Človek chce veriť, že existuje láska na celý život. Veď sa stačí pozrieť na našich rodičov. Poznajú sa od strednej školy, prekonali množstvo problémov, a predsa sú stále spolu. A čo my? Chvíľu sme zamilované, potom zase nespokojné, nájdeme si nový objav, raz zlyhá jeden, potom druhý a tak to ide stále dookola. Je chyba v nás alebo je to prirodzený vývoj dnešných vzťahov?

Čítajte viac:

Chcete žiť s mužom ako v raji? Skúste týchto 6 pravidiel lásky ,,navždy“

Adaptačný proces

„Rozchodov a rozvodov naozaj pribúda z roka na rok. Asi aj preto, že výraznou ľudskou črtou je nespokojnosť a tá spôsobuje, že tráva na druhej strane plotu sa zdá vždy krajšia a zelenšia. Zároveň je to aj veľmi pozitívna črta, ktorá nás neustále ženie vpred! Nie, nie sme horší ako predošlé generácie, no žijeme v zrýchlenej dobe a s tým súvisia aj naše vzťahy. Chceme sa prispôsobiť súčasnému šialenému behu života, náporu povinností, záujmov, ktoré musíme zvládať. Je to prirodzený adaptačný proces. Ale to množstvo informácií spôsobuje, že nemáme čas ani priestor riešiť veci do hĺbky. A je oveľa jednoduchšie vnímať ich len po povrchu,“ myslí si psychiatrička Katarína Krechňáková. Desí ma, že sa mi uľavilo Andrea svoje manželstvo ukončila po dlhodobej kríze, ktorá vyvrcholila neverou. Dodnes ju však trápia pochybnosti, či sa rozhodla správne. „Viem, že sme to museli urobiť. To, že si muž našiel milenku, bol len vrchol ľadovca. A keď som mu hovorila, že ako chlap totálne zlyhal, bola vlastne moja obhajoba. Áno, pokašľal to, nedal nám tým šancu. Ale mali sme vôbec ešte nejakú šancu? Sama som sa niekoľkokrát pristihla pri tom, ako si želám, aby si radšej niekoho našiel a odišiel. Že už takto žiť nezvládnem! Že nech sa stane čokoľvek, tento človek ma už šťastnou neurobí. A že by som mohla žiť spokojnejšie bez neho a možno s niekým iným,“ prezrádza čerstvo rozvedená tridsiatnička. Lenže boli manželia. Vychovávali spolu syna, a tak dúfala, že sa to nejako spraví. Že s problémami žijú aj ostatní. „Aj keď som si vždy hovorila, že mne sa to nestane, dnes som rozvedená. A viete čo? Neľutujem, no práve z toho som niekedy zmätená. Že som si pripustila, že vzťah s ním mi nestačil a chcem od života viac,“ priznáva Andrea.

Bez námahy ?

Asi si treba zvyknúť na to, že my už nedokážeme spokojne žiť bok po boku celé roky tak, ako generácie pred nami. „V minulosti bolo všetko inak. Naši starí rodičia žili život zameraný skôr na základné životné potreby, preto bolo jednoduchšie určiť si priority, ku ktorým patril aj partnerský vzťah. Ľudia boli trpezlivejší, vedeli, že od semienka pšenice po chlieb na stole je dlhá a namáhavá cesta. Dnes si kúpia chlieb za lacný peniaz a nikto ani netuší, koľko práce a času to stojí. Všetko chcú rýchlo, bez námahy a v najvyššej kvalite. A platí to aj o vzťahoch,“ hovorí psychiatrička. „Áno, sme povrchní, ale je to prirodzený vývoj našej populácie. Kedysi sa ľudia nezoznamovali tak rýchlo a ľahko. Potrebovali na to určitý proces dvorenia, museli vynaložiť veľa času aj energie, kým sa s niekým spoznali. A dnes? Sme dostupní bez námahy a v krátkom čase. Keď takou ľahkou cestou prídeme k partnerovi, určite si to nevážime až tak, ako keď na budovanie vzťahu vynaložíme veľa úsilia.“ A keď sa mi na chlapovi niečo nepáči? Preč s ním, veď je toľko iných možností. Stačí len zájsť do baru alebo si niekoho nabaliť cez sociálnu sieť.

Čítajte viac:

Zimná horúčava: Všetko dopadlo celkom inak, ako som plánovala...

Svet neobmedzených možností

Pamätáte si ešte na časy, keď chalani komplikovane zháňali číslo na babu, ktorá sa im páčila, a potom jej skúšali volať na pevnú linku? Keď na nás vyčkávali na miestach, kam sme obvykle chodili? Bolo to iné. A vzácne. Teraz? Stačí, že vás vypátra na sociálnej sieti. Neodpoviete mu? Nevadí, nie ste jediná na svete a skúsi to inde. „Svet neobmedzených možností vzťahom neprospieva. Núti nás neustále sa rozhodovať, vyvoláva stres aj pochybnosti z toho, či naše rozhodnutie bolo správne. V minulosti ste išli kúpiť do obchodu kečup a boli ste šťastné, ak ste ho vôbec dostali. Dnes stojíte pred regálom s desiatkami značiek a neviete sa zorientovať. Vyberať podľa obalu? Ceny? Obsahu? Najnižšieho počtu éčok? A keď si jeden vyberiete, cestou domov pochybujete, či ste nemali kúpiť radšej iný. A to isté platí aj o vzťahoch. Veľká možnosť výberu spôsobuje, že stále pochybujeme a sme neisté,“ triafa do čierneho odborníčka. Svoje o tom vie aj Laura, ktorá už dlhší čas rieši dilemu, pre ktorého chlapa sa rozhodnúť. „Juraj je dobrý, oddaný a milujúci, ale medzi nami nie je žiadna chémia. Filip je tiež skvelý muž, no takú istotu ako pri Jurajovi v ňom nemám. Ale tá chémia, iskrí to medzi nami poriadne! Som bezradná, cítim, že by som sa už mala rozhodnúť, lebo nemám dvadsať a ak raz chcem rodinu a dieťa, nemôžem váhať donekonečna. A tak som zaťala uvažovať aj nad tým, či to nenechať celé tak. A nepočkať, kým nepríde niekto ďalší. Taký, pri ktorom nebudem váhať alebo si budem stopercentne istá. Lenže čo keď taký nikdy nepríde? A tak sa v tom točím dokola a neviem, ako ďalej,“ opisuje svoje vzťahy zmätená Laura.

Keď to nejde, tak to nejde

Je to tak. Sťažujeme sa, navzájom sa obviňujeme, zmietame sa v neistote, ale vlastne sme všetci rovnakí. A ak v sebe niečo nepreprogramujeme, asi sa nič nezmení. „Aj vo vzťahoch platí, že čím väčšiu námahu človek vyvinie, tým viac si dosiahnutý cieľ váži! Keď sa nedokážeme obetovať, venovať si vzájomne čas, vzťah postupne hynie,“ prízvukuje doktorka Krechňáková. Občas sa aj posnažíme, no jednoducho to nejde. A potom príde dilema! Skončím to alebo nie? Ale čo ak je on ten pravý a ja som to priskoro vzdala? Nevážila som si, čo som mala? „Udržiavať vzťahy za každú cenu nie je riešenie. Keď sa už stane, že sa dvaja rozídu, treba to zobrať ako fakt! Trápiť sa, či sme urobili dobre, či sme mali vytrvať, alebo urobiť niečo inak, je hlúposť. Vina a výčitky sú tie najdeštruktívnejšie emócie, ktoré nikomu nepomôžu. Každý má nárok na spokojný život a chronická frustrácia v partnerstve k nemu nevedie. Dokonca aj keď sú vo vzťahu deti. Zdá sa mi zbabelá výhovorka ostať ,trpieť‘ vo vzťahu kvôli nim,“ radí odborníčka.

Čítajte viac:

SOS! Čo robiť, ak vám to bez alkoholu v posteli prestáva klapať?

Sme hybridy

Je to tak. V určitých situáciách je dobré s tým seknúť. A pravda je taká, že dnes to máme oveľa ľahšie, ako mali naše mamy. Ony sa nemohli len tak postaviť, tresknúť do stola a zakričať – dosť. Emancipácia nám dáva veľa možností, no je aj jedným z faktorov, prečo sa mnohé vzťahy končia fiaskom. „Je to tak. Emancipácia má na tom svoj podiel! Úlohy muža a ženy nie sú také oddelené, ako to bolo kedysi. Dnes sú partneri rovnocenné individuality a nemajú rozdelené roly. Žena vie zastať mužskú, muž vie zastať ženskú, čiže stratu nenesieme až tak ťažko. Sme také hybridy,“ opisuje psychiatrička.

A čo teraz?

Ale fňukať nad tým, že my nikdy nezažijeme také naozajstné vzťahy, aké poznali naše mamy, veľmi nemá význam. Tento svet už nikdy nebude taký, akým býval. O niečo sme prišli, mnohé sme však aj získali a je na nás, aby sme sa naučili otočiť to v náš prospech. A čo radí odborníčka na vzťahy? „V praxi vidím, ako nás hranie rôznych rolí a póz tak vyčerpáva, že sa v tom strácame a niekedy ani nevieme, kým a akí skutočne sme. Nevážime si samých seba. Ako si nás potom môže vážiť partner? Ľudia by sa mali viac snažiť, aby sa spojili so svojou prirodzenou podstatou a odfiltrovali vplyv a tlak prostredia. Naše životné tempo je však vražedné. Veľa pracujeme a potom sa večer ideme zabávať až do odpadnutia. Nedokážeme byť sami so svojimi myšlienkami a chceme ich prehlušiť všetkými možnými podnetmi, ktoré nám svet ponúka. Jediný možný spôsob, ako proti tomu bojovať, je zatiahnuť brzdu a spomaliť. Aj v živote, aj v citoch.“

Čítajte viac:

Predstavy o ideálnom vzťahu v obrázkoch: Toto túži zažiť vačšina z nás