Keď ste vy naposledy využili službu Airbnb, správali ste sa ako na návšteve u dobrej kamarátky. Pravidelne ste po varení vyčistili kuchyňu, snažili sa vo vani nenechávať vlasy a keď sa minul toaletný papier, jednoducho ste kúpili ďalšie balenie. Pred odchodom ste zhasli všetky svetlá a možno na stole ešte nechali fľašu slovenského alkoholu ako poďakovanie. Možno vám už napadlo, že by to mohlo fungovať aj opačne. Kým ste na cestách, niekto môže bývať vo vašom prázdnom byte, zalievať kvety a kŕmiť rybičky. A ešte vám za to zaplatí! Skôr než láskyplne otvoríte dvere vysmiatym cudzincom, mali by ste zvážiť aj riziká. Nie všetci totiž prejavia svoju vďačnosť.

Čítajte viac:

Vyženie duchov, zbaví prekliatia aj urieknutia. Tony je vyháňač zla: A na Slovensku má kopu práce

Pozor na signály

Ak máte rady ľudí a vlastníte byt v dobrej lokalite, ste ideálnou adeptkou na prenajímanie priestorov v komunite Airbnb. Dávajte si však pozor, čo do svojho profilu napíšete. Bývanie v historickom centre s výhľadom na večne živú uličku plnú barov pravdepodobne priláka veľa ľudí, ktorí hľadajú presne to – dobrodružstvo v podobe hlasnej hudby, veľa alkoholu a podrobné zoznamovanie s miestnymi, v horšom prípade vo vašej spálni.

Ak do svojho profilu napíšete niečo v zmysle „Party all day, all night“, môže sa stať, že na dovolenku vám budú volať nahnevaní susedia, ktorí pre divokú spoločnosť vo vašom byte nemajú pochopenie. „Raz sa u mňa ubytovala skupinka mladých Holanďanov,“ rozpráva Mirka, „a bola to katastrofa. Susedia mi volali, že z môjho bytu už dva dni cítia marihuannu a každý večer je tam neskutočný hluk. Vraj ak to nedám do poriadku, zavolajú políciu.“ S mladými si to vybavila po telefóne a vydýchla si, keď sa do konca dovolenky už nikto nesťažoval.

Čítajte viac:

Päť rokov v pekle: To je Zuzanina skúsenosť s čiernou mágiou

To ešte nevedela, čo ju čaká po návrate domov. Chlapci sa vôbec neobťažovali upratovaním a všade sa povaľovali špinavé riady, kúpeľňa bola v dezolátnom stave a v spálni chýbali vankúše. „Tých Holanďanov som už nekontaktovala. Jediné, na čo som sa zmohla, bolo okamžité vymazanie profilu,“ spomína na šokovú situáciu Mirka.

Tichá domácnosť

Možno si poviete, že zveriť cudziemu človeku celý byt je predsa len trochu silná káva. Ale veď na Airbnb sa dá prenajať aj jedna izba! Návštevníka tak budete mať pekne pod dohľadom a nemusíte ani nikam cestovať – exotika príde za vami domov. Vaša predstava o večerných posedeniach pri víne, keď sa dozviete najmenšie detaily o vzdialenej krajine, sa však môže zmeniť aj na nočnú moru.

Tak ako v prípade Petry: „Keď som dostala správu od Chelsea z Chicaga, potešila som sa. Písala, že pracuje v umeleckom odvetví a cestuje sama. Hneď som si predstavila kozmopolitné dievča – umelkyňu, ktorá hľadá zmysel života cestovaním po Európe. Moje romantické predstavy sa rozplynuli vo chvíli, keď som jej otvorila dvere. Predo mnou stála objemná žena v podivnom oblečení s odrastenými korienkami a úplne červenou tvárou od námahy zo stúpania po schodoch, aj keď bývam na druhom poschodí! Rozhodla som sa, že budem priateľská, veď nešlo o rande, ale o nájom.“

Čítajte viac:

Ženu neoklameš: Náš šiesty zmysel odhalí každé tajomstvo!

Američanka však ani po chvíli nejavila známky priateľstva, tak sa Petra rozhodla prelomiť trápne ticho a ukázať jej izbu. Tam Chelsea na chvíľu opustila pasívnu zónu, vytiahla si z tašky akýsi plagát a nalepila si ho na skriňu. Na Petrin pochvalný komentár, že je pekný, odpovedala len, že sa jej páči Slovensko. A potom nič. Ticho.

„Prejavila som nadšenie nad jej prácou a dúfala som, že sa rozhovorí o umení. Vtedy z nej vyliezlo, že v galérii má na starosti vešanie obrazov a umývanie dlážky. Za celý týždeň to bol asi náš najdlhší rozhovor a večere sme trávili v úplnom tichu. Najviac ju vystihovala absolútna pasivita,“ spomína mladá Slovenka. Aby ste sa vyhli podivným tipom, odporúčame do budúcna trvať na rozhovore na Skype alebo aspoň detailnejšom opise osoby. Ani vtedy nemôžete mať istotu, koho nakoniec stretnete naživo.

Čítajte viac:

Kaderníčka- veštkyňa: Spraví vám melír aj ukáže budúcnosť

Ako rodina

Airbnb nediskriminuje a vítaní sú všetci bez rozdielu veku. Pre niekoho šťastie, pre iného peklo. Ak sa u vás ubytuje starší manželský pár, môžete očakávať pokoj, týždeň v jednom byte vám môže pripomenúť silu generačných rozdielov.

„Juan a Margarita boli najprv veľmi milí. Udržiavali poriadok, zaujímali sa o mňa a Margarita nám varila španielske jedlá. Dobrá nálada však trvala asi len dva dni. Potom mi stará dáma začala dávať dobré rady do života. Také tie klasiky, že by som sa mala vydať a mať čím skôr deti, pretože to je jediný zmysel v živote ženy,“ smeje sa Janka. „Dokonca sa ma snažila v nedeľu dotiahnuť do kostola! Toľko do mňa zapárala, až som to skoro nevydržala a radšej som zvyšok ich pobytu trávila čo najviac času mimo domu. Keby som potrebovala múdre rady, šla by som na týždeň k našim!“

Čítajte viac:

Explózia energie a krásy: Baletné umenie v uliciach Kuby berie dych

Anorexia ju takmer pripravila o život, no dnes je na nespoznanie: Neuveríte, čomu sa teraz venuje!

Nehovoriac o tom, že starší ľudia majú trochu iný denný režim. Španielsky pár stál pred dverami Jankinho bytu v nedeľu o ôsmej ráno, napriek jasnému označeniu, že najskôr sa dá ubytovať o pol dvanástej. Potom sa čudovali, že ešte nemá pripravené postele a navlečené periny. Nehovoriac o tom, že každé ráno o pol siedmej už buntošili v kuchyni a zobudili ju na raňajky. Tak pozor, aby ste s nájomníkmi nedostali aj služby, o ktoré nestojíte!

Čo je Airbnb?

Populárna stránka Airbnb.com spája cestovateľov s hostiteľmi, ktorí ponúkajú jedinečné miestne zážitky a miesta na pobyt. Na Aribnb si môžete rezervovať domovy a aktivity alebo si môžete začať privyrábať ako hostiteľ.