Pred dvomi rokmi sme sa s priateľom Mišom rozhodli, že chceme stráviť február v úplne novej, exotickej krajine. Obaja sme mali prácu a ja som ešte bola študentka, ale skúsili sme to. Spiatočné letenky za 270 eur, ktoré som našla, nás zaviali na Seychely.

Odvahu!

Deň pred odletom som trochu nečakane dala výpoveď v práci, a tak som sedela v lietadle s ušetrenými troma tisíckami na účte a nejasnou predstavou, čo ďalej. Veľa kamošov sa nás pýtalo, či sme vylúpili banku, alebo zobrali pôžičku, že sme zo študentského rozpočtu na Seychelách. Preto mi napadlo napísať článok, v ktorom som zhrnula naše tipy, ako v exotike dovolenkovať aj bez miliónov na účte – konkrétne za 1 300 eur na mesiac vrátane všetkých nákladov. Bol to môj prvý článok, ktorý som kedy napísala okrem maturitného slohu, a v priebehu týždňa sa stal najčítanejším. Prečítalo si ho viac ako stotisíc ľudí! Vtedy som už vedela dosť veľa o tom, kde nájsť letenky, ako booknuť ubytovanie šikovne aj lacno, a bola som zbehlá v cestovateľských tipoch.

Janka Schweighoferová
Janka Schweighoferová
Archív J.S.

A tak som začala písať ďalej a radiť ostatným. A preto som si založila vlastný blog Travelhacker. Keď už bolo na blogu veľa článkov a moji čitatelia sa stále pýtali viac a viac, rozhodla som sa napísať celú knihu a dať komplet návod, ktorý ich dovedie k tomu, aby aj oni cestovali šikovne a za pár eur. Knihu som nazvala Precestuj svet bez miliónov na účte. Blog postupne rástol a v roku 2017 som dostala cenu Bloger roka v kategórii cestovanie. Už viac ako rok je cestovanie a písanie blogu mojou full-time prácou, ktorá ma nielen baví, ale aj živí.

A len pre vás, milé baby, mám niekoľko tipov, ako si naštartovať podobnú kariéru a skúsiť to ako ja: Žiada si to čas, vytrvalosť a vôľu nevzdať to, keď je najhoršie.

  • Práve preto je dôležité písať blog, lebo chcete predovšetkým pomôcť a posunúť niekomu dobré rady, nie preto, lebo chcete zarobiť. Ak vám ide najmä o peniaze, je veľa spôsobov, ako zarobiť viac a rýchlejšie. Za blogovanie a cestovanie mi platia ľudia, moji čitatelia. Nerobím PR spolupráce, živím sa predajom mojich kníh. No mávam aj prednášky pre firmy a verejnosť či individuálne konzultácie.
  • Cestovanie a písanie blogu o cestovaní sú dve odlišné veci. Veľa ľudí si myslí, že moja práca je o tom, že z pláže uploadnem žmurkajúcu selfie. Je to však o hodinách písania článkov, príprave obsahu na sociálne médiá či budovania webu.
  • Netreba mať perfektný web či poznať všetky copywriterské techniky. Môj web vyzeral ešte pred pol rokom ako z 20. storočia a keď som s blogom začínala, nevedela som ani, že mám rozdelovať text do odsekov, aby bol prehľadný. A napriek tomu píšem dnes tento článok ako Bloger roka 2017.
    Na Slovensku je čoraz viac firiem ochotných platiť za reklamu práve blogerom. Pozor však na odporúčanie produktov. Neznamená to, že som za každú cenu proti reklamám, no keď svoje meno prepojím s nejakou značkou, je to, akoby som povedala mojim fanúšikom – toto si určite kúpte. Reklama u mňa prichádza do úvahy len pri produktoch a službách, ktoré by som odporučila aj zadarmo. Tak čo, skúsite to tiež?

Čítajte viac: