Tri dámy a traja páni odpovedali na rovnaké otázky a stali sa tak súčasťou malej „case study“, ktorá nám poodhalí ako gentlemanstvo vníma súčasná mladá, trendy sledujúca, generácia. Nech sa páči, tu sú odpovede od Lapkinn a Dominika, Sweet Lady Lollipop a Petra i blogerky The Blond Zebras a jej priateľa Petra.

Dámy:

  1. Čo si predstavuješ pod pojmom gentlemanstvo? Aké gentlemanské gestá pre Teba robí tvoj priateľ/manžel? Čo si z toho ceníš najviac?

Lapkinn (Linda)

Pod gentlemanstvom si predstavujem slušné a úctivé správanie muža k žene, deťom či starším osobám. Môj manžel je veľký gentleman a priznám sa, že ma čiastočne aj na svoje gentlemanstvo „zbalil“. Vážim si a oceňujem každé jeho gesto – od podržania dverí, cez zasunutie stoličky v reštaurácii až po odnesenie ťažkých tašiek. Každopádne, vždy najväčšiu radosť mi urobí, keď mi domov prinesie kvety, len tak, bez toho, aby som mala nejaký sviatok či sme oslavovali výročie.

Sweet Lady Lollipop (Ivanka)

Gentlemanstvo je pre mňa najmä úcta k žene, dobré mravy, príkladné správanie a gestá, ktoré potešia partnerku, mamu, sestru či náhodnú okoloidúcu. Správanie ide ruka v ruke s uhladenosťou a vyberaným slovníkom. Môj priateľ sa ako gentleman nenarodil :D, a keďže bola v rodine prevaha chlapcov, nemal sa poriadne ani ku komu správať ako gentleman. Keď sme sa zoznámili, bol “drzý” a staral sa len o seba. Podržať mi dvere? Neexistovalo. Našťastie sme sa však jeden od druhého naučili - Peter odo mňa to, ako byť gentleman, ja od neho to, ako byť zdravo drzá. Dnes je omnoho viac všímavejší a k ženám sa správa veľmi slušne a vnímavo.

The Blond Zebras (Mirka)

Gentlemanstvo je podľa mňa vzájomná úcta medzi ľuďmi a medzi partnermi. Globálne sem patria malé gestá dobroty a láskavosti od blízkych, aj úplne cudzích ľudí, ako keď vás sused vidí trápiť sa s veľkými taškami a pomôže vám do výťahu alebo len otvorí dvere, či keď vám niekto nečakane uvoľní sedadlo v autobuse. Vo vzťahu je to však podľa mňa trochu hlbšie. V dnešnom svete sa mi už tak veľmi neráta, keď mi môj drahý otvorí dvere na aute alebo vojde ako prvý do podniku, ale skôr iné veci - keď mi navarí večeru, ak vidí, že mám ešte veľa práce, keď uprace kuchyňu a vôbec pri tom nefrfle. Najkrajšie gestá sú tie, ktoré sú robené z lásky, nie z povinnosti či spoločenských očakávaní. Ako keď sa ma moja polovička zastane v každej situácii, pôjde so mnou aj na kraj sveta, alebo po mňa bez zaváhania príde kdekoľvek aj uprostred noci, keď mu poviem, že si nechcem volať taxík, alebo to vôbec nemusí byť o mne. Najviac ma vždy dojme, keď môjho drahého "prichytím", ako s láskou a pokorou pomáha niekomu cudziemu - napríklad staršej susede s vynesením smetí.

 

Pokračovanie na ďalšej starne

###{PAGEBREAK}###
  1. Vnímaš gentlemanstvo v uliciach mesta? Stretávaš sa s ním niekde inde?

Lapkinn

Mám pocit, že gentlemanstvo sa z miest vo všeobecnosti vytráca, čo je veľká škoda. S gentlemanstvom sa stretávam najmä v našej rodine či v práci. Napríklad môj tatino je veľký gavalier, vždy mi zloží v reštaurácii alebo v spoločnosti kabát.

Sweet Lady Lollipop

Stretávam sa s ním najmä u staršej generácie. To, že je pán gentleman, vidieť už na prvý pohľad - zvykne mať vycibrený vkus, elegantné oblečenie a pohyby sršiace ľahkosťou. Dnes už to však pomaly mizne a mne je ľúto, že mladé generácie nie sú  k takémuto peknému správaniu. Neviem, možno je to aj tým, že si na to dnes už ženy nepotrpia.

"Nemyslíš vážne, že berieme tie kvety so sebou..." 🤷 Síce som to potom prehodnotila a povedala, že ich teda do Rakúska brať nebudeme, napokon to bol Peter, kto ma presvedčil, že s nami do Schladmingu pôjdu. Veď predsa, bola by to škoda nechať ich zvädnúť doma, keď nám môžu robiť radosť každý deň v izbe. 🙈 Táto krásna kytica vznikla v spolupráci s @kvety.sk a nesie meno #sweetladylollipop 🌸💮🌸 Podrobila som ju skúške ohňom - cestovala s nami z Popradu do Bratislavy, kde som ju cez noc vyložila a dala do vázy. Ráno sme ju zase zbalili a pokračovala s nami až do hotela, kde dostala výživu a je krásne voňavá už piaty deň 🙏 Tulipány už síce vystrkujú hlavičky, no je stále neskutočne nádherná. A neverili by ste, ako sa nám hodila do izby! Závesy a vankúše boli úplne rovnakej farby ako ruže, takže to dokonca vyzeralo, že som si tú kyticu doniesla cielene. 😀 Ak by ste ňou chceli sebe alebo niekomu urobiť radosť, kvety.sk vám pribalia do valentínskeho balíčka aj #dotykkvetov od Zlatej Studne. ❤️

Príspevok, ktorý zdieľa Ivanka Petrušová (@sweetladylollipop),

The Blond Zebras

Aj keď sa v dnešnom svete často zdá, že dobro a láskavosť už vymreli, ja naopak nestrácam nádej. Keď je treba, dobrí ľudia a malé gestá ľudskosti sa nájdu všade okolo nás. Raz vám niekto vyhrabe v kufri auta pumpu na koleso, keď uvidí, že vaše na bicykli je sfúknuté a ešte vám ho aj ochotne nafúka; inokedy vám predavačka v obchode nenápadne poradí, aby ste si nekupovali tú drahšiu vec, lebo tá lacnejšia poslúži rovnako alebo vás jednoducho pred seba pustí pani v aute na hlavnej ceste, aby ste nemuseli vychádzať pol hodinu. A ja naozaj verím, že čím viac dobra a radosti rozdáme, tým viac sa nám vráti.

Jedna z vecí, ktorá mi pri mojej miestami chaotickej práci pomáha nestratiť hlavu a nezabudnúť na všetky stretnutia a deadliny je klasický fyzický diár. Mám veľmi rada najnovšie technológie a na môj smartfón ani macbook nedám dopustiť, no ak niečo jednoducho nemám zapísané na papieri, hneď na to zabudnem. Tento rok používam pre istotu hneď dva a oba zhodou náhod ružové😀 Jeden krásny a plný inšpirácie od @lucypug a druhý čistejší od @herlitz_slovakia :) Ako je to u vás? Máte diár? Alebo sa spoliehate na ten v mobile? . . . . . #freelance #freelancer #diar #homeoffice #lifehacks #pug #puglove #pugmum #pugsandkisses #mydesk #myhome #theblondzebras #ootd #wiw#realoutfitgram #pursuepretty #girlygirlstyle #getinspiredshare #alittlebeautyeveryday #thehappynow #makemoments #sweater #cosylook

Príspevok, ktorý zdieľa The Blond Zebras (@theblondzebras),

Pokračovanie na ďalšej starne

###{PAGEBREAK}###

 

  1. V súčasnosti je veľký tlak spoločnosti upriamený na rovnoprávnosť postavenia žien a mužov. Ako vnímaš v tomto kontexte preukazovanie gest nežnejšiemu pohlaviu? Sú žiadané? Dokážeš a chceš ich ako žena prijať?

Lapkinn

Myslím si, že rovnoprávne postavenie žien a mužov a preukazovanie gest nežnejšiemu pohlaviu sú dve odlišné veci. Akékoľvek úctivé a slušné gesto od muža k žene je veľmi milé a nemám problém ho akceptovať. Jedinú vec, ktorú nie vždy viem prijať, je platenie v reštaurácii zo strany muža, ktoré sa tiež zvykne brať ako prejav gentlemanstva. Nemám problém zaplatiť si za jedlo či pitie sama resp. pozvať aj muža.

Sweet Lady Lollipop

Pre mňa je gentlemanstvo krásny akt, ktorý ma poteší vždy, keď naň narazím. Prijímam ho s radosťou a nadšením. Sú veci, ktoré by sa meniť nemali. Práve preukazovanie gest ženám a naopak, taký ten úprimný a neprehnaný obdiv od žien k mužom, by mali byť to, čo by sme si mali ponechať. Sú to krásne veci, vďaka ktorým sa k sebe dokážeme správať lepšie a zároveň sa na svet pozerať vnímavejšie.

V @naturwellnesshotel_hoeflehner je nádherne. Je to tu omnoho väčšie, ako sa zdalo na fotkách, stále však veľmi útulné. Hotel je priamo na svahu, dá sa lyžovať na troch kopcoch s množstvom zjazdoviek. Za hotelom je oplotená časť lesa, kde chovajú jelene a keby tu nebolo snehu do polovice stehien, boli by sme sa včera prešli aj okolo nich! Už sme sa však nevládali brodiť, takže sme si spravili len prechádzku okolo hotela a jeho okolia. Všetko je z dreva, je tu nádherné wellness a celkovo je to tu veľmi pokojné. Pre mamičky a ocinov - veľmi #kidsfriendly hotel s dvoma obrovskými herňami (ideál aj pre väčšie alebo večné deti) a detským kútikom s opatrovateľkou. A sú tu vítané aj psíky 🤗😘 My ideme práve na svah, dnes nás čaká jazda na koči a romantická večera, tak som zvedavá, ako to dopadne 😂🙏 #sweetladylollipop #selfie #sweettravellollipop

Príspevok, ktorý zdieľa Ivanka Petrušová (@sweetladylollipop),

The Blond Zebras

Rovnosť medzi pohlaviami nemá nič spoločné s gentlemanstvom a gestami mužov voči ženám či naopak. Áno, veľa z nich vzniklo možno z potreby ochraňovať ženy alebo im dvoriť, no v dnešnej dobe sú naozaj hlavne preukázaním úcty či lásky, ktorá je moderná a potrebná v každej dobe. Ja o sebe hrdo hovorím, že som feministka a verím, že muži a ženy sú si vo všetkom absolútne rovní, aj keď sme každý úplný originál a všetci máme právo určiť, čím v živote chceme byť. Napriek tomu som však stále poctená a šťastná, keď mi môj muž, alebo aj akýkoľvek iný, prejaví akúsi úctu nejakým malým gestom, aj keď, ako som už skôr písala, tie gestá môžu byť absolútne pestré a prispôsobené danej situácii :). Určite sa nenahnevám a neurazím, ak mi môj drahý otvorí dvere, kúpi krásne kvety pre radosť či ma pozve na večeru. Samozrejme nemám problém mu to opätovať a urobiť zase radosť ja jemu. Ja mám rada tulipány a pivónie, on zas rastlinky v črepníku, o ktoré sa môže starať. :)

Čím ďalej tým viac chápem, že okolo seba máme len 2 typy ľudí - tých, ktorí náš život robia krajším a odchádzame od nich s úsmevom na tvári a potom takí, ktorí z nás len vysajú energiu a ideme od nich unavenejší, ako sme prišli. Čím viac sa náš pomer bude nakláňať k prvej skupine, tým budeme šťastnejší a ja som nesmierne vďačná, že mám okolo seba toľko dobrých duší. S jednou takou som strávila dnešné popoludnie a večer si už užívam v papučiach s mojimi dvoma láskami. Ako trávite sobotu vy? . . . . . #theblondzebras #ootd #wiw #fashion #slovakblogger #somfashionista #puglove #pugs #pugmom #fashionalert #streetgoals #fashiontrends #ootdshare #livecolorfully #flashesofdelight #thatsdarling #pursuepretty #girlygirlstyle #getinspiredshare #alittlebeautyeveryday #thehappynow #makemoments #winterlook #winterstyle #hunterboots #ladyinred #pugoftheday

Príspevok, ktorý zdieľa The Blond Zebras (@theblondzebras),

Pokračovanie na ďalšej starne

###{PAGEBREAK}###

 

  1. Aký je podľa Teba charakter „novodobého alebo moderného gentlemana“ (čiže muža vo veku Tvojho priateľa/manžela)? Líši sa chovaním či zvykmi od gentlemanov vo veku Tvojho ocina alebo starého otca? Zmenilo sa niečo? Ktoré zvyky by sa podľa teba mali zachovať a čo je už v dnešnej modernej dobe naopak prežitok?

Lapkinn

Vo svojej podstate sa podľa môjho názoru neodlišuje charakter novodobého gentlemana od „pôvodných“ gentlemanov. Všetky zvyky zostávajú zachované, len sa prispôsobili a transformovali do súčasnej doby. Za prežitok považujem platenie v reštaurácii, ostatné zvyky by sa podľa mňa mali zachovať.

The Blond Zebras

Musím povedať, že ja som chvalabohu vyrastala vo veľmi modernej a progresívnej domácnosti. Obaja rodičia mali svoje kariéry, svoje záľuby i príjem, takže to bolo tej našej domácnosti celkom podobné. Je však pravda, že môj ocino dodržiava napríklad viac sviatkov a tradícií ako môj priateľ. Ocino si stále pamätá MDŽ a vždy nám so sestrou aj mamine (všetkým svojim "ženám") priniesol domov kvietok. Mamine dáva ku každému výročiu obrovskú kyticu ruží a áno, bez kvetov sa to u nás nezaobíde, tie prichádzajú na sviatky automaticky. Pravdou však je, že zatiaľ čo ocino má už svoje zaužívané "rituály", môj Peťko je prístupnejší a otvorenejší novým nápadom a tomu, čo sa najviac páči mne. Keď mi ide niečo darovať, nenápadne si zistí, čo by som naozaj chcela alebo vymyslí pre mňa nejaké milé prekvapenie. Mrzí ma, že neviem porovnať zvyky a gestá mojich starých otcov s mojou generáciou, lebo by to určite stálo za to. Dedkov som si bohužiaľ dlho neužila, takže u nás nebolo veľa vecí typu "ruky bozkávam". Dnes by som to považovala za mimoriadne milé a trošku staromódne, ale v takom dobrom zmysle. Veľmi sa mi páčilo, že niekedy muži boli zrejme schopní a ochotní na všetko akosi dlhšie čakať, a to čakanie im za to stálo. Prvý bozk, prvé objatie, písali sa listy, darovali fotografie na pamiatku... Dnes by sme o sebe všetko vedeli asi najradšej ešte predtým, ako sa stretneme, no také to ostýchanie pri vzájomnom spoznávaní sa, je podľa mňa jedna z najmilších vecí na svete. Mimochodom, aj moji rodičia si písali listy, keď spolu randili a mojej mame to dodnes závidím. My sme sa už našli v dobe chatov a SMSiek :)

 

Pokračovanie na ďalšej starne

###{PAGEBREAK}###
  1. Čo považuješ za už prehnane gentlemanské chovanie? Dá sa vôbec takéto slušné chovanie prehnať?

Lapkin

Podľa môjho názoru je gentlemanské správanie prehnané, ak sú všetky gestá zo strany muža k žene silené a vo veľkej miere až ohrozujú súkromie osoby.

Sweet Lady Lollipop

Keď som bola na strednej škole, mala som jedného nápadníka z vyššieho ročníka. Jeho otec pochádza z krajiny, kde si ženy veľmi vážia a správajú sa k nim nesmierne zdvorilo. Pri každom jeho geste bolo cítiť, že v jeho výchove rezonujú neslovenské korene. Správal sa vždy veľmi slušne, bol všímavý a zdvorilý. Raz sme spolu kráčali zo školy a ponúkol sa, že ma odprevadí do mesta. Neprotestovala som, rozhovory s ním boli príjemné a vždy sme sa mali o čom rozprávať. Bola však jedna vec, na ktorú som si nevedela zvyknúť a kvôli ktorej sme sa neraz pochytili. Vždy sa ponúkal, že mi ponesie školskú tašku - mala asi 10kg a bolo mi trápne strčiť mu ju do ruky. Nebol to predsa môj “frajer”, nechcela som ho ju nechať niesť. On nedokázal pochopiť, ak som jeho pomoc odmietla a vyčítal mi to celú cestu do mesta, čo bolo niekedy aj dobrých 15 minút. V tom momente sa mi jeho správanie zdalo prehnané a najmä, detinské. Keď totiž žena povie “nie”, nech už je to v akejkoľvek situácii, správny gentleman by to mal predsa rešpektovať. Alebo sa mýlim? :)

The Blond Zebras

Ani neviem, prehnané asi je čokoľvek, v čom sa jeden zo zúčastnených začína cítiť nesvoj. Moja kamarátka sa raz dostala do úzkych, keď jej kolega jej priateľa celý večer pred celou partiou prehnane lichotil a ona už vôbec nevedela, ako má reagovať. Taktiež, keď ste na pracovnom stretnutí a pán je k vám až príliš milý a vľúdny, až vás to dostane do nepríjemnej pozície. Všetkého asi veľa škodí. Ja sa bežne stretávam s ľuďmi kvôli rozhovorom do médií, pre ktoré pracujem a ak by mi niekto cudzí, nedajbože, doniesol zo zdvorilosti kvet alebo sa mi snažil pomôcť vyzliecť z kabáta, asi by ma to dostalo do nepríjemnej situácie. Niekedy na to existovali pravidlá etikety, dnes ich ale veľmi nepoznáme a aj dobrý úmysel sa niekedy môže obrátiť proti nám. Pri cudzích ľuďoch je asi niekedy menej viac. 

Pokračovanie na ďalšej starne

###{PAGEBREAK}###

Páni:

  1. Čo si predstavuješ pod pojmom gentlemanstvo? Aké gentlemanské gestá robíš pre svoju partnerku/manželku? Čo si cení najviac?

Dominik (Lapkinn)

Gentlemanstvo chápem ako základné prejavy slušnosti. Hovoriť môžeme o maličkostiach, ktoré niektorí ľudia považujú už za samozrejmosť, ako otvorenie a podržanie dverí, uvoľnenie miesta na sedenie... V podstate ide o zdvorilostné uprednostnenie niekoho iného pred sebou samým, zväčša ženy, staršieho alebo chorého človeka. U nás sú to pozornosti jeden voči druhému, ale za najväčší prejav si myslím, že manželka považuje, keď jej prinesiem domov drobnosť v podobe kvietkov, ale opýtať sa musíte jej. J

Peter (Sweet Lady Lollipop)

Pod gentlemanstvom si predstavujem slušnosť, taktnosť. Nejde o to sa správať zdvorilo, slušne, taktne len v spoločnosti ženy, ale malo by to byť v každej situácii. Je to životný štýl. Taktiež by mal byť gentleman vždy upravený a „pekný.“

Peter (The Blond Zebras)

Určite by sa to dalo pomenovať aj ako úcta a slušnosť k ženám. Aké gestá? Občas jej kúpim kvietok, otvorím dvere, pomôžem s taškami, aj keď to by sa bolo treba skôr opýtať jej. Ja to beriem ako samozrejmosť, nie ako nejaký veľký gentlemanský akt.

Pokračovanie na ďalšej starne

###{PAGEBREAK}###
  1. Vnímaš gentlemanstvo v uliciach svojho mesta? Stretávaš sa s ním niekde inde?   

 

Dominik (Lapkinn)

Samozrejme, že áno, ale záleží to od zloženia spoločnosti ľudí a bohužiaľ aj od miesta, kde sa nachádzate. Keď si porovnám Slovensko, čím som viac na Západe, tým viac sú ľudia zahladení do seba a nezaujímajú sa o toho druhého, tým pádom sa aj prejavy pozornosti voči druhým vytrácajú. Naopak, čím som viac na Východe, tým sú ľudia pozornejší a všímavejší voči svojmu okoliu. Samozrejme, nie je možné to konkretizovať iba na lokalitu a veľa záleží od samotných ľudí, preto česť výnimkám J Stretnúť sa s tým môžeme napr. v MHD pri uvoľnení miesta  alebo pomoci mamičke s kočiarom, na úrade, v obchode, u lekára atď., kde pred seba pustíme niekoho, kto to potrebuje.

Peter (Sweet Lady Lollipop):

akí klasickí gentlemani podľa mňa už „vymreli“. Pravdupovediac, dlho som sa so žiadnym gentlemanstvom nestretol ( ak nerátam seba :)  Skôr sa stretávam s tým, že sa ľudia nevedia ani poriadne pozdraviť.

Peter (The Blond Zebras)

Určite áno, hlavne pri pároch, ktoré sú na spoločnom rande prvýkrát alebo sú spolu ešte krátko. Vtedy sa chalan stále snaží o trošku viac, ako keď sú spolu už nejaký ten čas.

Pokračovanie na ďalšej starne

###{PAGEBREAK}###
  1. V súčasnosti je veľký tlak spoločnosti upriamený na rovnoprávnosť postavenia žien a mužov. Ako vnímaš v tomto kontexte preukazovanie gest nežnejšiemu pohlaviu? Sú žiadané? Dokážu a chcú ich ženy ešte prijať?

 

Dominik (Lapkinn)

V dnešných časoch sú ženy omnoho viac sebestačné. Časy, kedy bola žena odkázaná na muža, sú dávno preč. Dnes je už doba, kedy si chlap nevyberá ženu, ale žena chlapa, pretože chlap si k žene dovolí len to, čo mu žena dovolí. Chlap sa môže všemožne snažiť, keď žena nemá záujem J Gestá gentlemanstva alebo pozornosti sú stále žiadané. Je to drobnosť, ktorá druhého poteší a veľakrát spraví krajší deň aj niekomu koho vlastne nepoznáte.

Peter (Sweet Lady Lollipop)

Je to veľmi ťažká otázka. Každá normálna žena má predsa rada lichotenie, komplimenty a vyžaduje si obrovskú dávku pozornosti od muža. Neviem, ako to nazvať, ale tak to proste je. Odjakživa. Feminizmus je fenomén ... Ženy sú nežné pohlavie, ale určite nie slabšie. Bohužiaľ, gestá by s najväčšou pravdepodobnosťou v tomto prípade nezabrali. Ktovie ... ale určite by zdravá emancipácia gentlemanstvo akceptovala s úsmevom na tvári.

Peter (The Blond Zebras)

Skôr to záleží na uhle pohľadu. Pridŕžanie dverí asi nebude brané ako niečo, čo by prekračovalo hranice, avšak prehnané komplimenty už nemusia byť namieste.

Pokračovanie na ďalšej starne

###{PAGEBREAK}###
  1. Aký je podľa Teba charakter „novodobého alebo moderného gentlemana“ (čiže muža v tvojom veku)? Líši sa chovaním či zvykmi od gentlemanov vo veku Tvojho ocina alebo starého otca? Zmenilo sa niečo? Ktoré zvyky by sa podľa teba mali zachovať a čo je už v dnešnej modernej dobe naopak prežitok?

 

Dominik (Lapkinn)

Áno, zvyky ako aj správanie sú odlišné vekom či dobou, v ktorej naši otcovia a dedkovia žili, ale určite sa zhodneme na tom, že prejav pozornosti bol a je, ale záleží aký. Kým staršie ročníky si pamätajú pozornosť súvisiacu s úctou k všetkým ženám, chorým, ale hlavne starším, dnes sú to hlavne prejavy, ktoré sú cielené iba na osoby z vlastného okolia, nie z pohľadu všeobecnej pozornosti. Najväčším prežitkom z môjho pohľadu je, že pri akomkoľvek pozvaní musí za každú cenu platiť chlap alebo osoba, ktorá pozýva.

Peter (Sweet Lady Lollipop)

Doba je rýchla, ale klasika ako otváranie dverí, zavesenie kabátu, postavenie sa po vstupe dámy do miestnosti musia byť. Takýchto základných gest je mnoho. Je to o výchove a inteligencii. Hovorí sa tomu všeobecná úcta k žene alebo základy slušného správania a kto to nerobí, tak je pre mňa buran. Nič nie je prežitok, ak to muž myslí úprimne a žena to s radosťou prijíma. Ľudia sú rôzni a ich potreby tiež.

Peter (The Blond Zebras)

Nenapadá mi toho veľa, možno iba pár vecí, ktoré by dnes už boli zvláštne. Napríklad otváranie dverí na aute alebo odsunutie stoličky pri stole, ale to som pravdupovediac videl asi iba vo filme.

Pokračovanie na ďalšej starne

###{PAGEBREAK}###
  1. Čo považuješ za už prehnane gentlemanské chovanie? Dá sa vôbec takéto slušné chovanie prehnať?

 

Dominik (Lapkinn)

Samozrejme, že áno. Ak sa chlap všemožne snaží a obskakuje len, aby bol „na očiach“. Keď takmer uteká k dverám, aby ich podržal a žena vošla prvá, pritom je to chyba, keďže do miestnosti má prvý vchádzať chlap, aby všetky pohľady nepadli na ženu a opačne - miestnosť opúšťa prvá žena a tak ide chlap, aby sa za ňou okolie neobzeralo od chrbta. Väčšinou to vidím presne opačne.

Peter (Sweet Lady Lollipop)

Určite mi príde staromódne a prehnané bozkávanie ženskej ruky na privítanie, ale ako som písal - ak to muž myslí a cíti úprimne, tak prečo nie.

Peter (The Blond Zebras)

Určíte to má svoje hranice. V momente, keď to prestáva byť druhej osobe príjemné, asi niečo nie je v poriadku.