Verte mi, atmosféru tohto chrámu nočného života som zažila na vlastnej koži a doteraz mám pri spomienke na to, čo som videla, na tele zimomriavky. To neboli „len“ zmyselné ženy v sexi bielizni predvádzajúce umenie burlesky a striptízu. To bol doslova vizuálny orgazmus. Hlavnú úlohu v ňom hrali trénované tanečnice s dokonalým telom oblečené predovšetkým do svetiel, s pôvodnou choreografiou, scénami, projekciami a najnovšími hudobnými a módnymi trendmi. Do glamour svätyne zídete po širokých červených schodoch, posadíte sa na rovnako červené zamatové kreslo (ikona klubu) a s pohárom šampanského aj motýľmi v bruchu nasávate atmosféru starého Paríža, ktorý bol zakonzervovaný v každom detaile klubu. Dámy a páni, šou sa začína!

Kolíska parížskeho kabaretu

Kabaret bol vždy súčasťou parížskej kultúry, ktorá pomohla mestu dotvárať charakter. Všetko sa začalo práve v novembri 1881, keď divadelný agent a podnikateľ Rodolphe Salis vytvoril v parížskej štvrti Montmartre bohémske centrum, s prvým moderným kabaretom Le Chat Noir. Toto miesto sa okamžite stalo módnym a obľúbeným hotspotom, kde trávil dlhé noci aj Claude Debussy či Henri de Toulouse. Hoci sa pozornosť neskôr sústreďovala na slávny kabaret Moulin Rouge s jeho povestným kankánom, ktorý v roku 1889 založil Joseph Oller, vlastník známej Olympie, presne o šesťdesiatdva rokov neskôr otvoril brány na 12 Avenue George V, na skok od Eiffelovej veže, kabaret Crazy Horse Saloon. A hneď začal prepisovať históriu. Doslova. Z bývalej vínnej pivnice na pravom brehu rieky sa stala legenda, ktorej sláva stále stúpa.

Zakladateľ ikonického kabaretu bol avantgardný maliar a obdivovateľ žien Alain Bernardine.
Zakladateľ ikonického kabaretu bol avantgardný maliar a obdivovateľ žien Alain Bernardine.
Zdroj: Archív

 Zakladateľ dnes už ikonického kabaretu, avantgardný maliar a obdivovateľ žien Alain Bernardine (za manželku si zobral jednu zo svojich tanečníc) považoval striptíz za umenie a v tomto duchu viedol celý klub. Každé kabaretné číslo malo vlastný prepracovaný dizajn so špecifickou choreografiou, dekoráciou scény a veľkolepým osvetlením. Dalo by sa povedať, že už v šesťdesiatych rokoch to bol skutočný začiatok legendy Crazy Horse, ako ho poznáme dnes. Keď pán Bernardine spáchal samovraždu tesne pred jedným z večerným vystúpení vo svojej kancelárii, prevzali po ňom biznis jeho deti Sophie, Pascal a Didier. Tí pokračovali v hrdej tradícií kabaretu na pamiatku svojho otca. K 50. výročiu (2001) založenia sa rozhodli prvýkrát vystúpiť so svojou šou mimo Francúzska. Kde? Ako inak, v Las Vegas.

Hviezdna spolupráca so svetovými celebritami

Celosvetový úspech bol splnením rodinného sna, a tak o štyri roky stojí na čele Andrée Deissenberg, ktorý tejto legende pridal ešte viac umeleckého pôvabu. Jeho stratégia bola jasná. Pritiahnuť do kabaretu slávne mená. A tak sa v októbri 2006 začala nová éra Crazy Horse. Na scénu vystúpila diva medzinárodného striptízu Dita Von Teese a status najlepšieho kabaretného klubu v Paríži bol spečatený. Nasledovali ďalšie hviezdne spolupráce, takže v kabarete vystúpila Arielle Dombasle, Pamela Anderson, Carmen Electra, Noémie Lenoir či dokonca Concita Wurst. Jednotlivé vystúpenia podčiarkuje originálna hudba a štýlové kostýmy, ktoré dlhé roky vytvárajú ich vlastní dizajnéri a svetovo uznávaní návrhári ako Paco Rabanne, Emmanuel Ungaro či kedysi Azzedine Alaïa alebo Karl Lagerfeld. Christian Louboutin osobne pre tanečnice navrhol ikonické topánky s červenou podrážkou, ktoré zdobia fantasticky opulentný program Forever Crazy. A na ten sa chodia pozerať nielen bežní smrteľníci, ale aj Kylie Minoque, Jean Paul Gaultier, Ellen von Unwerth, Will Smith. A ako by sme mohli zabudnúť na Rihannu či Beyoncé? Pamätáte si ten sexom nabitý videoklip Partition? Tak práve časť tohto klipu sa natáčala v Crazy Horse, kde predvádzala ich ikonickú choreografiu. Estetika parížskeho kabaretu inšpirovala mnohých fotografov ako napríklad amerického filmového tvorcu Davida Lyncha, ktorý fotografoval tanečnicu Crazy Horse a premenil ju na oficiálny plagát 61. filmového festivalu v Cannes.

Christian Louboutin osobne pre tanečnice navrhol ikonické topánky s červenou podrážkou, ktoré zdobia fantasticky opulentný program Forever Crazy.
Christian Louboutin osobne pre tanečnice navrhol ikonické topánky s červenou podrážkou, ktoré zdobia fantasticky opulentný program Forever Crazy.
Zdroj: Archív

Džob snov?

Pre mnohé ženy určite áno. Tancovať v Crazy Horse je obrovská prestíž. Ročne sa do kabaretu hlási päťsto dievčat a len tridsať z nich sa dostane medzi elitu. Crazy girls pochádzajú z viac ako 10 rôznych krajín, medzi ktorými je Francúzsko, Taliansko, Kanada, Ukrajina, Anglicko, Španielsko, Rusko a Spojené štáty. Všetky absolvovali lekcie klasického baletu a aby sa stali skutočnými bláznivými dievčatami, museli absolvovať intenzívny troj- až päťmesačný tréning. Agilná, hravá, rozmarná, elegantná, rafinovaná aj drzá. Každé z dievčat ponúka vlastnú interpretáciu ženskosti v celej svojej kráse. Každá Crazy Horse girl je identifikovateľná už na prvý pohľad farebnou parochňou štvorcového strihu, ktorá lemuje ich dokonalé tváričky. Pery majú vždy zdobené vášnivou červenou farbou a na nohách ikony s červenou podrážkou s dvanásťcentimetrovým opätkom (každá z nich má asi šesť párov). A len pre zaujímavosť: ročne „spotrebujú“ 2 500 párov pančúch, 500 litrov mejkapu a 30 špeciálne vyrobených rúžov Crazy Red. Tak čo, už viete, kam sa pôjdete v Paríži pozrieť? Pretože v Louvri ani v Musée d’Orsay takú úžasnú erotickú šou nezažijete.

Na scénu vystúpila diva medzinárodného striptízu Dita Von Teese a status najlepšieho kabaretného klubu v Paríži bol spečatený.
Na scénu vystúpila diva medzinárodného striptízu Dita Von Teese a status najlepšieho kabaretného klubu v Paríži bol spečatený.
Zdroj: Archív

EMMA TIP: Atmosféru unikátnej šou kabaretu Crazy Horse môžete zažiť aj na vlastnej koži a nemusíte preto cestovať do parížskeho klubu. Aj tento rok sa v rámci svojho medzinárodného turné Forever Crazy objavia v Prahe. Poznačte si dátum 4. a 8. novembra, vystupujú v divadle Hybernia.