“ šokovane spomína Kristína, ktorej svitlo až postupne. Že Olívia sa s ňou stretávala najmä preto, lebo bola na dne, a zrazu nevedela prehltnúť, že sa psychicky pozbierala.

Z tohto typu priateľstva dokonca vznikol nový fenomén, ktorý v Amerike veľmi výstižne nazvali frenemy, čiže friend (priateľ) a enemy (nepriateľ) v jednom. A takýchto frenemy, takýchto úhlavných nepriateliek po svete behá veľa, veď aj prieskumy z univerzity Brigham Young v Utahu tvrdia, že každý v blízkom okolí nájde aspoň jedného človeka, ktorý má takúto skúsenosť s frenemy.

Lenže ako tieto potvorské mrchy odhaliť? Niekedy to trvá roky, lebo ona sa dokáže dlho tváriť ako najmilšia bytosť pod slnkom. Ale potom vás pri prvej príležitosti strápni, zhodí pred priateľmi a keď sa konečne cítite fajn, tak vám aspoň pripomenie, že nič nie je také ružové a ideálne, ako ste si mysleli.

„Mnohé ženy sa k svojim kamarátkam takto nesprávajú schválne. Možno si samy ani neuvedomujú, že s nimi sústavne súťažia alebo im podkopávajú sebavedomie, aby si zvýšili to svoje,“ tvrdí psychologička Elena Brozmanová, no dodáva, že je vlastne jedno, či to robia zámerne, alebo nie. Výsledok je totiž taký, že frenemy vám zaručene pokazí radosť a vycicia vás z energie. A potom sa to všetko snaží zamaskovať tvrdením, že jej predsa ide o vaše dobro. Keď jej oznámite, že vás povýšili, namiesto toho, aby sa tešila, povie čosi v štýle – a teraz na teba hodia toľko práce, že budeš v robote aj spávať, však? Aj Adriana až po čase pochopila, že vlastne mala šťastie, keď ju jej dlhoročná kamarátka Lea raz a navždy vymazala zo života. „Občas sa sama seba pýtam, prečo som sa s ňou vlastne kamarátila tak dlho. Asi som nemala odvahu useknúť to, lebo sme sa poznali odmalička. A takéto priateľstvá sa nekončia ľahko.“

Ženy to znášajú ťažšie

Aj americká sociologička Rebecca Adamsová tvrdí, že my ženy investujeme do kamarátskych vzťahov oveľa viac času aj energie ako muži. Sme už raz také, že pri sebe potrebujeme spriaznenú dušu, ktorá bude čosi ako naše zrkadlo. S ktorou občas povymetáme pár žúrov a ktorá bude našou spovedníčkou a bútľavou vŕbou k tomu.

„Ak ide o priateľstvo, ženy sa správajú podobne ako v láske,“ pokračuje sociologička. „Chcú s kamarátkou udržiavať blízky, až intímny vzťah, zatiaľ čo mužom stačí, ak majú priateľa len vedľa seba. S ním radšej trávia čas pri spoločných aktivitách a určite sa mu nezverujú so svojimi problémami či dokonca slabosťami.

Aj preto ženy prežívajú koniec toho vzťahu oveľa horšie.“
Možno práve preto vzniká za veľkou mlákou nový trend. Americké školy a mládežnícke organizácie vychovávajú deti a tínedžerov v tom duchu, že každé, aj to najsilnejšie kamarátstvo sa raz skončí. V denníku New York Times dokonca vyšiel článok s názvom Najlepší priateľ? Robíš si žarty? a píše o tom, ako sa školy a detské tábory cielene snažia, aby medzi deťmi nevznikali silné väzby. Dokonca si na to najímajú koučov na priateľstvo, ktorí majú jediný džob. Rýchlo vyňuchať páriky detí, u ktorých „hrozí“, že by z nich mohli byť kamoši, a potom ich rozdeliť. Napríklad tak, že ich zapíšu na rozdielne krúžky, aby sa stretávali čo najmenej. Šialené? To teda hej, ale vraj to má svoj dôvod. „Ak sa dieťa alebo tínedžer príliš upne na svojho kamaráta a toto kamarátstvo sa potom skončí, môže to v detskej duši vyvolať traumu,“ hovorí Jay Jacobs, riaditeľ newyorského letného tábora Timber Lake Camp a myslí to úplne vážne.

Priateľstvo či kariéra?

Dnes žijeme tak rýchlo, že na to, aby do našej bandy priateľov pribudlo nové meno, stačí jeden klik na klávesnici. A rovnako málo stačí, aby sme si nejakého nepohodlného „frienda“ vyškrtli zo zoznamu. Až tridsať percent Slovákov má na sieti priemerne sto až dvesto priateľov a ak o nejakého prídu, nič sa nedeje.

Dokonca aj výsledky prieskumu, ktoré urobil Linkedin, tvrdia, že až 70 percent ľudí vo veku 18 až 25 rokov by veľmi ochotne obetovalo priateľstvo, ak by na revanš mohli získať postup v práci. Veď na FB či Twitteri ich čaká ďalších 495 priateľov, však? Lenže nie je kamoška ako kamoška. „Skutočné priateľstvo je podobne ako láska založené na vernosti, na dôvere a na intimite. A keďže v dobrej kamarátke žena vidí tak trochu svoje druhé ja, ak o ňu naozaj príde, cíti sa, akoby prišla o kus seba,“ pokračuje psychologička Elena Brozmanová. Ale predstava, že nám to s ňou vydrží do konca života, je podľa nej mýtus. „Ľudia sa menia aj ich záujmy sa menia, a tak nemáme rovnakých priateľov v dvadsiatke, štyridsiatke alebo šesťdesiatke. Na sociálnych sieťach dnes ženy často vyhľadajú svoje staré kamarátky z detstva, ale veľmi často zistia, že po toľkých rokoch si už vlastne nemajú čo povedať,“ myslí si odborníčka a dodáva, že skutočný priateľský rozchod si jednoducho treba odtrpieť. Trošku to bolí, trošku to potrápi, ale nakoniec sa rana vylieči. A aj priateľku, o ktorej ste si roky mysleli, že je tá najlepšia na svete, raz nahradí nová. A možno ešte lepšia.

Bývalé BFF zo šoubiznisu

Gwyneth a Winona

Bola to poriadne jedovatá a nebezpečná kamarátka. Vždy pripravená na to, aby ma stiahla dole. A ja sa priznávam, že keď sa jej udialo čosi zlé, nenormálne ma to potešilo,“ vyadrila sa Gwyneth Paltrow na svojej stránke Goop k téme frenemy. Aj keď otvorene nepovedala, o koho išlo, všetci vedia, že tou „jedovatou kamarátkou“ myslela Winonu Ryderovú, ktorá bola v 90. rokoch jej BFF. A dnes si nevedia prísť na meno.

Katy Perry a Rihanna
Speváčka Katy to pokašľala, keď sa v rozhovore pre kanadské ELLE priznala, že jej priateľka Rihanna je presne ten typ kamošky, ktorá sa všade objaví ako veľká voda a potom fajčí jointy ako Turek. Výsledok? Rihanna sa urazila a dievčatá sa dodnes nebavia.

Angelina bez kamošky
A taká Angelina Jolie to vyriešila po svojom – vyhlásila, že ona nemá ani nebude mať žiadnu kamarátku, pretože jej úplne stačí Brad.

Ako spoznať FRENEMY?

Frenemy je čosi ako úhlavná nepriateľka. Toto spojenie vzniklo zo slov frend (priateľ) a enemy (nepriateľ). Tvári sa ako najlepšia kamoška, ale keď vy máte radosť, ona vám ju pokazí, keď sa tešíte z úspechu, snaží sa vás zraziť na kolená a pripomenúť vám, že to určite nebude také ružové, ako to vyzerá. A potom to zamaskuje vetou – ale ja som vtipkovala, neber sa tak vážne. Obvykle sa tak správa preto, lebo má sama málo sebavedomia a zvyšuje si ho na váš účet. Mnohé frenemy si svoje správanie neuvedomujú, ale keďže vzťahy vyčerpávajú, tu pomôže jediné. Rozchod.