V byte je útulne. Kým vonku nepríjemne mrholí, dnu nás čaká nádielka pastelových farieb, zemitých tónov a farebných doplnkov, ktoré vám už na pohľad rozmrazia skrehnuté ruky. A všade na vás dýcha kúsok umenia. Majiteľka bytu Ivana Poruban Santová je totiž dizajnérka šperkov, fotografka, no predovšetkým učiteľka na Strednej umeleckej škole v Trenčíne. Spolu s manželom bývajú v neďalekej Trenčianskej Turnej, kde si dvojizbový byt v novostavbe krásne upravili podľa svojho vkusu.

Čítajte viac:

Lapač návštev: Bývanie Romi Klimekovej vás nadchne a inšpiruje

„Máme šťastie, že sa nám páčia podobné veci. Keď sme sa pred svadbou sťahovali, vedeli sme, že základ budú tvoriť moderné, čisté línie s trochou retra. A so štipkou umenia, ku ktorému mám odjakživa blízko,“ vysvetľuje Iva, ktorá si najviac potrpí na ilustrácie od slovenských a českých autorov.

„Všetky som si objednala alebo rovno kúpila, či už od Daniely Olejníkovej, Alice Gurinovej, alebo Jakuba Zajíčka. Najradšej sa obklopujem súčasným slovenským dizajnom v rámci maľby či grafiky, ale rada kombinujem aj súčasné so starším.“

Čítajte viac:

EMMA EXKLUZÍVNE: Boli sme na návšteve v sídle luxusnej značky Hermés

Iva zbožňuje škandinávsky dizajn, ktorý je charakteristický čistými líniami a jednoduchosťou. Aby bol však byt útulný a nerazil sterilnosťou, dopĺňa ho rozličnými drobnosťami. Všetky musia mať svoj príbeh. Sklená misa, ktorú dostala ako svadobný dar mama, žltá vázička po babke, železný vešiak na šaty, ktorý našla kdesi u tety, alebo hoci súprava pastelových šálok, ktoré objavila u pražského starožitníka.

Zdroj: Robo Hubač

„Baví ma, že za každým doplnkom je jeho história a príbeh. Manžel si napríklad ako prvú vec do bytu priniesol zarámovanú mapku newyorského metra, pretože miluje Big Apple. Už je síce neaktuálna, ale vždy keď sa na ňu pozrieme, vybavia sa nám spomienky. A veľa návštev zas chváli bielu vázičku na stole. Keď im poviem, že je to vlastne staré komunistické svietidlo, ktoré som vzala dedkovi, nikto mi nechce veriť. A vidíte, stačí trochu kreativity a staršia vec získa nový život, aj keď by ste jej možno už ani nechceli dať druhú šancu.“

Zdroj: Robo Hubač

V byte manželov Porubanovcov je mnoho detailov, ktorými by sme sa hneď inšpirovali. Napríklad stena v kuchynskom kúte, na ktorú si môžu písať odkazy. Alebo nádherná, ručne maľovaná stena, ktorú Iva vytvorila ešte skôr, než do bytu namontovali linku. Aby bola umývateľná, naniesla na ňu špeciálny ochranný náter. Šáločky na kávu si vyrobila sama na kurze keramiky a pofŕkala ich farbami. Zrkadlová stena za stolom vznikla, keď v obchode objavila šesťuholníkové minizrkadielka.

Čítajte viac:

Kreatívne dvojice: Zoznámte sa s pármi, ktoré udávajú trendy

„V našom byte je veľa nábytku, ktorý bol pôvodne len provizórnym riešením a napokon sme si ho tak obľúbili, že sa stal plnohodnotnou súčasťou našej domácnosti. Jedálenský stôl aj ten v spálni sme zbúchali z dosák a nožičiek, no tak sme sa doň zamilovali, že ho vôbec nechceme meniť.“

Bez telky

Hlavnou hviezdou bytu je obývačka prepojená s kuchyňou a jedálenskou časťou. Dominuje jej sivá rozkladacia pohovka s úložným priestorom, ktorú si manželia dali vyrobiť na mieru. Výrobcom sa tak zapáčila, že ju dokonca hneď zaradili do svojho katalógu. „Ale veľmi sa nepredáva, pretože je dosť atypická. My by sme ju však nemenili za nič! Je úžasne pohodlná a navyše praktická, ak by sme potrebovali vytvoriť miesto na spanie pre návštevu.“ Porubanovci žijú bez televízie a, ako vravia, celkom im to vyhovuje.

Zdroj: Robo Hubač

„Máme obľúbené seriály, ktoré pozeráme na laptope, no oveľa viac si vážime spoločný čas s dobrou knihou alebo hudbou. Manžel často pracuje aj za jedálenským stolom a ja mám svoj kreatívny kútik s úžasným hojdacím kresielkom v spálni.“ Ivka sa za ním pripravuje do školy, kde vyučuje, alebo tvorí unikátne minimalistické šperky i. v., aké možno dobre poznáte z rôznych marketov či z portálu Sashe. Najnovšie ju však láka fotografia.

„Zaujíma ma tak veľmi veľa vecí, že niekedy mám problém vybrať si len jednu. Šperky, tvorenie, fotografia, rada však aj varím. No najviac ma baví učenie. Mám na starosti stredoškolákov, ktorí mi dávajú iný pohľad na veci aj zaujímavé životné skúsenosti. Na živote je krásne práve to, aký je pestrý a kam všade vás posunie. A ja sa rada nechám prekvapiť.“

Zdroj: Robo Hubač

Foto: Robo Hubač

Čítajte viac:

Bývanie s atmosférou: Sviežosť nového s charizmou pôvodného