1.Bojím sa, že antikoncepčné tabletky spôsobia, že budem neplodná. Je to možné?

Takéto riziko vážne nehrozí. Antikoncepčné tabletky spôobia to, že vaječníky sú v stave pokoja a navyše ich chránia pred možnou rakovinou. Ale vedeli ste, že až za štrvrtinu všetkých interrupcií môže zabudnutá tabletka? A to je jasný dôkaz, že hormonálna antikoncepcia nezabraňuje ženskej plodnosti. Ak ju však používate pätnásť rokov, je celkom prirodzené, že tehotenstvo nemusí prísť na prvý šup, ale nie preto, že ste celé roky užívali pilulky, ale z dôvodu, že v tridsatpäťke ste menej plodná než v dvadsiatke.

2. Ktoré dni su najrizikovejšie na otehotnenie, ak som si zabudla vziať tabletku?

Prvé dni po tom, ako ste po zabudnutí začali znovu užívať hormonálnu antikoncepciu, lebo pri jej užívaní neplatí, že ste najplodnejšia v štrnásty deň cyklu. Žena, ktorá berie tabletky, si musí uvedomiť, že nemá celkom normálny cyklus, tabletky totiž jej vaječníkom cielene bránia v normálnom fungovaní. Ale ak im dáte viac slobody, čo znamená, že sedem dní prestanete s užívaním piluliek, vaječníky sa znovu našťartujú na prirodzený cyklus, začnú produkovať vajíčka a spôsobia, že oplodnenie prichádza do úvahy.

Žena, ktorá berie tabletky, si musí uvedomiť, že nemá celkom normálny cyklus, tabletky totiž jej vaječníkom cielene bránia v normálnom fungovaní.
Zdroj: Profimedia

3. Je normálne, ak ma to pri styku "tam dole" trochu bolí?

Nie tak celkom, ak teda neberieme do úvahy psychické dôvody ako napríklad fakt, že nemáte na to chuť, nie je na to vhodná chvíľa alebo pri vás nie je ten správny muž. Ak pri styku cítite nepríjemný pocit bolesti, môže sa za tým skrývať cysta, ktorá sa práve začína tvoriť na vaječníkoch. To isté platí aj v prípade, že sa bolesť pravidelne opakuje v rovnakých fázach cyklu, čo môže spôsobovať takzvaná funkčná cysta, ktorá je neškodá a v priebehu niekoľkých menštruačných cyklov sa postupne vstrebe. Pocit bolesti môže spôsobiť môže aj mykóza, ktorá sa ohlasuje pálením pri dotyku vagíny, prípadne nedostatočne zvlhčená vagína, ktorej môže zabrániť lubrikačný gél.

Pokračovanie na ďalšej strane.