Pamätáte si, ako pred letom módny dom Gucci vyvolal ošiaľ chlpatými našuchovačkami, za ktorými sa išli pozabíjať všetky fashion maniačky? No to, že tieto huňaté mokasínky zdobené mäkučkou kožušinkou sa stali must have sezóny, je už len minulosť. Luxusná značka totiž vyslala do sveta správu, že s kožušinami raz a navždy končí. Pre ňu je to možno malá zmena, ale pre módny znamená veľký a dôležitý krok.

„Toto rozhodnutie sa už týka aj kolekcie jar – leto 2018, ktorú sme predstavili na fashion weeku v Miláne,“ vyhlásil na prednáške v London College of Fashion Marco Bizzarri, výkonný riaditeľ značky. A tak fanúšikovia aj módni nadšenci, ktorí zbožňujú kúsky Gucci, musia dať zbohom všetkým kabátom, šatám či kostýmom, ktoré zdobili huňaté goliere z kojota, medvedíka, líšky či zo zajaca.

Getty Images

Prečo?

„Spoločenský problém zvierat, ktoré sa chovajú kvôli kožušinám a často žijú v hrozných podmienkach, nám nie je ľahostajný. Aj preto sme sa rozhodli viac ich nepoužívať,“ tvrdí Marco Bizzarri. A tak umelecký riaditeľ značky Gucci Alessandro Michele, ktorý sa rád inšpiruje štýlom glamour z rokov 1970 – 1980, odteraz musí staviť len na umelé materiály. „Móda bez kožušín? Toto rozhodnutie sme mohli urobiť len vďaka tomu, že Alessandro, ktorý sa s módnym domom spojil v roku 2015, vyznáva rovnaké hodnoty ako značka.“

Výkonný riaditeľ však priznáva, že za tým nie sú len etické dôvody, Gucci si totiž potrpí aj na to, aby držala krok s momentálnymi trendmi. „Je pravá kožušina vôbec v móde? Ja si myslím, že ani nie, že nosiť ju je už zastarané. Navyše, luxusný módny dom musí odrážať vkus a chute klientov, takže aj kožušine vyhlasujeme stopku.“ Ale ktovie, či sa v pozadí rozhodnutia neskrýva aj čosi iné. Napríklad škandál spred niekoľkých mesiacov, v ktorom značky Gucci a Michael Kors obvinili z nešetrného zaobchádzania so zvieratami. Zistilo sa totiž, že pri šití modelov využívali kožuchy z tých geneticky modifikovaných.

A kým trebárs bežná líška váži približne tri a pol kila, tieto módne domy využívali líšky s hmotnosťou dvanásť kíl a aby rýchlo nabrali na objeme, chovatelia ich prikrmovali zmesou bohatou na tuky. Vraj preto, aby kvôli kožuchom nemuseli zabíjať zbytočne veľa kusov. A tak sa v kuloároch šepká, že Gucci sa chce vyhnúť podobným problémom a špekuláciám, preto radšej kožušiny vyškrtla zo zoznamu. A nielen to. Verejne vyhlásila, že všetky zásoby, ktoré im v ateliéroch zostali, predajú na burze a získané peniaze venujú organizáciám, ktoré sa venujú boju za práva zvierat.

Shutterstock

Nič nové pod slnkom?

Poviete si, že vo svete módy to nie je až taká novinka? Že trebárs Stella McCartney, známa svojím ekologickým zmýšľaním, už niekoľko rokov nepracuje s pravými kožušinami. Áno, je to pravda a k heslu fourrure free sa už pred časom pripojil Armani, Hugo Boss, Tommy Hilfiger či Ralph Lauren. Lenže Gucci, to je iná šálka kávy. Táto značka má totiž v DNA zapísaný luxus. A pompézne, opulentné glamour kúsky, ku ktorým kožušiny, huňaté goliere či čiapky jednoducho patria. Dvorný návrhár značky si s tým však určite poradí. Mimochodom, tie chutné kabátiky a kožúšky, ktoré predstavil v najnovšej kolekcii na poslednom fashion weeku, vyzerajú skvele aj z umelých materiálov. Alessandro Michele to jednoducho vie aj bez kožušín.

Viac foto nájdete v našej galérií. 

Čítajte viac: 

Na TOTO nedá dopustiť vojvodkyňa Kate Middleton ani herečka Meghan Markle: Musíte to mať aj vy!

COOL trend, ktorého sa nemusíte báť: Creeper topánky sú hitom aj medzi celebritami!

Lukáš Kimlička radí: Stačí, ak sa oblečiete do tejto farby a budete módnou ikonou!

Kimlička radí: Toto sú kúsky, s ktorými vám žiadne módne "faux pas" nehrozí. Máte ich?

Lukáš Kimlička prezradil, koľko mu trvalo ušiť šaty na tohtoročný Ples v opere: ,,Vedela, že nahá tam nepôjde!"