Vlastne s tým prišla kamarátka Silvia. Najskôr bola zo svojho nového muža snov unesená. Bodaj by nie. Vysoký, príťažlivý, skvele sa vie obliekať, stará sa o seba a dokonca má aj prácu, za ktorú mu vedia parádne zaplatiť. Po troch mesiacoch sa rozhodli spolu nasťahovať do trojizbáku, ktorý bol nový niekedy za prezidenta Husáka. „Lenže kým on šomral, že má na svoje oblečenie vyhradenú iba polovicu skrine a nemá kam popchať všetky kravaty a košele, na mne zostala rekonštrukcia. Po kúpe bytu sme boli na tenkom ľade, takže sme do opráv šli hlavne samy. Podlahy, omietky, tapety, police, vŕtanie garniž. Miro má takú teóriu, že čo nevie, do toho sa vôbec púšťať nebude, lebo aj tak to niekto spraví lepšie ako on. A hádajte, kto makal? Ja s mojím otcom. No tak povedzte, baby, je to normálne, že tridsaťročný chlap nevie zobrať do rúk ani len vŕtačku?,“ zhrozene sa pýtala po druhom poháriku. Po treťom priznala, že jej chlap má na poličke v kúpeľni (ktorú sám rozhodne nepripevnil) dva očné krémy, jeden hydratačný, druhý antiagingový, tri balzamy na pery, šesť parfumov, dva typy lakov na vlasy a tri stylingové prípravky. Po štvrtom poháriku začala analyzovať pomer farieb v jeho šatníku, ale to sme jej už zavolali taxík. Nechceli sme do nej hučať, že každý nemôže byť ako naši multifunkční otcovia, ktorí zmákli pod rodinnou škodovkou tuning, za víkend zbúchali poschodovú posteľ do detskej izby, ošetrili nám porezaný prst a ešte stíhali zarezávať v práci, aby našetrili na farebnú telku zo Západného Nemecka.

Britská sieť DIY obchodov Homebase musí zatvoriť štvrtinu svojich prevádzok v Anglicku. Podľa majiteľov vyrastá v Británii generácia mužov, ktorí už nie sú takí manuálne zruční ako ich otcovia.
Britská sieť DIY obchodov Homebase musí zatvoriť štvrtinu svojich prevádzok v Anglicku. Podľa majiteľov vyrastá v Británii generácia mužov, ktorí už nie sú takí manuálne zruční ako ich otcovia.
Zdroj: Reserved

Dnes je to trochu inak. Veď ktorý tridsiatnik sa dnes chce chváliť  tým, akú krásnu kolísku vystružlikal? Radšej ukáže svoje nadupané fáro? Možno aj to je dôvod, prečo britská sieť DIY obchodov Homebase musí zatvoriť štvrtinu svojich prevádzok v Anglicku. Podľa majiteľov vyrastá v Británii generácia mužov, ktorí už nie sú takí manuálne zruční ako ich otcovia, a to je dôvod, prečo sieť prichádza o svojich zákazníkov. Mimochodom, zaujímavé výsledky priniesol britský výskum, v ktorom sa pýtali dnešných dvadsiatnikov a tridsiatnikov, či by sa pustili do opravy kvapkajúceho vodovodného kohútika. Kladne na otázku odpovedalo len päť percent opýtaných. Ostatní by to radšej nejak prečkali, alebo zavolali odborníka. Takže, čo s tým?

Zmenil sa aj samotný pohľad na muža. Spoločnosť si v konkrétnej dobe vytvára vlastnú, často odlišnú predstavu o tom, čo znamená byť mužom a čo ženou. Ako sa majú správať, ako vyzerať, čo nosiť. A spoločnosť nám prostredníctvom noriem a predsudkov podsúva svoju ideálnu predstavu mužskej a ženskej roly. Potom prichádza sklamanie z nesplnených očakávaní.
Psychologička Elena Brozmanová