Dvadsaťpäťročná Linda bolestivú tortúru okolo plodných dní zažíva už pol roka. „Keď to prišlo prvýkrát, nechápala som, čo sa so mnou deje. Najskôr som si myslela, že sa ozvala stará rana po operácii slepého čreva, no o dva dni sa bolesti stratili. Lenže na ďalší mesiac sa všetko zopakovalo. Mala som nafúknuté brucho a pocit, akoby ma doň niekto z celej sily udieral. Išla som vyskočiť z kože, nebola som schopná kráčať vystretá ani sedieť, pretože bolesť vystreľovala až do konečníka. Nepomáhali lieky ani termofor, tak som radšej utekala na pohotovosť. Chirurg ani urológ nič nezistili a až gynekológ ma upokojil, že je to „len“ ovulácia." Žiaľ, na to, aby mladá žena svoje plodné dni prežila, si odvtedy musí brať dovolenku. „V práci by som sa asi zbláznila. Jediné, čo mi pomáha, je spánok v skrčenej polohe."

Čítajte viac: 

Využi "tvoje dni" vo svoj prospech

Daň za kariéru?

Gynekologička Radmila Sládičeková priznáva, že podobných prípadov ako je Linda má vo svojej ordinácii čoraz viac. „Nie je to žiadny nový fenomén, no ženy dnes hovoria o svojich problémoch oveľa otvorenejšie ako kedysi a častejšie chodia na preventívne prehliadky." Je však pravda, že naše prapredkyne ovulačné bolesti takmer nepoznali. Rodili oveľa častejšie a na rozdiel od dnešných žien mali ovuláciu len zriedkavo.

Kedy má vlastne žena plodné dni? Väčšina to vie úplne presne, ťahavý výtok pripomínajúci vaječný bielok a zvláštny tlak v podbrušku sú jasným signálom, že dozreté vajíčko už netrpezlivo čaká na rande so spermiou. Ak sa stretnutie nekoná, spolu s menštruačnou krvou putuje z tela von. Prečo nám ide roztrhnúť brucho počas menštruácie, je jasné. Z maternice sa odlupuje sliznica a to okrem krvácania spôsobuje aj bolesti. Prečo však musíme trpieť aj vtedy, keď by sme si mali naplno užívať sex a plodiť deti?

Čítajte viac:

Láska je len chémia: Ak si navzájom nevoniate, váš vzťah nemá žiadnu šancu

Panna, matka, čarodejka, starena: Takto ťa mení cyklus. V ktorej fáze si?

„Pri každej ovulácii sa naruší povrch jedného vaječníka, z ktorého sa vyplaví vajíčko a zanechá na ňom jazvičku. Práve prasknutie povrchu vaječníka u niektorých žien sprevádza silná bolesť. Tá však závisí aj od miesta, z ktorého sa vajíčko uvoľní. Ak sa v blízkosti nachádza väčšia cievka, môže zakrvácať a vznikne bolestivá cysta. Zvyčajne sa sama zahojí, no niekedy spôsobí krvácanie do brušnej dutiny a to môže byť nebezpečné. Vtedy pomôže len operačný zákrok,“ varuje odborníčka. Stáva sa to naozaj len výnimočne a vo väčšine prípadov je bolestivá ovulácia neškodná. Ak sa vám však zdá, že tie každomesačné kŕče počas plodných dní nie sú s kostolným poriadkom, radšej vyhľadajte gynekológa, aby prípadné vnútorné krvácanie vylúčil.

Vystrašil vás krvavý výtok na nohavičkách? Neľakajte sa, ten je podľa lekárky normálny tiež. „Počas ovulácie prudko poklesne hladina estrogénov v tele a to môže spôsobiť popraskanie cievok v sliznici maternice. Toto krvácanie trvá dva až tri dni a potom prirodzene vymizne.“

Čítajte viac:

Bláznivá vízia budúcnosti: Nahradia tabletky antikoncepčné appky?

Spoľahlivá antikoncepcia

Zatiaľ vás podobné problémy netrápia a svoje plodné dni prežijete úplne bezbolestne? Netešte sa dopredu, pretože to tak nemusí byť navždy. Bolestivá ovulácia môže "udrieť" kedykoľvek, podobne ako sa to stalo Linde. Niekedy sa objaví len raz a potom definitívne zmizne, ale vás môže strašiť až do prechodu. Niektorým ženám tieto problémy zmiznú po pôrode, no často to býva aj naopak. „Vyriešiť to môže hormonálna antikoncepcia, ktorá privodí chemické tehotenstvo, teda stav podobný tehotenstvu. Žena neovuluje, takže netrpí bolesťami, no tie sa po vysadení hormónov prirodzene vrátia. Pacientky, ktoré nechcú alebo zo zdravotných dôvodov nemôžu užívať antikoncepciu, si musia pomôcť liekmi proti bolesti. Stáva sa, že niektoré ženy končia pre silné kŕče až na infúziách,“ upozorňuje doktorka Sládičeková. Podľa nej má však bolestivá ovulácia aj jednu veľkú výhodu - slúži ako spoľahlivá antikoncepcia. Ak ešte nemáte chuť kočíkovať vlastné deti, v tomto kritickom čase by ste sa mali viac chrániť. Naopak, ak túžite po bábätku, nemusíte sa trápiť otravným meraním bazálnej teploty a vyhadzovať peniaze za ovulačné testy z lekárne. Takto aspoň presne viete, kedy je ten správny čas na romantický večer so svojou polovičkou. Aj keď, vášnivý sex je zrejme to posledné, na čo v ovulačných kŕčoch žena myslí.

Čítajte viac: 

Dámy, dobrá správa: Dočkáme sa antikoncepcie aj pre mužov!

Sme stále iné: Počúvajte svoje telo a vyťažte z toho maximum