Viete, že raz príde. Raz, keď budete mať muža a odrodený plný počet detí, o akom snívate. Momentálne je však pre vás na míle vzdialená. Skoro ako dôchodok, čiže v nedohľadne. Lenže menopauza je potvora a nebude sa vás pýtať, či už ste na ňu pripravená. A keď dorazí priskoro, môže vás to poriadne zaskočiť.

Nezvratný osud

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2010 sa predčasný prechod týkal maximálne troch percent žien. Nechceme strašiť, no o necelých desať rokov je toto číslo podstatne vyššie. „Predčasná menopauza, teda taká, ktorá nastane skôr ako v štyridsiatke, postihuje približne desať percent žien. Najčastejšie ju spôsobujú zápaly prekonané v mladom veku, operácie na vaječníkoch či dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie,“ hovorí gynekologička Jana Štefániková.

S rastúcim počtom prípadov stúpa aj osveta o tejto diagnóze. Kým ešte pred pár rokmi bolo bežné, že lekár vás vysmial, ak ste si v tridsiatke diagnostikovali prechod, prípadne trvalo dlhšie, kým sa našla pravá príčina rôznych zdravotných problémov, dnes je to o čosi lepšie a o téme sa hovorí čoraz viac.

„Vždy som mala problémy s cyklom, nepravidelnú menštruáciu a trápili ma rôzne zápaly. Napriek tomu som otehotnela na prvý šup v dvadsiatich štyroch rokoch a narodil sa nám zdravý synček. Teraz mám tridsať a potvrdenú predčasnú menopauzu. Ďalšie dieťa sme už síce neplánovali, no ani tak neviem rozdýchať, že mi osud nedáva na výber. Podľa doktora je to už nezvratné a je mi z toho smutno,“ zdôveruje sa realitná maklérka Erika.

Pokračovanie na ďalšej strane.