Keď sme sa stretli v jeho rodnej Ostrave, oproti mi išiel vysoký štíhly chalan v tričku a džínsových šortkách. Na muža možno až príliš štíhly, svojou postavou pripomínal skôr dievča, aj črty tváre má typicky dievčenské. Krásne modré oči s dlhočiznými mihalnicami, dokonalý mejkap na hladkej pokožke, akú mu môžu závidieť aj ženy. Ale keď sme si podali ruku na zoznámenie a Petr Nitka sa mi predstavil, podľa farby hlasu bolo jasné, že oproti mne stojí muž. Veľmi pekný muž. „Ja som si už zvykol na to, že keď ma stretnú ľudia, ktorí ma predtým nepoznali, v prvej chvíli sú zmätení, či som žena alebo chlap. Asi som niečo medzi tým,“ usmeje sa, keď spolu pijeme kapučíno v ostravskej kaviarni. Petr vraj bol odmalička iný ako chlapci v jeho veku .

„Mojich spolužiakov bavilo hrať sa na supermanov, ja som sa motal skôr okolo dievčat. Keď kamaráti vonku lozili po stromoch, ja som radšej mame kradol mejkap a hral som sa s jej rúžmi. Celé hodiny som sa dokázal pozerať na to, ako sa líči, pretože ma to fascinovalo,“ spomína na detstvo, ktoré prežil v Ostrave.

Čítajte viac:

Ako chutí modeling? Pohľad na tento biznis očami krások rozličného veku

A vraj to bolo šťastné detstvo, lebo aj keď na ňom všetci videli, že je iný, nikdy sa nestretol ani so šikanovaním, ani s nepríjemnými pohľadmi okolia. „Chlapci ma na základnej škole veľmi nemali radi, ale ja som sa aj tak radšej kamarátil s dievčatami. Mama ma síce ako osemročného prihlásila do pohybového krúžku, ale tréner si ju zavolal a povedal jej, že so mnou to asi nepôjde. Že za loptou na ihrisku nikdy neutekám, ale kráčam,“ hovorí Petr, ktorý na strednej škole vyštudoval cestovný ruch a ako vysokoškolák vyrazil do sveta.

„Každé leto som si zarábal v Amerike. S kamarátkou sme na pláži prenajímali ležadlá a boli to vždy super prázdniny. Veľký svet mi pomohol vyrovnať sa sám so sebou, nehanbiť sa za to, aký som. Som iný a pre niekoho čudný, no a čo? Byť normálny je aj tak strašná nuda.“

Ani žena, ani muž? Takýto je život českého androgýnneho modela Petra
Ani žena, ani muž? Takýto je život českého androgýnneho modela Petra
Zdroj: Peter Šimončík

Trochu iný modeling

Petr veľmi rýchlo pochopil aj to, že zostať žiť v Ostrave nebude jeho šálka kávy. Po posledných prázdninách, ktoré strávil za veľkou mlákou, vzal našetrené peniaze a minulý rok sa vybral na opačný koniec sveta. Do Austrálie.

„V Perthe som si na pol roka zaplatil školu, pretože som si chcel zlepšiť obchodnú angličtinu. A hneď v prvý týždeň som sa zoznámil s fotografom, ktorému sa páčil môj výzor, tak ma pozval do ateliéru. Veľmi rýchlo som zistil, že nejde o typický modeling a že zo mňa klasický mužský model nebude. Ale urobili sme spolu pár záberov, ktoré fotograf ponúkol módnym magazínom. A keď v austrálskom časopise Ondine vyšli tie fotky, bol to len začiatok,“ spomína Petr, ktorý sa považuje za prvého androgýnneho modela v Česku.

A čo na fotky, na ktorých vyzerá ako mix muža a ženy, povedali jeho kamaráti a rodičia? „Mama s tým tak trochu počítala, lebo odmalička vedela, že nie som typický chalan, a aj kamaráti mi držia palce.“

Po návrate z Austrálie naplno odštartoval kariéru gender nature modela. Len nedávno sa vrátil z Južnej Afriky, kde predvádzal na fashion weeku v Kapskom Meste, pretože ho tam pozvala návrhárka Alexandra Blanc. „V Južnej Afrike som strávil mesiac, predvádzal som na tých najexkluzívnejších prehliadkach, dokonca som v Johannesburgu nakrúcal módny film. Nie je to paradox, že v Česku ani na Slovensku ma zatiaľ na žiadnu prehliadku nepozvali? Tu je módny biznis v porovnaní so zahraničím stále niekoľko rokov pozadu.“

Jeho modelingová kariéra sa začína pekne rozbiehať, no stále z neho cítiť skromného chlapca z Moravy, ktorý si užíva dovolenku v ostravskom paneláku a ktorý za svoju najlepšiu kamarátku považuje mamu. Na prehliadkach vraj máva trému, no fotenia si vždy užíva.

„Keď pracujem, väčšinou mám na sebe dámske kúsky v unisex štýle, pretože ženské oblečenie na mojej postave jednoducho sedí lepšie. A je mi jasné, že dizajnéri ma na mólo asi nepošlú v typicky pánskom obleku.“

Čítajte viac:

Gigi Hadid modeling nestačí: Známa modelka bude fashion dizajnérka

Ani muž, ani žena

A aký je jeho súkromný šatník? Nosiť volány ani rozviate ženské šaty ho nikdy nelákalo, najradšej má džínsy, voľnejšie tričká a tenisky. „Nohavice si musím hľadať v dámskom alebo v detskom oddelení, pretože len tam majú moje veľkosti. Ale nakupovanie z duše nenávidím a musím ho vyriešiť do piatich minút, inak v obchode chytám paniku. V tomto som typický chlap,“ priznáva, a keď mu položím otázku, či sa cíti viac ako muž alebo skôr ako žena, len pokrčí plecami: „Na túto otázku neviem odpovedať. Ak v nejakom dotazníku treba zaškrtnúť políčko s pohlavím, automaticky si vyberiem kolónku, že som muž, ale inak som taký mix oboch pohlaví. Myslenie aj pohľad na svet mám skôr ako žena, som veľmi empatický, ale lenivý som ako muž. Keď nepracujem, najradšej by som celé dni strávil na gauči pred telkou,“ usmeje sa a rukou si zahrabne do dlhých vlasov, ktoré si vraj farbí od štrnástich.

„Kedysi som chodil s blond odtieňom, ale na fotky z tých čias sa už radšej nepozerám. A vždy som sníval o dlhých vlasoch. Keď ma otec ako malého chlapca strihával na ježka, bránil som sa, ako sa dalo. Ale teraz som spokojný. Konečne vyzerám tak, ako som vždy chcel vyzerať.“

Ani žena, ani muž? Takýto je život českého androgýnneho modela Petra
Ani žena, ani muž? Takýto je život českého androgýnneho modela Petra
Zdroj: Peter Šimončík

Petr má šťastie, že skoro vôbec nezarastá, takže sa holí naozaj len občas. A to všetko bez toho, aby do seba pchal nejaké hormóny. Na tom, aby bol stále upravený a mal dokonalý mejkap, si však dáva záležať.

„Všetci si myslia, že nosím umelé mihalnice, lenže ja len používam dobrú maskaru. Lebo líčenie bolo vždy moje. Už na strednej škole ku mne chodili kamarátky, aby som im urobil mejkap, a asi od šestnástich som sa začal líčiť aj ja.“ Ak je reč o líčení, práve v ňom vidí aj svoju budúcnosť.

„Je mi jasné, že taký modeling, aký robím ja, sa nedá robiť do päťdesiatky, ale o pár rokov by som si chcel rozbehnúť vlastný biznis. Veľmi rád by som vytvoril svoju značku mejkapu,“ plánuje mladík, ktorý už má jasno aj v tom, ako bude vyzerať jeho život o päť-desať rokov. „Určite by som chcel vlastnú rodinu, len ešte neviem, či sa vydám alebo ožením. Vlastne, nie je to jedno?“ usmeje sa Petr, ktorý má v pláne adoptovať si aj dieťa s čiernou pokožkou.

„Túžim po veľkej svadbe, dokonca presne viem, ako bude vyzerať moja svadobná torta. A šaty? To má ešte čas, veď ani nádejného manžela zatiaľ nemám,“ pokračuje model, ktorý nemá problém priznať sa k svojej orientácii.

Zatiaľ single

„Od istého veku uprednostňujem mužov a myslím, že sa to už nezmení. Momentálne som single, lebo životný štýl, akým žijem teraz, sa so vzťahmi zladiť nedá. Ale v Amerike som zažil vážne vzťahy, dokonca aj svoju prvú lásku,“ zasníva sa mladý muž, ktorý o svojom živote aj o vlastnej budúcnosti hovorí s takým presvedčením, že mu to každý musí uveriť.

Aj keď sa usadil v Prahe, pravidelne odtiaľ vyráža do sveta. „Za oceán ma to neláka. Pre americký modeling by som už nebol taký zaujímavý, pretože androgýnnych modelov tam majú dosť, ale Európa, Afrika alebo Ázia ich ešte len objavujú. Teraz mám naplánovanú cestu do Anglicka a čaká ma aj ďalšie nakrúcanie filmu. Priznávam, zatiaľ ešte nie som v štádiu, že by ma modeling dokázal dobre živiť, ale dúfam, že moja príležitosť ešte príde. Držím sa zásady, že človek si vytvára život podľa svojich myšlienok. To, čomu verí, si privolá a nakoniec sa mu to splní. Mne sa to už podarilo,“ teší sa Petr, ktorého odmalička zaujímala móda, vždy ho lákalo cestovanie a teraz si tieto sny spojil dokopy. „Mám prácu, ktorá ma baví, a konečne môžem byť sám sebou.“

Ani žena, ani muž? Takýto je život českého androgýnneho modela Petra
Ani žena, ani muž? Takýto je život českého androgýnneho modela Petra
Zdroj: Peter Šimončík

Foto: Peter Šimončík

Čítajte viac:

S bábikami sa už nehrá: Zvodná blondínka dnes ovládla modeling!