Keď premýšľate o boho šatách, rozšírených nohaviciach, trblietavom vzhľade a čižmách na platforme, nevyhnutne si spomeniete na 70. roky – no nielen preto, že retro trendy sú dnes rovnako prítomné ako v minulosti.

Vzbura proti kapitalizmu, násiliu a sociálnemu paternalizmu sa začala v 60. rokoch 20. storočia a svoj vrchol dosiahla na festivale Woodstock v roku 1969. „Love, Peace and Happiness“ sa stalo mottom takzvaného hnutia hippies, ktoré pretrvalo do 70. rokov minulého storočia.

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII TU, INŠPIRUJTE SA

Čo sa týka módy, hippies vyjadrili svoj imidž splývavými maxi šatami a sukňami, rozšírenými nohavicami, množstvom semišu, háčkovanými kúskami, chôdzou naboso či drevákmi a kvetmi vo vlasoch. Nie nadarmo sa pojem kvetinová sila prirovnáva k hnutiu hippies.

V Anglicku sa zároveň v 70. rokoch rozvinula punková móda. Išlo o slobodu, rebéliu, individualitu a antimainstream. Štýl kultúry mládeže charakterizovali roztrhané kusy oblečenia, ktoré držali pokope zatváracími špendlíkmi, pančuchové nohavice s rebríkmi, obnosené kožené bundy , ťažké topánky, veľa čiernej, červenej a zelenej, často v károvanom vzore.

Rozšírené nohavice s vysokým pásom boli jedným z veľkých trendov 70. rokov. A zatiaľ čo v roku 2000 boli rozšírené nohavice stále žiadané ako variant do pása, v súčasnosti sú rozšírené nohavice späť vo verzii zo 70. rokov s vysokým pásom; či už z oblekovej látky, džínsoviny alebo saténu. Dnes máme na sebe crop topy, úzke roláky a blejzre. Skvele fungujú tenisky, ale aj lodičky a lodičky na platforme, ktoré boli trendom aj v 70. rokoch.

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII TU, INŠPIRUJTE SA