Dlhé cesty k dovolenkám patria rovnako ako čerstvé ovocie a zelenina. Nekonečné hodiny v sede však spôsobujú opuchy nôh a v horšom prípade aj krvné zrazeniny. Rovnako ako zelenina môže spôsobiť nepríjemné nadúvanie a kŕče v bruchu.

Čítajte viac:

Cestovanie v čase: Ženy rôznych typov sa premenili na krásne pinupky

Cestovateľské riziko

Ak už trpíte kŕčovými žilami, hrozí väčšie riziko, že sa vám vytvorí krvná zrazenina, takzvaná cestovná trombóza. Na pozore by mali byť aj tehotné ženy, fajčiarky a tie, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Tá môže byť nebezpečná, keď začne v krvnom obehu putovať po tele.

Ak sa totiž dostane do nejakého telesného orgánu a upchá cievu tam, máte problém. A ako sa prejavuje? Varovným signálom pri žilovej trombóze je boľavé lýtko, nepríjemný tlak, tŕpnutie, červenanie a opuch. Upchatie tepny spôsobujú búrlivejšie príznaky ako veľká bolesť a ochladnutie končatiny, v tomto prípade však neopúcha.

Prevencia nadovšetko

Ako teda predísť hrozivým scenárom? Najlepšou prevenciou je pohyb a cviky na nohy. V lietadle niekoľkokrát vstaňte a prejdite sa, ak cestujete autobusom, využite každú prestávku na natiahnutie končatín. Počas jazdy vám môžu pomôcť jednoduché cviky nohou, ako je pohyb v členkoch alebo dvíhanie prstov. Za vyskúšanie stoja aj špeciálne kompresívne podkolienky. A samozrejmosťou je voda, voda a voda! Tá zabráni nadmernej hustote krvi.

Nafúknuté bruško

Ovocie a zelenina je samozrejmosťou, ale niekedy ich sprevádza nadúvanie. Ak sa na dovolenke nechcete trápiť nafúknutým bruškom, pribaľte si do kufra fenikel, mätu alebo rumanček. Čaj z nich vám zaručene pomôže, za vyskúšanie stojí aj biely jogurt. Cesnak vás zasa zbaví nielen nadúvania, ale aj uvoľní kŕče.

Čítajte viac:

Zarábam z pláže: Odvážni Slováci vycestovali a našli prácu snov