Petra je štíhla, pekná baba. Poznám ju už veľa rokov a vždy si dávala úzkostlivo pozor na to, čo je. Že je jedlo pre ňu seriózny problém, som sa však dozvedela až nedávno.

„Prejedať som sa začala, keď sa so mnou rozišiel môj prvý „vážny“ frajer. Ale trochu problematický postoj k jedlu som mala dávno predtým – asi odkedy som sa vnímala ako baba. Už v jedenástich som si dávala predsavzatia o chudnutí, a to som nebola ani len „zaoblená“. Zdalo sa mi, že som nepekná, nemám správne proporcie, a samozrejme že ma nikto nikdy nebude chcieť. V puberte sa to ešte vystupňovalo. Nikdy som o tom s nikým nehovorila – hanbila som sa. A tiež som vtedy mala iné starosti- škola, krúžky, chalani, behanie na sídlisku. Ale keď som mala dvadsať, v tom poslednom „zlomovom vzťahu“ sa niečo zmenilo – on bol veľmi atraktívny, v práci bol obklopený krásnymi ženami. Aby som nemala popri ňom komplexy, prestala som cez deň jesť, na rande som šla s prázdnym, plochým bruchom a až večer doma som si niečo zobla Lenže keď sa sme s rozišli, začala som jesť aj cez deň. A zrazu som nevedela prestať.“

Čítajte viac:

Manuál šikovnej maškrtníčky: Takto to robia pravé milovníčky jedla! 

Petru jej postupné priberanie desilo, no nevedela si pomôcť. A chute hltať väčšie a väčšie porcie sa stupňovali rovnako ako pokusy zastaviť nekontrolované zobanie a napchávanie.  Zajedala smútok z rozchodu, strach zo samoty, pocity menejcennosti. Jedlo a diéty sa postupne stali zmyslom jej života. Začala zúrivo cvičiť, čítať návody na chudnutie, skúšať diéty, rôzne triky. Doobeda len ovocie, piatkový pôst, suchá ryža, citrónová šťava, len zeleninu a knäckebrot, po štvrtej nejesť, litre kávy. „Každý deň to aj tak skončilo rovnako – čokoládou, orieškami, hrozienkami, ďalšou čokoládou, syrom, čímkoľvek. Slané, sladké, hlava-nehlava. Hrozne som sa prejedala aj ovocím – chcela som aspoň kalórie udržať na uzde. Keď som však začala jesť, bola som ako zhypnotizovaná. Prisahala som si, že toto je posledná miska orieškov, a keď som ju dojedla, vytiahlo ma to do kuchyne pre ďalšiu. A pre ďalšiu.“ O dva roky neskôr mala o  desať kíl viac, vážne depresie a silný pocit zlyhania, ku ktorému sa pomaly začal pridávať strach.

shutterstock

Čo s tým? 

„Jasné že som to chcela riešiť. Ale nevedela som, kde mám hľadať pomoc. Môj problém sa nezhodoval s kritériami bulímie, pretože som nikdy nevracala. Nie že by som sa nepokúšala, ale akosi mi to nešlo. Nadmerne som cvičila a skúšala občas jednoducho nejesť a tak som si hmotnosť udržala na relatívne „normálnej“ úrovni. Ale najhoršie bolo to peklo v hlave. Bola som posadnutá jedlom, telom, chudnutím, diétami. Nemyslela som na nič iné – len na to, čo by som mohla zjesť, aby som z toho schudla. Prejsť sa po ulici bolo pre mňa neuveriteľné utrpenie: vnímala som len svoje boky, brucho, zadok, obzerala som sa v každom zrkadle alebo výklade. A sex. O tom sa mi ani nechce rozprávať. Vyzliecť sa pred niekým boli hrozné muky, ležala som vždy stuhnutá v kŕči a vôbec nedýchala, aby som vyzerala štíhlejšie. Vtedy som už vedela, že to musím nejako riešiť. Ale nič nepomáhalo,“ pokračuje Petra a priznáva sa aj k tomu, že sa za seba neskutočne hanbila. Až tak, že sa neodvážila niekomu sa so vojím problém priznať. Vedela, že jej správanie nie je normálne, no ako niekomu poviete, že jednoducho neviete prestať jesť?

„Vyskúšala som všetko. Rôzne knihy, návody, potom aj psychoterapiu. Lenže nič nefungovalo. V knižkách písali, že mám jesť „všetko, ale s mierou“, no ja som nedokázala zjesť iba jeden kúsok čokolády. Keď som si odhryzla raz, všetky predsavzatia šli do hája. Na psychoterapii sme prišli k záveru, že môj problém nie je jedlo, že tým napchávaním si len nahrádzam lásku, ktorej mám menej ako by som chcela. Aj keď to mi bolo úplne jasné, vôbec som nevedela, čo s tým. Teória nezaberala. A ešte som sa neznášala za svoju „povrchnosť“ ktorá ma núti riešiť takú nedôležitú vec ako je hmotnosť.“

Potom Petra úplnou náhodou na internete natrafila na združenie Overeaters Anonymous (Anonymní Prejedajúci sa) a keď si prečítala pár riadkov na úvodnej stránke vedela, že to pre ňu. A aj o nej. „Písali do bodky presne o tom, čo trápilo mňa. Prejedanie sa proti vlastnej vôli, žiadne snahy prestať nepomáhajú, pocity viny, hanba. Cvične som si vyplnila uvedený dotazník s otázkami a bolo to jasné: sem patrím. Rozdiel medzi mnou a týmito ľuďmi bol len ten, že oni už poznali riešenie.“

Čítajte viac: 

Už žiadne prejedanie sa! Takto sa v stresových situáciách ubránite kalóriám

Riešenie existuje

A tak sa so združením spojila a za pár dní jej poštou prišli nejaké materiály. Začala si písať s členkami OA a postupne sa učila o programe uzdravovania z kompulzívneho (t.j. nutkavého) prejedania, ktorý organizácia ponúka. Začala sa riadiť radami, ktoré jej dávali a po rokoch bezmocného zúfalstva sa jej bolestivý kolotoč zrazu zastavil. „Jednoducho som použila niektoré princípy, ktorými sa – ako už dnes viem – riadia tisíce ľudí na svete. Neverila som už ničomu, skúšala som toľko diét, že som nedôverovala tomu, že sa mi môže raz podariť prestať. Ale zafungovalo to vlastne okamžite.“

Združenie Overeaters Anonymous je celosvetovým voľným spoločenstvom ľudí, ktorí majú nezdravý vzťah k jedlu a chcú sa uzdravovať. Členmi, ktorí sa pravidelne stretávajú, sú ľudia, ktorí sa prejedajú, trpia obezitou, majú bulímiu či anorexiu. OA nie je žiadny diétny klub – prvoradé je pre členov uzdravovanie duševné a citové. Učia sa, ako riešiť problémy inak ako „umŕtvovaním sa“ pomocou jedla či obsedantného chudnutia a diétovania. Mnohí tam prichádzajú s obrovskou nadváhou a postupne sa prepracujú k normálnym proporciám, niektorí sú podvyživení a učia sa zdravšiemu prístupu k telu.

OA založili v roku 1960 tri ženy na základe princípov 12 krokov, prevzatých od združenia Anonymných Alkoholikov. Ak 12 krokov uzdravovania funguje pre závislosť na alkohole, prečo by nefungovalo pre závislosť na jedle? Dnes sa „dvanásťkrokové programy“ veľmi úspešne používajú na uzdravovanie z mnohých závislostí – na drogách, alkohole, sexe, automatoch, chorých vzťahoch, práci.

Program sa rýchlo ukázal ako úspešný aj pre ťažkosti s jedlom a rozšíril sa po celom svete. Na tisíce stretnutí OA v sedemdesiatich piatich krajinách chodia muži i ženy najrôznejších hmotnostných kategórií a konfekčných veľkostí, v rôznych fázach svojho uzdravovania. A stále vznikajú nové skupiny.

„Keďže u nás OA jednoducho nebolo, v začiatkoch som si veľa písala s babami v zahraničí,“ vysvetľuje Petra, „potom ale prišiel čas, aby som založila skupinu aj u nás. Stretávame sa dvakrát do týždňa už tri roky. Fungujeme skvele.“Tento program však nie je iba o stretnutiach, na ktorých sa všetci vzájomne podporujú, ale práve už spomínaných „12 krokov“. Základom je priznať si problém, uvedomenie si, že potrebujem pomoc, ale aj sebaspoznávanie, vyrovnanie sa s ľuďmi či s minulosťou a najmä sebaprijatie.

shutterstock

Čítajte viac: 

Naštartujte metabolizmus: 5 kardio cvikov, s ktorými budete v zime fit

Hlavne anonymne

OA nie je vedené žiadnymi lekármi, terapeutmi či inými odborníkmi, no mnohí profesionáli vrelo odporúčajú svojim pacientom návštevy stretnutí. Prihlásiť sa tam môže ktokoľvek, kto túži prestať nutkavo jesť a združenie nemá žiadne povinné poplatky – je financované z úplne dobrovoľných príspevkov svojich členov. Anonymita v názve symbolizuje aj to, že nič, čo sa odohrá na stretnutí, sa nevynáša von a identita členov zostáva tiež v utajení.

„Mne dal program OA riešenia a odpovede na otázky, ktoré som inde nedostávala. Okrem toho, že som sa prestala prejedať, mohla som začať riešiť citové problémy, ktoré ležali pod celým mojím vzťahom k jedlu. Tiež je pre mňa strašne dôležitá vzájomná podpora a vedomie, že v tom nie som zďaleka sama.“A ako je na tom Petra so vzťahom k jedlu dnes? Musí sa stále prísne strážiť a byť v napätí a strehu?

Ako celkom normálny človek nebudem jesť asi nikdy, aj keď zvonka tak teraz môžem pôsobiť. Jem zdravo a vyvážene, jedlá plánujem vopred. To mi prináša obrovský kus pohody a vyrovnanosti, pretože nemusím celé hodiny horúčkovito premietať, čo môžem a čo nesmiem zjesť, ako som to robila predtým. Na zvyšok dňa môžem pokojne jedlo z hlavy vypustiť. Naučila som sa tiež, že konzumácia určitých druhov jedál na mňa účinkuje inak ako na ostatných – ak ich začnem jesť, neviem sa zastaviť. Preto sa vyhýbam týmto spúšťačom prejedania (u mňa sú to cukor a biela múka) a vďaka tomu nemám ani chuť nadmerne jesť. Identifikácia týchto spúšťačov je pre členov OA dôležitá – niektorí ich majú viac, iní nemajú žiadne konkrétne potraviny. Je to porovnateľné so závislosťou na alkohole alebo na drogách – jeden pohárik alkoholika rozbehne opäť do aktívnej závislosti, ktorá sa ťažko zastavuje. Ja to však nevnímam ako žiadnu drámu – skôr ako keby som mala na niektoré potraviny alergiu. S tou by sa tiež zbytočne „vyjednávalo“.“

Petra sa postupne dostala na svoju „ideálnu“ hmotnosť, ktorú si už dlho udržiava. „Ale to už je dnes pre mňa druhoradé. Podstatnejšie je, že to čo prežívam, sa nedá s obdobím spred štyroch rokov vôbec porovnať. Som spokojná so sebou, so svojím telom aj so svojím životom. A to som vôbec neverila, že je niečo také vôbec možné. Lenže naozaj sa to dá, ja som toho dôkazom.“

Čítajte viac: 

Žena, ktorá vám otvorí oči: Prekonala anorexiu a dnes o nej búra predsudky!

Posadnutá jedlom: Šialený boj s jedlom a váhou ma takmer zabil

shutterstock