„Pravidelne nakupujem cez stránku TheRealReal, ale v poslednom čase som mala niekoľko nepríjemných skúseností,“ hovorí Američanka Ruby. Ruby má dvadsaťpäť rokov, žije v San Franciscu a rada si dopraje nejaký ten luxusný kúsok či dva, no plat jej na príliš časté nákupy nestačí. Namiesto návštev značkových butikov nakupuje online z druhej ruky. „Z TheRealReal by som si nikdy nekúpila napríklad kabelku od Hermèsa. Jedna moja kamarátka si kúpila „že vraj pravú“ birkinku. Keď ju dala vyčistiť v profesionálnom servise, povedali jej, že je na nej niečo podozrivé. Odniesla ju teda k profesionálnemu zmalcovi a vysvitlo, že kúpila len pekne drahú napodobeninu. Na prvý pohľad však vyzerala tak dokonale, že aj ona si myslela, že je pravá. Nakoniec do toho musela zatiahnuť právnikov, lebo aj odborníci z TheRealReal boli presvedčení, že je je originál.“

Trh totiž v poslednom čase zaplavili superfejky, napodobeniny luxusných kabeliek (ale aj topánok, opaskov, šperkov či oblečenia), ktoré sú ako na nerozoznanie od svojich pravých náprotivkov. Na pohľad aj na dotyk vyzerajú skutočne reálne a aj pre odborníkov je ťažké rozlíšiť ich. Superfejky sa vyrábajú hlavne v Číne, hoci niektoré pochádzajú z Grécka alebo Talianska a vyrábajú ich kvalifikovaní remeselníci. Používajú kvalitné materiály, napríklad kožu od rovnakých dodávateľov, presne takú používajú aj dizajnérske domy. Logá sú starostlivo odkopírované, sedia fonty aj umiestnenie. Mnohé zo superfejkov majú tiež všetky známe ochranné značky, napríklad v kabelke Chanel nájdete vnútri korektnú holografickú nálepku, sériové číslo, pečiatku s dátumom aj certifikát autentickosti. Ibaže sú to stále iba falzifikáty.

Ako teda rozoznáte pravú luxusnú kabelku od falošnej? Je to o čosi sofistikovanejšie než nakrivo prišité logá či neexistujúce štýly a farby. Bez ohľadu na to, ako sa falošná kabelka podobá tej originálnej, nikdy nebude vyrobená presne z toho istého materiálu, pretože práve ten zvyčajne má na svedomí aj vysokú cenu luxusného kúska.

Týka sa to najmä kože použitej vnútri kabelky. Pozor si treba dávať tiež na stehy, pretože ručné a vyrobené strojom sa od seba líšia. Zipsy a všetky kovové prvky by mali mať určitú váhu, na falošných taškách sú často plastové alebo z ľahších kovov. Napokon, dobre si pozrite prvky autenticity. Falšujú sa totiž aj tie.

Tieto sofistikované napodobeniny známych svetových značiek nedokážu od originálov odlíšiť ani odborníci.
Tieto sofistikované napodobeniny známych svetových značiek nedokážu od originálov odlíšiť ani odborníci.
Zdroj: Shutterstock, Archív

Pokračovanie na ďalšej strane.