No dobre, možno to až také rýchle nie je, pretože kým svoj portrétik vypustíme do sveta, určite ten záber preženieme cez múdre appky. Nech zdvihne ruku tá, ktorá si záber samej seba nikdy nenápadne nevylepšila. „Aj keď sme rozmýšľajúce bytosti a rozumní ľudia, vďaka selfíčkam sa stále prezentujeme ako objekty,“ myslí si Pierre Bisseul, francúzsky vedec a riaditeľ výskumu v parížskej agentúre Peclerc, ktorá sa špecializuje na najnovšie trendy. „Vlastne sme sa ocitli v dobe, keď stále myslíme na vlastnú sebaprezentáciu a na to, aby sme sa pred svetom ukázali v najlepšom svetle. Lenže neuvedomujeme si riziká. Nielenže sa z nás stávajú narcistické osobnosti, ešte aj strácame objektívny pohľad na svoj vlastný výzor,“ upozorňuje odborník a pripomína, že tento trend vďaka moderným smartfónom narastá.

Čítajte viac:

Zabijak vzťahov menom sociálne siete: Ničia priateľstvá aj partnerskú lásku

Bodaj by nie, keď sa to všetko dá stihnúť do minúty. Stačí spraviť jeden záber, vylepšiť ho a s nenápadným podtextom – aha, ako super vyzerám – postnúť na Instagram. „Je to jednoduché, je to zadarmo, nezaberá to veľa miesta v telefóne a dá sa to zverejniť jediným kliknutím,“ vysvetľuje antropologička Elisabeth Azoulayová a pripomína, že ide o nový spôsob dnešnej komunikácie. Aj keď možno nie je až taký nový, ako si myslíme. Dnešné selfie zábery sú vlastne len pokračovaním revolúcie, ktorú vyvolal nástup fotografie a používanie zrkadla v 19. storočí. Kedysi totiž ľudia mali málo možností, ako vidieť samých seba a to, ako vyzerajú. Mohli sa pozorovať náhodou, trebárs v odraze vody, prípadne dovideli len na časti svojho tela a tí bohatší sa dávali zvečňovať u maliarov.

Každý je svoj reklamný agent

„No keď sa začal šíriť trend fotografií a obyčajné zrkadlá sa stávali súčasťou domácností, všetkým začalo dochádzať, ako vlastne vyzerajú. Začali byť na svoj vzhľad oveľa náročnejší, pretože im záležalo na tom, aby ich pozitívne vnímali aj ostatní,“ pokračuje Elisabeth Azoulayová, podľa ktorej sa selfíčka stali prostriedkom, ako si pod kontrolou udržať svoj imidž. Tak sa z každého stal reklamný agent pre seba samého. „Je to typický self-branding. Ja som značka a keď sa chcem alebo potrebujem zviditeľniť, využijem všetky dostupné marketingové metódy. Rovnaké, aké používajú skutočné silné značky,“ objasňuje Nathalie Rozborski, generálna riaditeľka reklamnej agentúry NellyRodi.

Veď stačí kliknúť na Instagram niektorej z influenceriek, youtuberiek alebo beauty blogeriek. Z každého sa na vás valia tip-top zábery, na ktorých dievčatá pózujú s tip-top mejkapom. Perfektne vytvarované obočie, očná linka hodná profesionálneho vizážistu, dokonalé šťavnaté pery a pleť ako broskynka. Alebo ako z fotošopu? No a čo, tu predsa ide o počet lajkov a followerov, takže sa nič nemôže nechať na náhodu.

Záber ako od profíka

Farby, svetlo, kontrasty, symetria, to všetko sú dôležité detaily, na ktorých pri fotkách začalo mimoriadne záležať. Pochopiteľne, po líčení je to totiž druhá silná zbraň dokonalej selfie. Zdá sa, že časy sa menia, lebo po rokoch, keď bol trendom nahý mejkap, dnes už peknej tváričke nestačí dotyk maskary a lesk na pery. „Aj mne v súkromí stačí nenápadný mejkap s efektom zdravej pestovanej pleti, no priznám sa, že kvôli záberom na Instagrame som trošku musela zmeniť vlastný štýl líčenia,“ priznáva Lisa Eldridge, známa londýnska vizážistka a kreatívna riaditeľka Beauty Lancôme, ktorá má na sieti takmer milión fanúšikov. „Keď sa fotím, vždy si dávam záležať na tom, aby som si vytvarovala pekné rysy tváre. A jej dokonalú štruktúru.“

via GIPHY

Áno, štruktúra, to je to zázračné slovíčko. Ak stavíme na slovník mejkapartistov, ide o známy contouring, ktorý pred pár rokmi vyniesla na výslnie slávna Kim K. No a tu sa dostali k slovu známe aj menej známe kozmetické spoločnosti a okamžite začali doslova chrliť všetky možné beauty vychytávky, ktoré vám vykontúrujú tie najdokonalejšie črty. „Kozmetické značky to vďaka fenoménu seflíčok vyhrali na plnej čiare,“ myslí si Pierre Bisseul. Lebo v momente, keď si dievčatá a ženy uvedomili, že len správna, čiže tá dokonalá fotka zaberá, sa beauty pomôcky začali predávať ako teplé rožky. Ale pozor, ani omylom nejde len o rozjasňovače či kontúrovacie paletky, v hre je celá armáda najrôznejších beauty vychytávok, aké si len viete predstaviť. Moja známa Martina, ktorá má na sociálnej sieti len čosi vyše štyritíc fanúšikov a ani náhodou nemá ambíciu stať sa vplyvnou blogerkou či influencerkou, sa mi raz priznala, že súčasťou jej kozmetickej taštičky je až šestnásť rôznych štetcov. „Nepoužívam ich každý deň, ale keď sa chcem naozaj pekne nalíčiť alebo si chcem urobiť super selfie, potrebujem ich minimálne sedem.“ Štetček na korektor, na aplikáciu krémového mejkapu, na očné linky, na kontúrovanie, na púder, na blush, na obočie, na rozjasňovač. Ozaj, tušili ste, že každej správnej influencerke pri líčení pomáha aj špeciálny ohybný štetec, pomocou ktorého si tieňom vytvaruje typický polkruh tesne pod očným oblúkom? Priznávam, že ja som doteraz takú vychytávku nepoužívala, a to sa líčim od sedemnástich a vo svete ženskej krásy sa pohybujem už nejaký ten rok.

Zmenil sa pohľad na krásu

Kým na jednej strane na nás zo sociálnych sietí vyskakujú dokonalé tváričky, prichádzajú aj opačné reakcie. „Ľudské archetypy a prototypy sa začínajú meniť. Na jednej strane máme skupinu, ktorá si potrpí na sofistikovanú dokonalosť, v kontraste s ňou sa objavujú takí, ktorí prisahajú na opačný protipól. Na úplnú prirodzenosť a naturálnosť,“ pripomína Nathalie Rozborski.

Nemyslí tým len ženy, ktoré v online svete ochotne zverejňujú svoje stehná so striami a s celulitídou či po pôrode ovisnuté bruchá, ale aj známe tváre ako Alicia Keys, ktoré sa chvália tým, že odmietajú používať mejkap. To sme už naozaj takí schizofrenickí? „Hranice medzi nevábnou realitou a virtuálnou dokonalosťou sa, našťastie, postupne stierajú a to je najväčší prínos fenoménu selfie,“ pokračuje Pierre Bisseul.

Sme narcismi?

Odborníci tvrdia, že to s nami nie je až také kritické, aj keď sa naozaj pozorujeme oveľa viac než generácie pred nami. „Ja som si o sebe celé roky myslela, že vyzerám celkom dobre. O. k., na modelku to nie je, ale mala som pocit, že nemusím nosiť burku. Lenže potom prišli do módy smartfóny a s nimi všetky tie pokusy fotiť samu seba. Až vtedy som zistila, aká je realita. Že už mám príšerné vrásky, kruhy pod očami a s pribúdajúcimi rokmi mi z tváre akosi viac vystupuje nos,“ zamýšľa sa štyridsiatnička Adriana, ktorá si vďaka smartfónom a foteniu seba samej intenzívnejšie uvedomila, že starne.

„Áno, možno by stačilo moju fotku vylepšiť aplikáciou, ale koho tým oklamem? Okolie možno áno, ale samu seba nie. A tak som sa radšej úplne prestala fotiť, lebo viem, že lepšie to už nebude,“ priznáva sebakriticky. Aj keď to možno vyzerá tak, že selfie nám zvyšujú sebavedomie, na druhej strane nás nútia na sebareflexiu. Na to, aby sme získali nadhľad vo vnímaní samej seba. „To môže fungovať ako istá forma vnútornej očisty. Ak sa nad tým zamyslíme, vlastne to každej žene pomáha pochopiť, kým je a ako vyzerá. Je to niečo ako zmierenie samej so sebou,“ prízvukuje antropologička. Veď už aj Shakespeare kedysi dávno povedal, že svet je len jedno veľké divadlo. Už vtedy mal pravdu a dnes, vo svete selfíčok, to platí dvojnásobne.

Čítajte viac:

Doba ZDIEĽANÁ: Bude o pár rokov fungovať výmena ako nový ekonomický systém?

Plastika cez Instagram? Nový trend prináša LIVE operácie na sociálne siete!​

Nepostuješ, neexistuješ: Ako vplývajú sociálne siete na slovenské krásky?

Špión v kabelke: Prečo sa dobrovoľne nechávame sledovať smartfónom?