Na stretnutie s vami sa tešia skúsené podnikateľky a konzultantky, ktoré sa pred časom ocitli v podobnej situácii a dnes vám ochotne poradia, ako začať. 

Jednou z nich je aj Gabriela Revická, spoluzakladateľkou OZ E-ženy.  Na jednom veľkom ženskom sumite vystúpila s prednáškou Ako prispôsobiť pracovný život osobnému a nie naopak. Vzbudila ňou záujem žien, ktoré neustále hľadajú riešenia, ako spojiť materstvo s prácou a sebarealizáciou. Netvrdí, že je to ľahké, ale dá sa to. ,,Je dôležité pripomínať si naše motívy, teda to, prečo robíme, čo robíme a kam by sme sa rady dostali. Niekedy nás naša cesta môže priviesť k inému poznaniu, než by sme v cieli očakávali. Práve preto platí, že je dobré pozorne sledovať, čo za dary nám prinášajú problémy, s ktorými sa chtiac-nechtiac na našej ceste stretávame.“

Ako sa Gabriela dostala k podnikaniu, ktoré ju nielen živí, ale najmä baví?

Môžeme skúšať pracovať alebo podnikať v akejkoľvek oblasti, ale je to na nás, či je pre nás dostatočným motívom finančná odmena a či sme ochotní dať rovnaké množstvo nadšenia a energie ako vtedy, keď nás niečo baví. Môže sa stať, že sa rozhodneme pre job svojich snov a odradí nás, že sa nám finančne vôbec nedarí tak, ako sme si predstavovali. Aj mne sa to stalo. Mala som takmer 20 rokov cestovnú kanceláriu zameranú na Slovensko. S odstupom času vidím, čo všetko som vtedy nebola schopná vidieť. Koľko signálov som dostávala, aby som sa rozhodla pre zmenu a hľadala odpoveď na otázku, čo za riešenie priniesol každý nový problém. Často to bol priestor na to, aby som sa zorientovala a zbadala úplne iné možnosti, aké by som pôvodne predpokladala. Naša firma mala vďaka tomu napríklad oveľa vyššie príjmy za sprostredkovanie predaja chalúp ako za prácne celoročné získavanie klientov.  Ale to takmer nik, kto nás pozoroval z vonka, nemohol vedieť. 

Gabriela Revická
Zdroj: archív G.R.

Foto: archív Gabriela Revická
Dnes to vidím tak, že som sa mala len na nejaký čas ponoriť do problematiky cestovného ruchu, ktoré ma vždy vábilo, spoznať zákulisie podnikania, vedieť, aké to je, mať zamestnancov, prevádzku, spoznať to isté u obchodných partnerov, čo v mojom podnikaní predstavovali ubytovatelia, naučiť sa robiť marketing tak, aby bol cenovo dostupný a skutočne efektívny a potom odísť a učiť k podnikaniu druhých. Nemala som však odvahu. Napokon za mnou chodili pre rady iní natoľko, až to bolo neúnosné a pochopila som, že je čas, urobiť si cenník pre svoje poradenské služby. Cestovku som odstúpila a dnes pôsobím ako lektorka v oblasti cestovného ruchu a pre podnikateľov všeobecne. Podporila som tvorbu desiatok cestovných kancelárií, zrejme aj vyše stovky iných podnikaní a väčšina mojich klientov je úspešná. 

Čítajte viac:

Materská ako štart: Už dávno neplatí, že mamičky s bábätkami len sedia doma

Keď sa koníček zmení na džob snov: Tieto ženy zmenili vášeň na biznis!
Neprestala som mať kontakt s klasickým podnikaním, lebo bez kontaktu s praxou by som mala pocit, že moje know how stratí na aktuálnosti. Začali sme prevádzkovať vlastné ubytovacie zariadenia. Svoje podnikania podporujem aj vďaka svojim knižkám o Slovensku, ale aj prostredníctvom príbehu v beletrii. Baví ma písanie a literatúra, cestovanie a rozhovory so zaujímavými ľuďmi. To všetko je pre mňa skĺbiteľné a premostiteľné podobne ako je prepojený kľúčový zámer mojej firmy.  Premenovala som ju na  Literárnu a prázdninovú spoločnosť. Súvisí to s projektom, prostredníctvom ktorého sa venujem autorom, ktorí chcú  vydať vlastnú knihu a ľuďom, ktorí hľadajú cesty k zmene v živote alebo v podnikaní, čiže konzultáciám. Mojim najobľúbenejším pracovným miestom sú miesta, kde sa dá dobre vypnúť. Keď to ide, tak poskytujem tieto služby v prázdninovom prostredí, napríklad na našich chalúpkach. 
Baví ma to, čo ma živí. Neznamená to, že ma bavia absolútne všetky činnosti, ktoré s mojim podnikaním súvisia. Je pre mňa ťažké mať v obľube účtovníctvo, ale dá sa v tom nájsť niečo príjemné. Nerada chodím na poštu, ale to sú činnosti, ktoré sú zase delegovateľné na ľudí, ktorí si chcú privyrobiť. Rovnako ako more malých drobných rutinných krokov, na ktoré sú zase úžasné virtuálne asistentky. O nich vám však viac povieme s Bohumilou Ďurišovou, ktorú som si pred pár rokmi k projektu On-line asistentka – virtuálna asistentka, prizvala. Moju časť budem venovať téme Umenie delegovať. Keby som nedelegovala, nemala by som čas na plánovanie, kreativitu, ani na realizáciu tých častí môjho podnikania, ktoré mám na svojom slobodnom podnikaní najradšej. A keďže si k slovu sloboda automaticky pýta miesto zodpovednosť, súhlasím, že bez zodpovednosti za dodržiavania komplexných krokov, by bolo podnikanie nemožné. 
Smieť si vybrať, s kým, kde a v čom budete tvoriť a napĺňať obsah svojej práce. Plánovať, realizovať jasné kroky, spoľahlivo urobiť a dokončiť to, čo sme si predsavzali – to všetko považujem v podnikaní za veľmi dôležité. Obrátiť sa späť a vyhodnotiť, ako sme narábali s časom a ako ho vyplniť tak, aby sme pracovali primeranie a efektívne, aby sme si udržali čas, chuť a energiu aj do budúcna. Jedine tak môžeme podnikať s radosťou. 

Staňte sa podnikateľkou.
Zdroj: profimedia.sk

Ak máte záujem zúčastniť sa inšpiratívneho Seminára pre ženy, ktorý sa koná 22. júna 2017 v Bratislave v hotely Gate One, nezabudnite vyplniť registračný formulár. 

Prečítajte si všetky podrobné informácie vrátane mien ďalších inšpiratívnych žien, ktoré budú na seminári prednášať.

Čítajte viac:

Podnikateľka Silvia Kušnírová miluje svoju prácu: Ako uspela v zámorí?

Ako sa plnia sny: Tri úspešné Slovenky zmenili povolanie a vyšlo im to!

Digitálna nomádka: Silvia pracuje s notebookom na kolenách po celom svete

Slávne sestry: Ktoré súrodenecké dvojice využívajú svoje meno ako značku?

Podnikavé celebrity: Tieto krásky si založili vlastný biznis. Pre istotu...

Žijem svoj sen: Krásna Slovenka začínala v Taliansku od nuly, no dnes vedie úspešnú cestovku