Kamila je pekná žena. Má tridsaťštyri, ale sotva jej hádajú tridsať. Cvičí, stará sa o seba, jedáva zdravo. Zarába dvetisíc eur, má vlastný byt, rodinu a priateľov. Výborne varí, plynule rozpráva tromi jazykmi, je sčítaná a miluje umenie. K šťastiu jej chýba jediné – správny chlap, ktorý by ju najskôr požiadal o ruku a potom oplodnil. A možno by sa zaobišla aj bez toho zásnubného prsteňa.

Za jej posledným ex sa zabuchli dvere pred tromi rokmi a tí, čo sa o ňu zaujímali kedysi, už kočíkovali deti iných žien. Kamila tak má čoraz častejšie pocit, že čosi zmeškala. Že jednoducho prešvihla svoju šancu. Jedna otázka jej však nedá spávať – čo ak je na chlapov príliš náročná?

Pipky víťazia

Zdá sa vám, že toho máte s Kamilou veľa spoločného? Odborníci sa zhodujú na tom, že čím viac má človek čo ponúknuť, tým viac aj očakáva. S nárokmi na seba rastú aj nároky na druhých – a v tom je celý problém. „Dnešný životný štýl preferuje profesijnú kariéru, úspech, osobný rast, dosahovanie pozícií. Mnohé ženy to oslovuje a chcú byť dobré. Tie najlepšie.

Ak je žena v tomto období, keď pracuje na sebe a vytvára si sebavedomé ego, sama, skôr či neskôr jej nejaký partner začne chýbať. Cestou ku kariére, ktorú dosiahla, nebol čas na vážny vzťah, no ona po takom odrazu túži. Lenže má to háčik – zrazu na trhu nie sú voľní chlapi. A oni skutočne nie sú,“ približuje problém dnešnej doby psychologička Elena Brozmanová. No problém podľa nej nie je v ženách, ale v dnešných mužoch.

„Nie sú pripravení na partnerstvo so sebavedomou ženou, nemajú guráž zabojovať o ňu. Radšej vycúvajú a nechajú sa zmanipulovať takou správnou ‚pipkou‘, ktorá vie, ako na to. A tie úspešné tridsiatničky zrazu majú problém.“

Príliš dlhý zoznam

Ak ste priemerne pekná žena, ponuky na kávičku a vínko sa vám určite len tak sypú. Lenže ani randenie ako odušu ešte nemusí priniesť ovocie. A výsledkom je iba rezignácia. „Je to ako hľadať ihlu v kope sena. Rátala som to a za rok ma na rande pozvalo deväť chlapov, čo vážne nie je zlé skóre. Ibaže z toho bol jeden zadaný ťažký sukničkár, dvaja ženatí, ďalší celý večer rozprával len o sebe, dvaja mali 25 a menej, jeden bol odo mňa o pol metra nižší a o desať kíl ľahší, jeden maniodepresívny úchylák, ktorý ma lákal na masturbáciu, a posledný bol latentný gay. Celé zle. Zmierila som sa s tým, že všetko dobré sa minulo a zvyšok je buď patologicky prelietavý, alebo sú to mladé uchá, ktoré treba vodiť za ručičku,“ hovorí s iróniou v hlase pekná blondínka, manažérka Júlia.

Ľudí, ktorí ostávajú single ako ona, je čoraz viac. Našťastie, dnes už to nie je taká tragédia ako kedysi, dokonca je to pohodlné a moderné. Lenže napriek všetkým tým chlácholivým rečiam o tom, že radšej byť sama ako s niekým, kto si vás nezaslúži, takmer polovica singlov túži po vážnom vzťahu. Ak hľadáte partnera, aby ste zahnali samotu, prakticky nemáte čo stratiť, lebo čas nehrá proti vám. A tak môžete skúšať metódu pokus – omyl. A dúfať, že raz to určite vyjde. Horšie je, keď si rovno hľadáte otca svojich detí, a to čo najskôr. Zoznam kritérií, ktoré by mal spĺňať, je zrazu akýsi príliš dlhý.

„Problém je často v tom, že chceme nielen otca pre naše potenciálne deti, ale zároveň partnera, priateľa, obdivovateľa... A, žiaľ, niekedy, hoci podvedome, ale predsa, aj objekt našej budúcej manipulácie. Veď my najlepšie vieme, čo je dobré, a chceme, aby s nami muž súhlasil,“ upozorňuje Elena Brozmanová. Uznajte samy, že takáto kombinácia sa nehľadá ľahko. A keď k tomu pridáme fakt, že by sme sa mali do seba zamilovať, je priam zázrak nájsť taký poklad. A tak je len na vás, či budete veriť na zázraky, alebo skúsite prehodnotiť svoj zoznam.

Ako zvýšiť svoje šance?

  • Nehľadajte dokonalého chlapa, ale takého, ktorého nedostatky dokážete akceptovať.
  • Nespoliehajte sa na fotografiu. Aj niekto, kto na prvý pohľad nie je váš typ, vás naživo môže očariť. Chémia si nevyberá.
  • Zoznamky sú fajn, ak trávite celé dni v práci. No jeden reálny chlap s chybami je niekedy lepší ako päť imaginárnych s dokonalými profilmi.
  • Buďte iniciatívna, ale nie príliš. Chlapi to nemajú radi. Ibaže by ste boli zaťažená na hanblivých ťuťkov typu kam ma postavíš, tam budem, ktorí radi nechajú všetko na žene.
  • Neseďte doma. Svojho vyvoleného môžete stretnúť na tých najabsurdnejších miestach. Potvrdené životom!

Čítajte viac:

Chyby, ktoré robíme na prvom rande: Na týchto 10 vecí zabudnite!