Keď sa z americkej herečky Meghan Markle stala vojvodkyňa zo Sussexu, málokto tipoval, že sa z nej nakoniec vykľuje nešťastná žena. Meghan ale v Afrike priznala, že nečakala, že to bude také náročné. Britský bulvár jej nedá vydýchnuť a o jej život sa obáva aj manžel Harry. Prezradil, že ho prenasledujú obavy, aby Meghan netrpela rovnako ako kedysi jeho mama.

Napriek týmto problémom si pár naďalej plní svoje kráľovské povinnosti. Pred pár dňami sa Meghan objavila na otvorení Luminary Bakery, ktorá je formou sociálneho podniku. Dáva zamestnanie ženám zo zlého prostredia s malými šancami sa niekde zamestnať. Meghan sa nikdy netajila tým, že takéto projekty sú jej srdcu blízke.

Pozrite sa, ako jej to pristalo v cukrárskej zástere.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Earlier this week The Duchess of Sussex visited the women of @LuminaryBakery as they celebrated the opening of their new location. It was a special moment to acknowledge the spirit of Luminary and their remarkable business model that opens its arms to women from vulnerable circumstances (be it abuse, poverty, trafficking, marginalisation) and equips them with the job skills and confidence to succeed. Having sat down with @luminarybakery at their flagship location earlier this year and from that inspiring visit choosing to feature them as #ForcesForChange in the September issue of @britishvogue, Her Royal Highness was proud to be invited to attend the launch of their second bakery. This addition will enable the organisation to provide services, support and mentoring for four times the number of women. Luminary Bakery - a sustainable grassroots organisation in the heart of London - is a beautiful example of community and uplifting those during hardship for the greater good. If you find yourself in the area, please visit and support the women of @LuminaryBakery to enjoy their delicious baked goods and to see the impactful work they’re doing. Video © SussexRoyal

Príspevok, ktorý zdieľa The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal),