Hlavnou myšlienkou výkupu kníh bez starostí je vymeniť čítané knihy za poukážku na nákup nových. Tie, ktoré už nebudete čítať, tak vďaka tejto službe nachádzajú nových čitateľov. Knihovrátok využila už aj moderátorka, komička a herečka Lujza Garajová Schrameková. „Posunuli sme celú synovu sériu Prašiny od Vojtěcha Matochu a sériu Warrena Trinásteho od Tanie Del Rio. Syn si upratoval knižnicu a rozhodol sa využiť Knihovrátok. Získanú poukážku ešte neminul. Knihy najradšej nakupujeme priamo v kníhkupectve, takže sa do Martinusu čoskoro spoločne vydáme,“ prezrádza Lujza.  

Knižnica, ktorú postavil Lujzin otec
Zdroj: Lujza Garajová Schrameková

Neprečítané knihy nemá

O tom, že Lujza je vášnivá knihomoľka, niet pochýb. Knižnica bola v jej rodine stredobodom domácnosti už odmalička. „S čítaním som začala naozaj skoro. Nemali sme vitrínky s peknými pohármi a soškami, ale police plné kníh. Rodičia boli tiež vášniví čitatelia, a preto som sa k niektorým dospeláckym knihám dostala veľmi skoro. Dnes sa k nim vraciam nanovo a konečne im rozumiem. Stane sa, že prídu obdobia, keď sa mi nedarí na knihu sústrediť, a potom mesiace, keď hltám jednu za druhou,“ vysvetľuje.

Nové knihy nakupuje rovnakým tempom, ako ich číta. Veľa neprečítaných titulov v knižnici nemá. Snaží sa nakupovať len knihy, ktoré je schopná prečítať hneď a zaraz. „Je to veľmi ťažké, pretože keď vstúpim do kníhkupectva, mám pocit, že potrebujem všetky. Moje deti ma musia často krotiť. Teraz mám na kôpke šesť neprečítaných kníh pripravených na dovolenku. Teším sa na dva týždne, keď sa nebudem musieť od knihy odtrhnúť,“ opisuje Lujza svoj vzťah k novým knihám a jedným dychom priznáva, že je trochu „knižný lakomec“. Knižky požičiava len podpísané, aby sa jej nezabudli vrátiť. Ak chce dať nejakú obľúbenú ako darček, kúpi ďalší výtlačok.

Knižky do Knihovrátka môžete po potvrdení výkupu odovzdať aj v predajniach Martinusu
Zdroj: Daša Šimeková

Čisté vs. podčiarknuté knihy

Lujza tvrdí, že si v knižkách nič nepodčiarkuje, aj keď „podčiarkovačov“ nesúdi. „Niekedy je to veľmi zaujímavé. Čítate vlastne dva príbehy, jeden pôvodný a druhý podčiarknutý,“ hovorí moderátorka. Jednou z podmienok výkupu čítaných kníh v Knihovrátku však je, aby strany neboli popísané ani inak poškodené. „Nepoškvrnené“ prečítané knižky tak majú druhú šancu urobiť radosť niekomu inému a vrátiť sa do obehu. „Knihy ma inšpirujú skôr v živote ako v práci. Neustále ma vzdelávajú. Keď čítam knihu autorky napríklad z Nigérie, pozerám si krajinu na mape, chcem vedieť viac o jej histórii aj súčasnosti a popritom počúvam hudbu z daného regiónu,“ vysvetľuje.

Pri otázke o knižke, ktorú by si podľa nej mali prečítať všetci, sa dlho zahľadí na svoju knižnicu. „Americká zem od Jeanine Cumminsovej je úžasná kniha. Je napínavá, smutná, ale neskutočne pravdivá. Je to príbeh Lydie a jej syna Luca, ktorí sa snažia dostať z Mexika do vysnívanej Ameriky. Príbeh, akých sa v dnešnej dobe odohrávajú tisíce po celom svete. Dokáže nás scitlivieť, ale zároveň môžeme pri jeho čítaní pochopiť, ako dobre sa tu máme,“ uzatvára  Lujza Garajová Schrameková.

Knižky sa dajú zaslať aj cez Packetu na náklady Martinusu
Zdroj: Daša Šimeková
Vymeňte čítané knihy za nové jednoducho a rýchlo!

Uvoľnite miesto na svojej poličke aj vy a získajte poukážky do kníhkupectva! Ako? Overte si na knihovratok.sk, či vaše tituly Knihovrátok od Martinusu aktuálne vykupuje a za akú cenu. Následne vytvorte objednávku a počkajte na potvrdenie. Potom stačí knižky už len zabaliť a zaslať či odniesť do najbližšieho kníhkupectva Martinus. Do pár dní vám v maili pristanú poukážky. Tie môžete využiť na nákup nových knižiek pre seba alebo svojich blízkych. Celý proces je jednoduchý, rýchly a hlavne fér, pretože cenu výkupu poznáte vopred. Viac sa o Knihovrátku dočítate tu:

www.knihovratok.sk