Cukor je jed!

Túto vetu ste už počuli niekoľko krát. Niekto tomu verí a niekto to považuje za nezmysel, no aká je pravda? Potrebujeme cukor alebo je to len mýtus?

Odkiaľ pochádza cukor?

Prvé zmienky o tomto sladkom pokušení sa zachovali z Melanézie (Tichý oceán). Už 6000 rokov pred Kr. sa pestovanie cukrovej trstiny rozšírilo z Melanézie do Indie a Perzie. Neskôr sa lahôdky a luxusný tovar z cukru rozvážal do celého sveta a konzumujeme ho až dodnes. 

Potrebujeme ho?

Všade počujeme o tom, ako cukor potrebujeme. Dodáva nám energiu tak, ako aj bielkoviny, či tuky. No ako to je? Musíme konzumovať cukor? Áno, ale je rozdiel aký cukor prijímame. Kedysi nevedeli pravekí ľudia vyrábať cukor a tak si energiu zháňali z iných potravín. Na cukor sme si začali zvykať až ako Homo sapiens - teda človek rozumný. Predtým na zemi nepoznali pojem cukor a ani si ho nevyrábali, teda cukor nepotrebovali. Tak isto ako ho nepotrebujeme ani dnes.

Odkiaľ môžeme získať energiu?

Cukry alebo inak povedané sacharidy môžeme prijímať z ovocia. Banány, jablká, pomaranče a mnohé ďalšie sú skvelým prísunom energie, ktorú naše telo vyžaduje.

Shutterstock

Ako nahradiť obyčajný cukor?

Určite ste počuli už o rôznych náhradách cukru, ale cukor je len jeden. Aj keď sme si dali do obľúbeného čaju steviu, nikdy sme sa s tou chuťou neuspokojili. Alebo sme skúšali upiecť deťom ich obľúbený koláč, no tá sladká chuť v ňom chýbala. Cukor môžeme nahradiť jednoducho, stačí ak použijeme náhrady. Počuli ste o kokosovom cukre?

Shutterstock
 

Čo je kokosový cukor?

Kokosový cukor je doslova malý zázrak. Dôležité je, že má dobrý vplyv na ľudský organizmus.  Keďže sa cukor získava veľmi šetrným a ručným spracúvaním, prirodzene si zachováva veľa výživných látok. Je veľmi bohatým zdrojom vitamínov skupiny B ako i železa, draslíka, horčíka, zinka, mangánu a mnohých iných. A má aj mnohé ďalšie blahodárne účinky: je antivírusový a antibakteriálny, posilňuje imunitu a kosti, má nízky glykemický index, čo ocenia hlavne diabetici. Nemusíte sa ho báť použiť do pečenia, varenia, osladiť si môžete aj čaj či kávu.

Čítajte viac:

Novoročný detox: Ako zhodiť prebytočné kilá jednoducho a rýchlo? Ide to takto ľahko!

Chudnutie na mieru: Ako si vybrať spôsob zdravej výživy, keď sa na nás valí toľko informácií?

Liečivý paradajkový džús: Vitamínová bomba a prvá pomoc v sychravých dňoch!

Je trend gluten free hlúposťou? Vraj vás môže dobrovoľné vylúčenie lepku poslať aj do nemocnice

Doprajte telu tie pravé potraviny: Vďaka týmto budete prekypovať zdravím!