POZRITE SI VIAC MYŠLIENOK ČISTEJ DUŠI

Osobne som sa s ňou nestretla. Fotenie aj rozhovor sme robili na diaľku. Nechcela, aby som jej hľadela do tváre, ale do duše. A tak sa aj stalo. Keď mi prišli mailom naspäť odpovede, hneď na úvod som pochopila. Dala mi najavo, že toto je ona a takto sa budeme baviť. Pracovný názov tohto rozhovoru som nazvala Kto si, Čistá duša? Pod titulkom bolo dopísané: Ktosi. No viete čo, nie je to iba ktosi, ale skutočne inšpiratívny človek, ktorý nám dovolil nahliadnuť do svojej duše.

Kedy a ako sa narodila Čistá duša?

Čistá duša sa narodila mojej mladej mame v nemocnici o 13:05 prirodzeným pôrodom. Odvtedy sa fúľa a gebrí a špiní, lebo len to, čo sa nepoužíva, je navždy čisté. Píšem už ozaj dlho, no doteraz všetky texty končili v koši alebo v šuplíku. Ale aj ten šuplík väčšmi pripomína ženskú kabelku, je večne plný a väčšinu z toho, čo tam je, aj tak nikdy nepoužijem.

Inšpirovala si sa niečím konkrétnym?

Nie, nič konkrétne. Len zbožňujem umenie a páčia sa mi všetky tie nevysvetliteľné pocity, ktoré vo mne dokáže vyvolať.

instagram.com/cista__dusa

Čo je hlavným zdrojom tvojej inšpirácie? Inšpiruješ sa aj myšlienkami z textov piesní, známych hlášok z filmov či kníh?

Napríklad „slíčka, slíčka dotykov, svietia vo tme, ty si taká fail“, „ako im mám vyjsť v ústrety, keď dnes už žiadna nenosí cestičku vo vlasoch?“ alebo „nejasná správa o konci leta“ sú očividne inšpirované pesničkami a filmami, ale zväčša sú to len náhodné brbty, preklepy, autokorekcia.

Prečo práve Čistá duša? Máš odvahu pozrieť sa duchovi pod sukňu?

Pod tým bielym prestieradlom s prázdnymi vystrihnutými očami nájdeš iba čistú dušu, bez tela, bez tváre, bez tvarov, bez mejkapu a bez všetkých tých telesných zbytočností. A presne to som ja – dúšik. S tým rozdielom, že ja sa zahaľujem do predstieradla.

A čo vizuál? Zvolila si čistý minimalizmus. Ako prebiehalo tvoje rozhodovanie o vzhľade tvojich obrázkov s textami?

Išlo mi o to, aby zaujal najmä obsah. Nie forma. No aby to zároveň pôsobilo pekne. Efekt písacieho stoja je asi to najobyčajnejšie, čo mi vtedy napadlo, používa ho veľmi veľa ľudí. Ten font sa volá Trixie a kúpiť si ho môže každý. Keď ma omrzí, vymením ho za niečo iné.

Spolupracuješ niekedy s niekým, preberáš občas texty od  niekoho, prípadne inšpiruješ sa zahraničnými stránkami s podobným obsahom?

Nepreberám a až na jednu výnimku s nikým nespolupracujem. Tou výnimkou je jeden text, na ktorý ma navnadila Kristína Farkaška, keď mi z Ľubľany napísala správu o tom, že ona zje moje všetko. Ja ju žeriem a navyše to bola super slovná hračka, z ktorej vznikol jeden gurmánsky text.

Čo pre teba znamená písanie a vymýšľanie textíkov?

Často je to len zábava alebo vyznania, inokedy si písaním vylievam srdce alebo bojujem so stresom, s neistotou, depkami a úzkosťou. Z času na čas sa nahnevám, napíšem niečo ako „robber kaliňák“, a keď tie slová neskôr vidím napísané na transparentoch v sprievode protikorupčného pochodu, uvedomím si, že to pre mňa znamená ozaj veľa.

Sofie Amundsen

Mnoho ľudí si dáva tvoje texty dokonca vytetovať. Jedným z nich je Kristína Farkašová, ktorá patrí tiež k tvojím fanúšičkám. Aký je to pocit?

Vecne si opakujem, že nič nie je večné, ani kerky nemusia byť. Priznám sa, že je to trochu rozpačitý pocit. Vždy ma to zaskočí. Vždy. Ako pošteklenie od niekoho, kto sa vám páči, vyvolá to celé spektrum zmiešaných dojmov. Aj sa radujem, aj sa mi chce plakať, aj sa z toho idem pocikať. Je to super!
Tvoje slovné hračky, aforizmy a citáty sú neskutočné! Kde berieš inšpiráciu?
Ďakujem! Práveže sú skutočné a absolútne úprimné. Dokonca ma na základe toho, čo píšem, odhalila mama, kamarátka alebo moja bývalá polovička. Tvrdia, že to je preto, lebo ma dobre poznajú a je v tom kus mňa, takže to musí byť skutočné.

Človek by povedal, že máš veľké skúsenosti s písaním textov a tiež sa tým živíš. Mýlim sa?

Áno, mýliš sa. Veľa ľudí si o mne myslí, že pracujem v reklamke alebo Čistá duša je pseudonym nejakého iného spisovateľa alebo osobnosti, ale nie je to tak. V skutočnosti by to na mňa tipoval málokto.

Prečo nechceš odhaliť svoju identitu?

Lebo si nemyslím, že je to dôležité. Navyše, vždy ma fascinoval kult anonymity. B. Traven, Banksy, Daft P0unk, Elena Ferrante, Maxim E. Matkin, Petites Luxures, Kid Bailey, Satoši Nakamoto. Kto sú, ako vyzerajú, čo sú zač? Zaujíma ma to, no zároveň mi je to jedno.

Nechceš odhaliť tvár a meno, no povedz o sebe aspoň niečo...

Neviem šoférovať auto s manuálnou prevodovkou. Neviem robiť zhyby na hrazde. Mám veľa topánok. Viem uvariť obed. Viem prať. Občas plačem. Neholím si tvár. Milujem film La La Land.

Aký je človek, ktorý vytvára čistú dušu?

Podľa testu osobnosti som INFP. A sedí to perfektne. (Poznámka redakcie: osobnostný typ INFP je jedným zo šestnástich osobnostných typov podľa MBTI typológie. INFP sa označuje ako typ rojko, idealista.)

Máš lásku, partnera, dieťa?

Nemám partnera, nemám dieťa, ale nemôžem povedať, že nemám ani lásku.

Akú módu máš rada a aký štýl sa ti, naopak, nepáči?

Nepáčia sa mi trendy, zabíjajú fantáziu a osobitosť. Mne je dobre aj v škaredých veciach. Móda sa mi páči, ale nevyznám sa v nej. Z našich končín sa mi páči charizma, do akej sa odieva Aňa Geislerová, Táňa Pauhofová, Kateřina Winterová, Tami Heribanová alebo napríklad pani Emília Vášáryová. Žiaria a ja žiarlim!

Ak by si mala ženám niečo poradiť, čo by to bolo?

Poradím azda len to, aby si nedali poradiť. Vždy sa mi páčila unikátnosť, ktorá je ukrytá kdesi hlboko v každom z nás. Páči sa mi aj tvrdohlavosť, sebavedomie a rebélia, ktoré s ňou kráčajú ruka v ruke.

„Verejne neznáma osobnosť“ – páči sa ti tento status? Ako to prežívaš?

Presne je to verej neznáma osobnosť. Taká slovná hračka s preneseným záporom. A celkom to vystihuje môj momentálny vzťah k spoločnosti. Pozná ma už celkom veľa ľudí, no zároveň ma nepozná takmer nikto. Páči sa mi to. Poznám život verejne známej osobnosti a stále mám pocit, že by mi nesvedčal.

Kam až siaha tvoje tajomstvo? Nie je to vyčerpávajúce tajiť „čistú dušu“?

Väčšina mojich najlepších kamarátov to už vie. Aj keď to zistili trebárs nedávno. Nikdy nešlo o žiadne tajnosti, skrátka, len nikomu nenapadlo opýtať sa ma na to. Vie to skutočne málo ľudí a zdá sa, že sa im páči, čo robím.

instagram.com/cista__dusa

Ako vnímaš prípadné odhalenie identity Čistej duše?

Predstav si, že sa pred niekým odhalíš. Donaha. Spravíš to, pretože sa odhaliť chceš. Nikto nechce byť odhalený nasilu a bez dovolenia. Mala by to byť moja voľba. Možno to príde skôr, než si myslím, pretože ma môže prezradiť hocikto, komu dôverujem. Všetko je možné. Nehanbím sa za seba, len ma to takto baví.

Okrem obsahu na internete si už ľudia môžu kúpiť tvoje tričká a hrnčeky. Bol to tvoj nápad?

Mnoho ľudí mi písalo, či nezačnem robiť svoj vlastný merch. Dlho sa mi do toho nechcelo, no potom ľudia začali vyrábať svoje vlastné home made veci, takže sa to už nedalo odkladať, a dohodli sme sa s Kompotom. Dávam si na tom veľmi záležať a mám ešte veľa nápadov, no všetko závisí od dopytu.

instagram.com/cista__dusa

Nedávno ti vyšla krásna knižka, ktorá sa stala okamžite bestsellerom. Ako sa zrodil nápad na jej realizáciu?

Je to veľmi podobné ako s tričkami. Mnoho ľudí mi písalo, či sa dá niekde kúpiť aj knižka. A tak som sa rozhodla, že sa do toho pustím. Je to výber zverejnených slovných hračiek a niekoľko nových myšlienok. Vydať knihu je splnený sen každého, kto píše a mne sa splnil. 

Čo chceš ľuďom odkázať cez tvoje štvorčeky?
Možno to vyznie arogantne, no nerobím to pre ľudí. Robím to kvôli sebe. Zväčša píšem o tom, čo zo seba potrebujem dostať von. Keď sa niekto iný s vyliatou dušou stotožní alebo ma pochváli, je to veľmi povzbudivé. Možno pre obe strany.

instagram.com/cista__dusa

Nedá mi neopýtať sa, dokonca aj text na papieri, do ktorého sa balia tvoje tričká, je potlačený tvojím textom a ten je neskutočný: „Zbalila ho láskavo. Až keď sa konečne začal otvárať, roztrhla ho na kúsky. Povedala len: „Pá, piér!“ Ako ti toto napadlo?

Ďakujem. V skutočnosti je to reálna pečiatka, ktorá sa na  každé balenie otláča ručne. Prekvapuje ma, koľko ľudí si všimlo, že pá piér je vlastne papier. Keď si to prečítala jedna moja blízka kamarátka, napísala mi: „Veď to je o tebe a rozchode s...“ A možno má pravdu.

Keď vieš vymyslieť takýto text aj na baliaci papier, vymyslíš aj text špeciálne pre EMMU?

Asi ťa sklamemm, ale práve nemmám ani jeden nápad, nenapadá mi jediná morfémma. Iba také nemmastné-neslané mmárnosti, tak radšej nebudem machrovať, premmáhať sa a zostanem malá, nemmá duša. Žeby trémma?

Čítajte viac:

ČO je Čoje? Známy foodblogger EMME odhalil svoju stratégiu, tvár a prezradil TOP 5!

Exkluzívne: Hovorí si hejter zaslepený lajkami & je autorom DEMOTIVÁCIE. Kto to je?

Blogerka roka 2017 odhalila krutú pravdu! Čo musíte urobiť pre slávu?